Tvrz postavil po r. 1588 Albrecht z Bubna. Tvrz se prvně zmiňuje r. 1611 při postoupení Horních Libchav Janovi z Bubna. Tvrz ztratila význam jako sídlo a koncem 17. stol. byla upravena na byty a sýpku. V 1. pol. 20 stol. zde byla škola, později se stala sídlem OÚ. Rekonstrukce koncem 20. stol.
Hlavní obrázek místa
Pohled na budovu obecního úřadu - objekt bývalé tvrze
© Jan Švejkar, 07/2013
Bývalá budova tvrze dnes slouží jako sídlo Obecního úřadu. Lze do ní vstoupit v době návštěvních hodin úřadu.
E.H., 4.1. 2014
historie

Historie tvrze

Severně od Ústí nad Orlicí se v údolí Libchavského potoka rozkládají vsi České Libchavy a Libchavy, které jsou tvořeny Dolními, Prostředními a Horními Libchavami. V každé z nich, kromě Prostředních, byly tvrze. Hornolibchavská tvrz byla doposud ve výzkumech opomíjena a její osud je předmětem dalšího výzkumu. (Musil, 2002). Původně existovaly jen dvě vsi, a to České a Německé Libchavy, podle národnostního složení obyvatel. České Libchavy patrně vznikly v období rané kolonizace na počátku 13. století družinou Kojaty Hrabišice, postupující od Chocně, se kterou je spojena tvrz Skalka. Německé Libchavy jsou typickou lesní lánovou vsí dlouze se táhnoucí podél Libchavského potoka. Její vznik je spojen s vrcholnou kolonizací v povodí Tiché Orlice, kdy se na této kolonizaci vydatně podílelo německé etnikum. Těžko lze určit, zdali vznik vsi souvisel s kolonizační činností pánů z Drnholce v druhé polovině 13. století, nebo až…  číst dále

Jan Švejkar, František Musil, Štěpán Gilar - K dějinám tvrze v Horních Libchavách, Pomezí Čech, Moravy a Slezska ,Sv.5 (2002) ,s.243-250 (doplněno redakcí podle www.soupispamatek.com), 24.11. 2013

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Horní Libchavy

Místa v okolí

 Dolní Libchavy
 České Libchavy
 Hernychova vila
 Hrádek u Lanšperka
 Lanšperk
 Žampach
 kostel sv. Anny
 Chudoba
 Andrlův chlum
 Žampach
 Hrádek
 Rotnek
 Brandýs nad Orlicí
 Hájek
 Dlouhá Třebová
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 Horákova kaple
 sokolovna
 kostel sv. Mikuláše
 Kyšperk
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Mostek
 Chlumek
 kostel sv. Jiří
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 zvonička
 Sudličkova Lhota
 Litice nad Orlicí
 Helvíkovice
 Potštejn
 Hradníky
 kaple sv. Rozálie
 Divišovo divadlo
 židovský hřbitov
 Orlice
 Kateřinský špitál
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Václava
 Žamberk
 Koldín
 radnice
 Velešov
 Dřel
 Vračovice
 Choceň
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Zaháj
 Přestavlky
 Kozlovský kopec
 Zítkov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Václava
 hrad u Nekoře
 Vrbice
 Peklo
 Hlavačov
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Muzeum krajky
 Vamberk
 kamenný most
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 domek Na Sboru
 katovna
 Zámecký pivovar
 Červená věž
 Litomyšl
 Regionální muzeum
 Smetanův dům
 Suchá
 stará radnice
 dům U Rytířů
 silniční most
 Lidový dům
 Hříště
 kaple Panny Marie
 Těšnov
 kostel sv. Václava
 Sedlíšťka
 Rudoltice
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 Lusthaus
 Růžový palouček
 Pašerácká lávka
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 kostel sv. Víta
Kontaktní informace
Obecní úřad Libchavy
Dolní Libchavy 93
561 16 Libchavy
Tel: 465 585 202
ou.libchavy@libchavy.cz
Základní informace místa
ID místa: 11532
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 6.1.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama