Zámek postavený v r. 1672 jezuity. Na přelomu 17. a 18. stol. byla přistavena kaple. Na počátku 19. stol. proběhla klasicistní přestavba. V r. 1884 kupuje panství F. Lützow a probíhá zde poslední přestavba. Dnes jsou zde umístěni mentálně postižení.
Hlavní obrázek místa
Letecký pohled
© Petr Nožička 04/2010
Zámek není přístupný, je v něm umístěna Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR, přístupný je však rozlehlý park s cennými dendrologickými exponáty.
Alena Volná , 15.12. 2010
historie

V roce 1574 kupuje žampašské panství Jan Starší ze Žerotína spolu s Adamem Bukovským z Huštířan, který se záhy stal jediným majitelem a staví zde tvrz. V této době už byl hrad Žampach zpustlý. Tvrz se připomíná v roce 1626, kdy Adamův vnuk Jan Otík Bukovský prodává panství Bedřichovi st. z Opperdorfu. Ten odkázal panství jezuitské koleji na Novém Městě pražském s podmínkou, že pokud dojde k založení koleje v Hradci Králové, má jí být postoupeno. K tomuto dochází v roce 1633. V roce 1672 přistoupili jezuité k výstavbě rezidence. Není zcela jasné, jestli stavba proběhla na zelené louce, či na místě původní tvrze, o čemž by mohly vypovídat drobné nepravidelnosti v půdorysu v JZ části zámku. Při stavbě této rezidence se předpokládá účast architekta C. Luraga. Na přelomu 17. a 18. století byla na severním konci východního křídla přistavěna nová kaple. Po zrušení jezuitského řádu v roce 1773 připadlo…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z: http; Hrady, tvrze a zámky okresu Ústí nad Orlicí, František Musil, Grantis ÚnO 1995., 7.1. 2011

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Žampach

Místa v okolí

 Chudoba
 Žampach
 Rotnek
 České Libchavy
 Kyšperk
 Horní Libchavy
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Lanšperk
 Hrádek u Lanšperka
 Divišovo divadlo
 kaple sv. Rozálie
 židovský hřbitov
 Kateřinský špitál
 Žamberk
 kostel sv. Václava
 Dolní Libchavy
 radnice
 Helvíkovice
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Mikuláše
 Horákova kaple
 Orlice
 Hernychova vila
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Hájek
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Andrlův chlum
 hrad u Nekoře
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 domek Na Sboru
 Dlouhá Třebová
 Velešov
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 sokolovna
 Hrádek
 Suchá
 Chlumek
 kostel sv. Jiří
 Mostek
 Peklo
 socha Panny Marie
 Koldín
 Sudličkova Lhota
 Dřel
 Muzeum krajky
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 Vamberk
 Hradníky
 kamenný most
 Pěčín
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kašna
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 Bystřec
 fara
 kaple sv. Anny
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Vrbice
 evangelický kostel
 Přestavlky
 Amálka
 Lusthaus
 Pašerácká lávka
 Choceň
 Hříště
 kostel sv. Jiří
 Zemská brána
 Vračovice
 Niemojów
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 synagoga
 kašna
 socha sv. Marka
 radnice
 kostel sv. Havla
 Rychnov nad Kněžnou
 židovský hřbitov
 Rudoltice
 kostel sv. Václava
 radnice
 Lanškroun
 děkanství
 kašna s delfíny
 sochy svatých
 kostel sv. Anny
 dům Piáno
 Krčma
Základní informace místa
ID místa: 9552
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.2.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama