Roku 1756 vystavěna kaple Panny Marie Pomocné. Nad portálem v nice s mušlí ve vrcholu stojí moderní sousoší sv. Anny s Pannou Marií z roku 1931. Na hřebeni střechy stojí plechový sanktusník a v ní jeden zvon. Kaple je památkově chráněna od r. 2009.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Anny v Ústavu sociální péče v Anenské studánce
© Pavel Vítek 10/2018
Obec Anenská Studánka najdeme 10 km jihovýchodně od České Třebové, 11 km jihozápadně od Lanškrouna a 15 km severně od Svitav. Okolo obce, 1 km východně, vede a má zde i zastávku železniční trať č. 017 Česká Třebová – Dzbel, která dál pokračuje jako trať č. 271 do Prostějova. Z Anenské Studánky je autobusy spojení do Svitav. Kaple sv. Anny leží v areálu bývalých lázní, nyní v Ústavu sociální péče pro mentálně postižené dospělé ženy, asi 1 km západně od vlastní obce.
Pavel Vítek, 9.11. 2018
popis

Kaple Panny Marie Pomocné je centrem areálu Domova u studánky. Vznikla v roce 1756 na místě starší dřevěné svatyně. Stojí na obdélném půdorysu s půlkruhovým závěrem, je sklenuta valenou klenbou s výsečemi, apsida oddělena mírně předstupujícím pasem s konchou se třemi výsečemi. K pravému boku přiléhá nevelká obdélníková sakristie s téměř plochou střechou přistavěná až ve 2. polovině 20. století. Hlavní vchod má kamennou šambránu s dvojitým třapcem. Nad portálem v nice s mušlí ve vrcholu stojí moderní sousoší sv. Anny s Pannou Marií, vzniklé v roce 1931. Anna je zde ztvárněna jako starší žena hovořící nad knihou se svou dcerou Marií, v dívčím věku. Na hřebeni střechy stojí plechový sanktusník, ukrývající zvon. Zvonů za dobu trvání bylo několik, byly ale rekvírovány ve světových válkách. Současný zvon dostala věž kapličky až v roce 1971. Kaple byla opravována v letech 1931 a 1958. Poslední rekonstrukce…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 9.11. 2018

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1292. Soubor solitérní pozdně barokní kaple a pramene z doby kolem pol. 18. století byl nezbytným vybavením někdejšího lázeňského provozu v Anenské Studánce. Již v 17. století je nedaleko pod vesnicí Anenskou Studánkou doložen lázeňský provoz. Lázně byly zřízeny před rokem 1678. Již v této době zde byla vystavěna později zaniklá kaple. Roku 1735 byl při lázních nákladem Lichtenštejnů postaven nový dům. Na místě se tak postupně nacházel hostinec s možností ubytování. Roku 1756 byla nově vystavěna kaple Panny Marie Pomocné a dva další domy. Největšímu věhlasu se lázně těšily v dobách rakousko-uherské monarchie, ale podrobnější analýzy pramene nepotvrdily jeho léčebné účinky. V první polovině 20. století se budovy ještě využívaly jako rehabilitační středisko pro zraněné vojáky, ale po druhé světové válce toto využití zaniklo a celé místo chátralo. V roce 1951 zde byl otevřen Domov…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 9.11. 2018

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Anenská Studánka

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 Mladějov
 kostel sv. Jiří
 Hvězda
 sousoší Piety
 fara
 kaple
 Rudoltice
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Václava
 silniční most
 zvonice s márnicí
 kašna s delfíny
 Krčma
 radnice
 děkanství
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 dům Piáno
 Lanškroun
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Koclířov
 kaple sv. Rocha
 Kozlovský kopec
 Udánky
 kostel sv. Jiří
 Mendryka
 kaple sv. Václava
 Tatenice
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 kostel sv. Jiljí
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 městské opevnění
 Langrova vila
 kostel sv. Josefa
 Lány
 městské opevnění
 morový sloup
 Třebovské hradisko
 radnice
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 Brána času
 kostel sv. Anny
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 schody mrtvých
 křížová cesta
 lapidárium
 Švédské šance
 kaple sv. Václava
 Kalvárie
 kaple Panny Marie
 Dlouhá Třebová
 evangelický kostel
 Reichlova chata
 kostel sv. Jiří
 porodní tábor
 Výprachtice
 Horákova kaple
 kaple Panny Marie
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Anny
 Karle
 Údolní mlýn
 Radkov
 Hernychova vila
 Andrlův chlum
 Štíty
 Šilperk
Základní informace místa
ID místa: 14048
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.11.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama