Na místě současného kostela stál původně gotický kostel. Barokně přestavěn v l. 1720-1721. Jednolodní obdélná stavba s hranolovou věží. Nad presbytářem hranolový sanktusník. Hlavní oltář vinný kmen, v jehož větvích obraz sv. Filipa a Jakuba. Památkově chráněno od r. 1958.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Filipa a Jakuba v Lukavici
© Pavel Vítek 05/2017
Obec Lukavice leží 15 km severovýchodně od Ústí nad Orlicí a 4 km jihovýchodně od Žamberka. Jižně až jihozápadně okolo obce vede železniční trať č. 021, která spojuje Hradec Králové s Letohradem. Na ní je na jihu obce zastávka. Kostel sv. Filipa a Jakuba najdeme v jižní části obce u silnice II/310, spojující Žamberk a Letohrad.
Pavel Vítek, 9.8. 2017
popis

Kostel sv. Filipa a Jakuba v Lukavici je stavba s hranolovitou věží v západním průčelí. Má užší, trojboce uzavřený, protáhlý presbytář s pěti hrotitými okny s gotickými kamennými ostěními bez kružeb. Zevně i uvnitř jsou okenní špalety barokně upraveny půlkruhovým záklenkem. Na jižní straně je přistavěna obdélná sakristie. Nad presbytářem je hranolový sanktusník s půlkruhovými okénky ve stěnách a se stanovou střechou, na vrcholku s makovicí a křížem. Loď zevně hladká, se segmentově uzavřenými okny, rámovanými plochými šambránami. Střecha kostela je sedlová, nad závěrem presbytáře trojboce zvalbená. Interiér je plochostropý s fabionem, s půlkruhovým vítězným obloukem. Kruchta je umístěna na dvou hranolových pilířích s profilovanými římsami. Hlavní oltář představuje vinný kmen, v jehož větvích, po stranách obrazu sv. Filipa a Jakuba, jsou znázorněni apoštolové. Nynější podoby dosáhl kostel přístavbami…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 9.8. 2017

historie

První písemná zmínka o obci Lukavice pochází z roku 1354. Na místě současného kostela stál původně gotický kostel. Ten je prvně doložen v letech 1344-1350. Z něj se dochovalo zdivo presbytáře. Podle pověsti na místě tohoto gotického kostela stával ještě dříve kostelík dřevěný. Podle data nad hlavním portálem byla loď barokně přestavěna v letech 1720-1721. Kostelní věž pochází z roku 1705. Kolem roku 1900 byla upravována její fasáda. Kostel sv. Filipa a Jakuba je venkovský jednolodní kostel, původně pozdně gotický, dostavěný barokně, s mohutnou věží zastřešenou zvonovou helmicí. Jedná se o hodnotný příklad barokní architektury z období první čtvrtiny 18. století.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 9.8. 2017

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Lukavice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Kyšperk
 Rotnek
 Divišovo divadlo
 Žamberk
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 radnice
 Kateřinský špitál
 kaple sv. Rozálie
 Žampach
 Žampach
 Orlice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Antonína
 hrad u Nekoře
 Helvíkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Lanšperk
 Hrádek u Lanšperka
 domek Na Sboru
 Horákova kaple
 České Libchavy
 Horní Libchavy
 Dolní Libchavy
 kostel sv. Jiří
 Litice nad Orlicí
 zvonička
 socha sv. Anny
 Litice nad Orlicí
 Hernychova vila
 Bystřec
 Lusthaus
 Pašerácká lávka
 kostel sv. Anny
 Zemská brána
 židovský hřbitov
 socha Panny Marie
 mariánský sloup
 kašna
 Hájek
 kostel Všech svatých
 fara
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 Andrlův chlum
 Dlouhá Třebová
 Potštejn
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Pěčín
 Niemojów
 Velešov
 kostel sv. Mikuláše
 Peklo
 Brandýs nad Orlicí
 Hrádek
 Orlík
 Brandýs nad Orlicí
 sokolovna
 Výprachtice
 Muzeum krajky
 kostel sv. Prokopa
 Vamberk
 kostel sv. Jiří
 kamenný most
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Międzylesie
 kostel sv. Anny
 Švédské šance
 synagoga
 socha sv. Marka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Letohrad
Václavské náměstí 57
561 51 Letohrad
Tel: 465 620 357
http://www.letohrad.farnost.cz
vaclav.vacek@wo.cz
Základní informace místa
ID místa: 13604
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.8.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama