Roku 1756 vystavěna kaple Panny Marie Pomocné. Nad portálem v nice s mušlí ve vrcholu stojí moderní sousoší sv. Anny s Pannou Marií z roku 1931. Na hřebeni střechy stojí plechový sanktusník a v ní jeden zvon. Kaple je památkově chráněna od r. 2009.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Anny v Ústavu sociální péče v Anenské studánce
© Pavel Vítek 10/2018
Obec Anenská Studánka najdeme 10 km jihovýchodně od České Třebové, 11 km jihozápadně od Lanškrouna a 15 km severně od Svitav. Okolo obce, 1 km východně, vede a má zde i zastávku železniční trať č. 017 Česká Třebová – Dzbel, která dál pokračuje jako trať č. 271 do Prostějova. Z Anenské Studánky je autobusy spojení do Svitav. Kaple sv. Anny leží v areálu bývalých lázní, nyní v Ústavu sociální péče pro mentálně postižené dospělé ženy, asi 1 km západně od vlastní obce.
Pavel Vítek, 9.11. 2018
popis

Kaple Panny Marie Pomocné je centrem areálu Domova u studánky. Vznikla v roce 1756 na místě starší dřevěné svatyně. Stojí na obdélném půdorysu s půlkruhovým závěrem, je sklenuta valenou klenbou s výsečemi, apsida oddělena mírně předstupujícím pasem s konchou se třemi výsečemi. K pravému boku přiléhá nevelká obdélníková sakristie s téměř plochou střechou přistavěná až ve 2. polovině 20. století. Hlavní vchod má kamennou šambránu s dvojitým třapcem. Nad portálem v nice s mušlí ve vrcholu stojí moderní sousoší sv. Anny s Pannou Marií, vzniklé v roce 1931. Anna je zde ztvárněna jako starší žena hovořící nad knihou se svou dcerou Marií, v dívčím věku. Na hřebeni střechy stojí plechový sanktusník, ukrývající zvon. Zvonů za dobu trvání bylo několik, byly ale rekvírovány ve světových válkách. Současný zvon dostala věž kapličky až v roce 1971. Kaple byla opravována v letech 1931 a 1958. Poslední rekonstrukce…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 9.11. 2018

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1292. Soubor solitérní pozdně barokní kaple a pramene z doby kolem pol. 18. století byl nezbytným vybavením někdejšího lázeňského provozu v Anenské Studánce. Již v 17. století je nedaleko pod vesnicí Anenskou Studánkou doložen lázeňský provoz. Lázně byly zřízeny před rokem 1678. Již v této době zde byla vystavěna později zaniklá kaple. Roku 1735 byl při lázních nákladem Lichtenštejnů postaven nový dům. Na místě se tak postupně nacházel hostinec s možností ubytování. Roku 1756 byla nově vystavěna kaple Panny Marie Pomocné a dva další domy. Největšímu věhlasu se lázně těšily v dobách rakousko-uherské monarchie, ale podrobnější analýzy pramene nepotvrdily jeho léčebné účinky. V první polovině 20. století se budovy ještě využívaly jako rehabilitační středisko pro zraněné vojáky, ale po druhé světové válce toto využití zaniklo a celé místo chátralo. V roce 1951 zde byl otevřen Domov…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 9.11. 2018

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Anenská Studánka

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 Mladějov
 kostel sv. Jiří
 Hvězda
 sousoší Piety
 fara
 kaple
 Rudoltice
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Václava
 silniční most
 zvonice s márnicí
 radnice
 kašna s delfíny
 Krčma
 děkanství
 kostel sv. Jiří
 Lanškroun
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 dům Piáno
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Koclířov
 kaple sv. Rocha
 Udánky
 Kozlovský kopec
 kostel sv. Jiří
 Mendryka
 Tatenice
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 kostel sv. Jiljí
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 městské opevnění
 kaple sv. Vincence
 Langrova vila
 kostel sv. Josefa
 Lány
 Třebovské hradisko
 radnice
 městské opevnění
 morový sloup
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 Moravská Třebová
 Brána času
 kostel sv. Anny
 povodňové desky
 schody mrtvých
 Švédské šance
 křížová cesta
 lapidárium
 kaple sv. Václava
 Kalvárie
 kaple Panny Marie
 Dlouhá Třebová
 evangelický kostel
 Reichlova chata
 porodní tábor
 kostel sv. Jiří
 Rohová
 Výprachtice
 Horákova kaple
 kaple Panny Marie
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Anny
 Karle
 Údolní mlýn
 Radkov
 Andrlův chlum
 Hernychova vila
 Štíty
 Šilperk
Základní informace místa
ID místa: 14048
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.11.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama