Kaple Panny Marie vystavěna v 2. pol. 19. století. Malá čtvercová stavba. Stříška zakončena lucernou. Nad vchodem soška Panny Marie. Před kaplí kamenný kříž z roku 1880.
Hlavní obrázek místa
Kaple Panny Marie v Tržku
© Pavel Vítek 05/2017
Obec Tržek leží čtyři kilometry na západ od města Litomyšle na pokraji Nedošínského háje, známého z Jiráskovy Filosofské historie. Severně od obce vede silnice I. třídy č. 35, spojující Hradec Králové s Olomoucí a Brnem. V místě odbočky z této silnice do obce Tržek se nachází železniční zastávka na lokální železniční trati Choceň – Litomyšl. Kapličku najdeme v jihozápadní části vsi v malé stráni svažující se k silnici.
Pavel Vítek, 24.6. 2017
popis

Obec Tržek se poprvé připomíná v roce 1145. Kaple Panny Marie byla vystavěna v 2. pol. 19. století. Jedná se o malou čtvercovou stavbu se skosenými nárožími. Stříška kapličky je zakončena lucernou. V polokruhovém okénku je nad vchodem do kapličky umístěna soška Panny Marie. Před kaplí stojí kamenný kříž s ukřižovaným Kristem. Pochází z roku 1880.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (T – Ž), Poche a kol., Academia Praha 1982, 24.6. 2017

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Tržek

Místa v okolí

 Sedlíšťka
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 katovna
 Smetanův dům
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Regionální muzeum
 Zámecký pivovar
 Červená věž
 Litomyšl
 Lidový dům
 kamenný most
 Růžový palouček
 kaplička
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 kostel sv. Víta
 hradiště Hrutov
 kostel sv. Martina
 Vračovice
 kostel sv. Prokopa
 Zaháj
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Václava
 barokní špýchar
 Nový hrad
 Nové Hrady
 křížová cesta
 Hrádek
 kostel sv. Jiří
 Jarošov
 Stará radnice
 Choceňská brána
 Litomyšlská brána
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Pražská brána
 Toulovcova rozhledna
 Šemberovo divadlo
 Husův sbor
 Betlém
 Kapalice
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Toulovcovy maštale
 smírčí kříž
 Andrlův chlum
 Kozlovský kopec
 pomník železnice
 Orlík
 Mendryka
 Hradníky
 Pivnická rokle
 Brandýs nad Orlicí
 Choceň
 Brandýs nad Orlicí
 sokolovna
 kaple sv. Václava
 Mostek
 kostel sv. Anny
 Domoradice
 Zítkov
 Dlouhá Třebová
 kostel sv. Mikuláše
 Killerova kaplička
 Hernychova vila
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Bílý Kůň
 Sudličkova Lhota
 Popovec
 Pěšice
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 kostel sv. Jiří
 rozhledna Terezka
 hřbitov
 Demelova kaple
 Hlavačov
 Dolní Libchavy
 Borůvka
 Karle
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
 Štěnec
 kostel Všech svatých
 Dobříkov
 Horní Libchavy
 kostel sv. Kateřiny
 Radhošť
 Hrádek u Lanšperka
 Lanšperk
 Langrova vila
 sloup Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 13474
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.6.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama