Kostel vystavěn v letech 1828–1829. Sakrální empírová architektura. Volně stojící jednolodní orientovaný kostel s půlkruhově ukončeným odsazeným presbytářem. Před západním průčelím čtyřboká věž. Zařízení kostela empírové s barokními reminiscencemi. Památkově chráněno od r. 1958.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Mikuláše v Dolní Dobrouči
© Pavel Vítek 05/2017
Obec Dolní Dobrouč najdeme 11 km severovýchodně od Ústí nad Orlicí a 14 km jižně od Žamberka. Okolo obce vede železniční trať 024, která spojuje Ústí nad Orlicí a Letohrad. Na této trati je zastávka Dolní Dobrouč, ale od centra obce je vzdálena 3 km. Obcí prochází silnice II/313, která spojuje Letohrad s Lanškrounem. Kostel sv. Mikuláše najdeme v jižní části obce, díky své věži je nepřehlédnutelný.
Pavel Vítek, 24.7. 2017
popis

První písemná zpráva o Dolní Dobrouči je z roku 1292. Kostel sv. Mikuláše byl vystavěn v letech 1828 – 1829. Jedná se o kvalitní sakrální empírovou architekturu. Stavbu realizoval liechtensteinský architekt Antonín Kapner z Plumlova. Jedná se o volně stojící jednolodní orientovaný kostel s půlkruhově ukončeným odsazeným presbytářem. Stavba má obdélný půdorys. Před západním průčelím stojí čtyřboká věž. Západní průčelí věže je horizontálně členěno kordonovými římsami na čtyři patra. Věž je ukončena profilovanou korunovou římsou a zastřešená čtyřbokou helmicí. Fasáda kostela je hladká, omítnutá vápennou omítkou. V bočních průčelích je po třech obdélných oknech. Ta jsou půlkruhově zaklenuta. V presbytáři jsou dvě obdélná půlkruhově zaklenutá okna v profilované šambráně. V západní části bočních průčelí jsou obdélné kamenné portály. Presbytář je zaklenut konchou, loď plochostropá, kruchta na dvou pilířích s patkou…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 24.7. 2017

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Dolní Dobrouč

Místa v okolí

 Horákova kaple
 Lanšperk
 Hrádek u Lanšperka
 Rotnek
 Orlice
 Kyšperk
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 kostel sv. Jiří
 Žampach
 Žampach
 Hernychova vila
 Dlouhá Třebová
 kostel sv. Anny
 Dolní Libchavy
 kostel sv. Mikuláše
 Horní Libchavy
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Bystřec
 Andrlův chlum
 hrad u Nekoře
 České Libchavy
 Divišovo divadlo
 Žamberk
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Václava
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 radnice
 Rudoltice
 kaple sv. Antonína
 Výprachtice
 kostel sv. Václava
 kašna s delfíny
 sochy svatých
 kostel sv. Anny
 Lanškroun
 radnice
 děkanství
 dům Piáno
 Krčma
 Helvíkovice
 Hrádek
 Kozlovský kopec
 domek Na Sboru
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Švédské šance
 Hájek
 kostel sv. Jiří
 Litice nad Orlicí
 zvonička
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 Litice nad Orlicí
 Suchý vrch
 kaple sv. Václava
 Potštejn
 Reichlova chata
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Velešov
 židovský hřbitov
 Zámecký pivovar
 Červená věž
 Litomyšl
 katovna
 Regionální muzeum
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Smetanův dům
 Lidový dům
 Peklo
 Tatenice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Dolní Dobrouč
Dolní Dobrouč 1
561 02 Dolní Dobrouč
Tel: 603 531 356
http://www.farnostdobrouc.cz
farnostdobrouc@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 13564
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.7.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama