Zámek postavený v r. 1672 jezuity. Na přelomu 17. a 18. stol. byla přistavena kaple. Na počátku 19. stol. proběhla klasicistní přestavba. V r. 1884 kupuje panství F. Lützow a probíhá zde poslední přestavba. Dnes jsou zde umístěni mentálně postižení.
Hlavní obrázek místa
Letecký pohled
© Petr Nožička 04/2010
Zámek není přístupný, je v něm umístěna Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR, přístupný je však rozlehlý park s cennými dendrologickými exponáty.
Alena Volná , 15.12. 2010
historie

V roce 1574 kupuje žampašské panství Jan Starší ze Žerotína spolu s Adamem Bukovským z Huštířan, který se záhy stal jediným majitelem a staví zde tvrz. V této době už byl hrad Žampach zpustlý. Tvrz se připomíná v roce 1626, kdy Adamův vnuk Jan Otík Bukovský prodává panství Bedřichovi st. z Opperdorfu. Ten odkázal panství jezuitské koleji na Novém Městě pražském s podmínkou, že pokud dojde k založení koleje v Hradci Králové, má jí být postoupeno. K tomuto dochází v roce 1633. V roce 1672 přistoupili jezuité k výstavbě rezidence. Není zcela jasné, jestli stavba proběhla na zelené louce, či na místě původní tvrze, o čemž by mohly vypovídat drobné nepravidelnosti v půdorysu v JZ části zámku. Při stavbě této rezidence se předpokládá účast architekta C. Luraga. Na přelomu 17. a 18. století byla na severním konci východního křídla přistavěna nová kaple. Po zrušení jezuitského řádu v roce 1773 připadlo…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z: http; Hrady, tvrze a zámky okresu Ústí nad Orlicí, František Musil, Grantis ÚnO 1995., 7.1. 2011

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Žampach

Místa v okolí

 Žampach
 Rotnek
 České Libchavy
 Kyšperk
 Horní Libchavy
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Lanšperk
 Hrádek u Lanšperka
 Divišovo divadlo
 kaple sv. Rozálie
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Žamberk
 radnice
 Dolní Libchavy
 kaple sv. Antonína
 Helvíkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Horákova kaple
 Orlice
 Hernychova vila
 Litice nad Orlicí
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Hájek
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Andrlův chlum
 hrad u Nekoře
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 domek Na Sboru
 Dlouhá Třebová
 Velešov
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 sokolovna
 Hrádek
 Chlumek
 kostel sv. Jiří
 Mostek
 Peklo
 Sudličkova Lhota
 socha Panny Marie
 Koldín
 Dřel
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 Vamberk
 kostel sv. Jiří
 kamenný most
 Hradníky
 židovský hřbitov
 Pěčín
 židovský hřbitov
 Bystřec
 kašna
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 fara
 kaple sv. Anny
 Doudleby nad Orlicí
 kostel sv. Mikuláše
 Vrbice
 evangelický kostel
 Přestavlky
 Lusthaus
 Pašerácká lávka
 Hříště
 Choceň
 kostel sv. Jiří
 Zemská brána
 Vračovice
 Niemojów
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 synagoga
 kašna
 socha sv. Marka
 radnice
 Rychnov nad Kněžnou
 židovský hřbitov
 Rudoltice
 kostel sv. Václava
 děkanství
 kašna s delfíny
 sochy svatých
 kostel sv. Anny
 radnice
 Lanškroun
 dům Piáno
 Krčma
Základní informace místa
ID místa: 9552
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.2.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama