Poutní kaple, postavena r. 1866. R. 1967 opatřena zvonkem. Zasvěcena Panně Marii. Postavena na popud zemědělce B. Duška, který vážně onemocněl a uzdravil se poté, co se u blízkého pramene opakovaně modlil. Jeho synovi, učiteli a místnímu dobrodinci, se říkávalo Horák, odtud Horákova kaple.
Hlavní obrázek místa
současná podoba kaple
© Zdeněk Skalický, 08/2010
V lesním zátiší s pozapomenutým názvem Malá voda vyvěrá pramen, u něhož v dávných dobách visel na stromě obrázek Panny Marie. Zemědělec Bernard Dušek (1813–1901) z nedaleké Dolní Dobrouče vážně a dlouhodobě onemocněl. Jelikož mu nedokázala pomoci žádná léčba ani doktoři, chodil často s poslední nadějí do svého lesa k pramenu pít vodu. Zde učinil slib Panně Marii, že v případě uzdravení postaví k její cti kapličku. Bernard Dušek se opravdu uzdravil, ale místo slíbené kaple postavil roku 1856 jen muka se soškou Panny Marie. Zanedlouho se Dušek rozstonal znovu a v jednom snu mu měla Panna Marie připomenout jeho dřívější slib. Po opětovném uzdravení nechal Bernard Dušek spolu se svojí ženou Františkou postavit kapli, která byla dokončena roku 1866, o rok později byla věžička opatřena malým zvonkem. Jejich syn Jan Dušek (1845–1919) věnoval oltářní obraz. Jan byl výpomocným učitelem a dobroučským dobrodincem. Učil po vsích v Orlických horách, proto se mu říkávalo Horák a přezdívka se přenesla na ostatní členy rodiny i na místo samotné – Horákova kaple. Poutní místo bylo v nedávných letech upraveno, muka u pramene opatřena novým nátěrem a obnovena v ní nika se soškou Panny Marie. Venkovní stěny kaple byly v roce 2009 otlučeny na kámen a konzervovány spolu s ostatními prvky stavby.
Zdeněk Skalický, s použitím údajů z informačního textu u kaple a z Pecháček, J. - Pecháčková Z. ml.: Dobroučské obrázky, Ústí n. O. 2006, 2. vydání. , 3.5. 2011
pověsti

O Horákově kapli

Jakýsi Bernard Dušek (z čp. 33), kterému místní obyvatelé přezdívali Horák, onemocněl. Pramálo pomáhala medicína, a tak se o pomoc obrátil k Panně Marii, které slíbil, že postaví kapli, když se uzdraví. Skutečně se uzdravil. Ale jak už to tak bývá, pomalu a jistě začal litovat tolika peněz na stavbu. Proto postavil jen sochu, která stojí u dnešního pramene. Neuplynulo mnoho vody a Dušek-Horák se zase rozstonal. Ve snu k němu přišla Panna Marie a připomenula mu jeho slova. Jak rád ji odprosil a ujistil, že splní, slíbil. Uzdravil se a v roce 1866 kapli postavil.

Václav Zdeněk Hackenschmied: Na besedě, Ústí n. O. 1995. , 3.5. 2011

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Dolní Dobrouč

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Lanšperk
 Hrádek u Lanšperka
 Rotnek
 Orlice
 Kyšperk
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Dlouhá Třebová
 kostel sv. Anny
 Hernychova vila
 Dolní Libchavy
 kostel sv. Mikuláše
 Horní Libchavy
 Žampach
 Chudoba
 Žampach
 Andrlův chlum
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 České Libchavy
 Bystřec
 hrad u Nekoře
 Rudoltice
 Divišovo divadlo
 Hrádek
 Žamberk
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Václava
 Kozlovský kopec
 Kateřinský špitál
 radnice
 židovský hřbitov
 děkanství
 kostel sv. Václava
 kašna s delfíny
 sochy svatých
 kostel sv. Anny
 radnice
 Lanškroun
 dům Piáno
 Krčma
 Výprachtice
 kaple sv. Antonína
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Helvíkovice
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Václava
 Orlík
 Brandýs nad Orlicí
 Hvězda
 Hájek
 Brandýs nad Orlicí
 kaple
 sokolovna
 Švédské šance
 kostel sv. Vavřince
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 kaple sv. Anny
 kaple Panny Marie
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 kaple sv. Anny
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Suchý vrch
 židovský hřbitov
 Amálka
 Potštejn
 Červená věž
 Litomyšl
 Zámecký pivovar
 katovna
 Regionální muzeum
 dům U Rytířů
 Velešov
 stará radnice
 Lidový dům
 Smetanův dům
 hradiště Hrutov
 kamenný most
 kaplička
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 Vamberk
 kamenný most
Základní informace místa
ID místa: 10040
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.7.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama