Pískovcové trojiční sousoší z roku 1895. Doplněno drobnějšími skulpturami Panny Marie Královny nebes, sv. Josefa s Ježíškem a sv. Václava. Osazeno na dvoustupňovém betonovém pódiu. Na vrcholu osazeno sousoší Nejsvětější Trojice, Ježíše Krista, Boha Otce, mezi nimi je holubice Ducha Svatého.
Hlavní obrázek místa
Sousoší Nejsvětější Trojice v Semaníně při silnici do České Třebové
© Pavel Vítek 10/2018
Obec Semanín leží 4 km jižně od České Třebové, 11 km východně od Litomyšle a 16 km od Svitav. Okolo obce vede železniční trať č. 260 Česká Třebová – Svitavy – Brno, kde je i železniční zastávka Semanín, ale od obce je vzdálena 3,5 km. Autobusem je ze Semanína spojení do Svitav, Litomyšle i do České Třebové. Sousoší Nejsvětější Trojice najdeme u silnice vedoucí do České Třebové, asi 700 m od centra obce.
Pavel Vítek, 21.11. 2018
popis

Sousoší se nachází v obci při hlavní silnici. Je osazeno na dvoustupňovém betonovém pódiu. Podstava je tvořena podnožní deskou, soklovou patkou, hranolovým tělem a profilovanou římsovou hlavicí. Na této hlavici spočívá v popředí blok opracovaný do podoby oblačné kupy s andílky, vyvedenými v hlubokém reliéfu. Na tomto bloku je osazena sedící postava Panny Marie Královny. Po její pravé ruce je na římsovou hlavici osazena socha sv. Josefa s Ježíškem, na druhé straně pak socha sv. Václava. Sochy obou světců i Panny Marie jsou podány v podživotních velikostech. Za blokem oblačné kupy je osazena širší profilovaná soklová patka, nesoucí dvousloupí s kanelovanými dříky a dekorativními hlavicemi, na nichž spočívá ornamentem zdobený architráv, vynášející římsovou desku. Na ní je pak osazeno sousoší Nejsvětější Trojice, vyjádřené sedícími postavami Ježíše Krista a Boha Otce, mezi nimi je pak na železném prutu upevněna holubice Ducha Svatého.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 21.11. 2018

historie

Pískovcové trojiční sousoší pochází z roku 1895. Autorem je V. Jansa z České Třebové. Bylo pořízeno soukromými donátory jako doklad zbožnosti. Je doplněno drobnějšími skulpturami Panny Marie Královny nebes, sv. Josefa s Ježíškem a sv. Václava. Sousoší Nejsvětější Trojice představuje hodnotný příklad umělecko-řemeslné práce.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 21.11. 2018

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Semanín

Místa v okolí

 zvonice s márnicí
 silniční most
 Kozlovský kopec
 kaple
 kostel sv. Jiří
 Hvězda
 Mendryka
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Václava
 kaple Panny Marie
 fara
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Dlouhá Třebová
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 hradiště Hrutov
 Rudoltice
 Litomyšl
 Červená věž
 Lidový dům
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 dům U Rytířů
 stará radnice
 Mladějov
 kostel sv. Anny
 Smetanův dům
 katovna
 židovský hřbitov
 Andrlův chlum
 sousoší Piety
 kamenný most
 Hernychova vila
 Koclířov
 kaplička
 Horákova kaple
 radnice
 kašna s delfíny
 Lanškroun
 Langrova vila
 Krčma
 sochy svatých
 kostel sv. Václava
 děkanství
 dům Piáno
 sloup Panny Marie
 stará radnice
 dům U Mouřenína
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Anny
 Hrádek
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Rocha
 Hrádek u Lanšperka
 Karle
 Lanšperk
 Dolní Libchavy
 kostel sv. Mikuláše
 Lány
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Sedlíšťka
 Horní Libchavy
 kostel sv. Jiří
 soubor barokních soch
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Udánky
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 kaple sv. Josefa
 Killerova kaplička
 Boršov
 Demelova kaple
 Vračovice
 kostel sv. Jiří
 Orlík
 Výprachtice
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 sokolovna
 kostel sv. Anny
 Mostek
 Hradníky
Základní informace místa
ID místa: 14056
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.11.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama