Stavba z II. poloviny 13. století, spolu s arnoltickým jediný z venkovských kostelíků Frýdlantska s doloženou středověkou kamennou věží, zvýšenou roku 1560. Úpravy v 18. století přinesly zvětšení oken, počátkem 20. století definitivní úprava věže. Po roce 1945 zchátral, dnes bez využití.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severovýchodu
© Ivan Grisa 07/2011
Ludvíkov je součástí Nového Města pod Smrkem, nachází se necelé dva kilometry jihozápadně od zdejšího nádraží (trať Frýdlant - Jindřichovice pod Smrkem). Do vsi lze i o víkendu dojet autobusem, příjezd od silnice II/291 z křižovatky v Hajništi. Přes ves prochází cyklostezka 3006. V kostele se nekonají pravidelné bohoslužby, jeho přístupnost je proto velmi omezená.
Ivan Grisa, 23.6. 2011
historie

Kostel svatých Petra a Pavla v Ludvíkově pod Smrkem

Ludvíkovský kostel patří podle slohového rozboru stavby do souboru venkovských kostelíků Frýdlantska, vzniklých ve II. polovině 13. století. Jeho loď, presbytář a sakristie mají prakticky shodné rozměry se soudobým kostelem v Horní Řasnici (viz heslo). Výjimečným ho spolu s kostelem v Arnolticích činí prokazatelně středověký původ spodní části hranolové věže v ose západního průčelí (většina dalších kostelíků na Frýdlantsku měla původně pouze jezdce na hřebeni střechy, spíše výjimečně věže dřevěné přisazené k západnímu průčelí). Kostel prošel úpravami v 16. století (1560 byla zvýšena věž), obnovou na konci třicetileté války (1643) a nevýraznými barokními úpravami (1741, 1743, počátek 90. let 18. století), které přinesly nový tvar helmice věže a oken lodi a presbytáře. V letech 1868 - 69 byla na okolním hřbitově postavena kaple, roku 1905 bylo zřízeno nové schodiště ve věži. Po roce 1945 kostel zchátral, dnes se v něm nekonají…  číst dále

Ivan Grisa, dle Kracíková - Balling: Středověká sakrální architektura na Frýdlantsku, Unicornis 2003, 19.6. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Lucie Kracíková, Vojtěch Belling: Středověká sakrální architektura na Frýdlantsku, Vlastivědná knihovnička SPS, sv. 12, Společnost přátel starožitností a Unicornis, Praha 2003
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Ludvíkov pod Smrkem

Místa v okolí

 evangelický kostel
 městské lázně
 kostel sv. Kateřiny
 Obří sud
 Klingerova vila
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Klingerovo mausoleum
 kostel sv. Heleny
 Smrk
 Ořešník
 kostel sv. Jakuba
 Gieraltówek
 Štolpišská silnice
 Holubník
 panský dům
 Bílá skála
 zámecký okrsek
 Frýdlant
 mariánský sloup
 nová radnice
 sousoší Piety
 solnice
 kamenný most
 Skalní hrad
 Frýdlantský vrch
 Jizera
 dům č. p. 48
 Sommerův kříž
 kostel sv. Martina
 Świecie
 Dolní Oldříš
 Nová Louka
 Haslerův dům
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 Giebułtów
 kostel sv. Anny
 Melzerův pomník
 kostel Všech svatých
 vodopády Jedlové
 Protržená přehrada
 Heřmanická rozhledna
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Antonína
 Královka
 vodní nádrž Fojtka
 Czocha
 Černousy
 Pohanské kameny
 Jezdec
 kostel sv. Josefa
 Habartice
 vodní nádrž Souš
 Habartice
 Vysoký
 Zamczysko
 kostel sv. Vavřince
 Liberecká výšina
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 Ves
 Andělka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Myslbekova 2
463 65 Nové Město pod Smrkem
Tel: 731 557 611
http://rkc-nmps.cz/www/
farar@rkc-nmps.cz
Základní informace místa
ID místa: 10181
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.10.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama