Poutní kaple, postavena r. 1866. R. 1967 opatřena zvonkem. Zasvěcena Panně Marii. Postavena na popud zemědělce B. Duška, který vážně onemocněl a uzdravil se poté, co se u blízkého pramene opakovaně modlil. Jeho synovi, učiteli a místnímu dobrodinci, se říkávalo Horák, odtud Horákova kaple.
Hlavní obrázek místa
současná podoba kaple
© Zdeněk Skalický, 08/2010
V lesním zátiší s pozapomenutým názvem Malá voda vyvěrá pramen, u něhož v dávných dobách visel na stromě obrázek Panny Marie. Zemědělec Bernard Dušek (1813–1901) z nedaleké Dolní Dobrouče vážně a dlouhodobě onemocněl. Jelikož mu nedokázala pomoci žádná léčba ani doktoři, chodil často s poslední nadějí do svého lesa k pramenu pít vodu. Zde učinil slib Panně Marii, že v případě uzdravení postaví k její cti kapličku. Bernard Dušek se opravdu uzdravil, ale místo slíbené kaple postavil roku 1856 jen muka se soškou Panny Marie. Zanedlouho se Dušek rozstonal znovu a v jednom snu mu měla Panna Marie připomenout jeho dřívější slib. Po opětovném uzdravení nechal Bernard Dušek spolu se svojí ženou Františkou postavit kapli, která byla dokončena roku 1866, o rok později byla věžička opatřena malým zvonkem. Jejich syn Jan Dušek (1845–1919) věnoval oltářní obraz. Jan byl výpomocným učitelem a dobroučským dobrodincem. Učil po vsích v Orlických horách, proto se mu říkávalo Horák a přezdívka se přenesla na ostatní členy rodiny i na místo samotné – Horákova kaple. Poutní místo bylo v nedávných letech upraveno, muka u pramene opatřena novým nátěrem a obnovena v ní nika se soškou Panny Marie. Venkovní stěny kaple byly v roce 2009 otlučeny na kámen a konzervovány spolu s ostatními prvky stavby.
Zdeněk Skalický, s použitím údajů z informačního textu u kaple a z Pecháček, J. - Pecháčková Z. ml.: Dobroučské obrázky, Ústí n. O. 2006, 2. vydání. , 3.5. 2011
pověsti

O Horákově kapli

Jakýsi Bernard Dušek (z čp. 33), kterému místní obyvatelé přezdívali Horák, onemocněl. Pramálo pomáhala medicína, a tak se o pomoc obrátil k Panně Marii, které slíbil, že postaví kapli, když se uzdraví. Skutečně se uzdravil. Ale jak už to tak bývá, pomalu a jistě začal litovat tolika peněz na stavbu. Proto postavil jen sochu, která stojí u dnešního pramene. Neuplynulo mnoho vody a Dušek-Horák se zase rozstonal. Ve snu k němu přišla Panna Marie a připomenula mu jeho slova. Jak rád ji odprosil a ujistil, že splní, slíbil. Uzdravil se a v roce 1866 kapli postavil.

Václav Zdeněk Hackenschmied: Na besedě, Ústí n. O. 1995. , 3.5. 2011

Komentáře

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Dolní Dobrouč

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Lanšperk
 Hrádek u Lanšperka
 Rotnek
 Orlice
 Kyšperk
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Dlouhá Třebová
 kostel sv. Anny
 Hernychova vila
 Dolní Libchavy
 kostel sv. Mikuláše
 Horní Libchavy
 Žampach
 Chudoba
 Žampach
 Andrlův chlum
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 České Libchavy
 Bystřec
 hrad u Nekoře
 Rudoltice
 Divišovo divadlo
 Hrádek
 Žamberk
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Václava
 Kozlovský kopec
 Kateřinský špitál
 radnice
 židovský hřbitov
 děkanství
 kostel sv. Václava
 kašna s delfíny
 sochy svatých
 kostel sv. Anny
 radnice
 Lanškroun
 dům Piáno
 Krčma
 Výprachtice
 kaple sv. Antonína
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Helvíkovice
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Václava
 Orlík
 Brandýs nad Orlicí
 Hvězda
 Hájek
 Brandýs nad Orlicí
 kaple
 sokolovna
 Švédské šance
 kostel sv. Vavřince
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 kaple sv. Anny
 kaple Panny Marie
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 kaple sv. Anny
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Suchý vrch
 židovský hřbitov
 Amálka
 Potštejn
 Červená věž
 Litomyšl
 Zámecký pivovar
 katovna
 Regionální muzeum
 dům U Rytířů
 Velešov
 stará radnice
 Lidový dům
 Smetanův dům
 hradiště Hrutov
 kamenný most
 kaplička
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 Vamberk
 kamenný most
Základní informace místa
ID místa: 10040
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.7.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama