Pískovcové trojiční sousoší z roku 1895. Doplněno drobnějšími skulpturami Panny Marie Královny nebes, sv. Josefa s Ježíškem a sv. Václava. Osazeno na dvoustupňovém betonovém pódiu. Na vrcholu osazeno sousoší Nejsvětější Trojice, Ježíše Krista, Boha Otce, mezi nimi je holubice Ducha Svatého.
Hlavní obrázek místa
Sousoší Nejsvětější Trojice v Semaníně při silnici do České Třebové
© Pavel Vítek 10/2018
Obec Semanín leží 4 km jižně od České Třebové, 11 km východně od Litomyšle a 16 km od Svitav. Okolo obce vede železniční trať č. 260 Česká Třebová – Svitavy – Brno, kde je i železniční zastávka Semanín, ale od obce je vzdálena 3,5 km. Autobusem je ze Semanína spojení do Svitav, Litomyšle i do České Třebové. Sousoší Nejsvětější Trojice najdeme u silnice vedoucí do České Třebové, asi 700 m od centra obce.
Pavel Vítek, 21.11. 2018
popis

Sousoší se nachází v obci při hlavní silnici. Je osazeno na dvoustupňovém betonovém pódiu. Podstava je tvořena podnožní deskou, soklovou patkou, hranolovým tělem a profilovanou římsovou hlavicí. Na této hlavici spočívá v popředí blok opracovaný do podoby oblačné kupy s andílky, vyvedenými v hlubokém reliéfu. Na tomto bloku je osazena sedící postava Panny Marie Královny. Po její pravé ruce je na římsovou hlavici osazena socha sv. Josefa s Ježíškem, na druhé straně pak socha sv. Václava. Sochy obou světců i Panny Marie jsou podány v podživotních velikostech. Za blokem oblačné kupy je osazena širší profilovaná soklová patka, nesoucí dvousloupí s kanelovanými dříky a dekorativními hlavicemi, na nichž spočívá ornamentem zdobený architráv, vynášející římsovou desku. Na ní je pak osazeno sousoší Nejsvětější Trojice, vyjádřené sedícími postavami Ježíše Krista a Boha Otce, mezi nimi je pak na železném prutu upevněna holubice Ducha Svatého.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 21.11. 2018

historie

Pískovcové trojiční sousoší pochází z roku 1895. Autorem je V. Jansa z České Třebové. Bylo pořízeno soukromými donátory jako doklad zbožnosti. Je doplněno drobnějšími skulpturami Panny Marie Královny nebes, sv. Josefa s Ježíškem a sv. Václava. Sousoší Nejsvětější Trojice představuje hodnotný příklad umělecko-řemeslné práce.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 21.11. 2018

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Semanín

Místa v okolí

 silniční most
 zvonice s márnicí
 Kozlovský kopec
 kaple
 kostel sv. Jiří
 Hvězda
 Mendryka
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Václava
 kaple Panny Marie
 fara
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Václava
 Dlouhá Třebová
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 hradiště Hrutov
 Rudoltice
 Červená věž
 Litomyšl
 Zámecký pivovar
 Lidový dům
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Regionální muzeum
 kostel sv. Anny
 Mladějov
 Smetanův dům
 katovna
 židovský hřbitov
 sousoší Piety
 Andrlův chlum
 kamenný most
 Hernychova vila
 Koclířov
 kaplička
 Horákova kaple
 kašna s delfíny
 radnice
 děkanství
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 Krčma
 Langrova vila
 Lanškroun
 dům Piáno
 židovský hřbitov
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 městské opevnění
 Hrádek
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Josefa
 Hrádek u Lanšperka
 Karle
 Lanšperk
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní Libchavy
 Lány
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Sedlíšťka
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 Horní Libchavy
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Udánky
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 kaple sv. Josefa
 Killerova kaplička
 Demelova kaple
 Boršov
 Vračovice
 kostel sv. Jiří
 Orlík
 Výprachtice
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 sokolovna
 kostel sv. Anny
 Mostek
 Hradníky
Základní informace místa
ID místa: 14056
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.11.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama