Kostel, postavený v l. 1897–98 (stavitel Alois Petřík z Kyšperka). Stavba započata díky daru rodáka M. Motyčky. Při kostele byl zřízen k r. 1895 i hřbitov s márnicí. R. 1905 vysvěceny zvony, zrekvírovány za 1. svět. války. R. 1927 a r. 1969 vysvěceny nové zvony. Interiér zdobí díla řady umělců.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nanebevzetí Panny Marie Šedivec
© Ivo Rozehnal, 07/2010
Obcí Šedivec vede modrá turistická značka z údolní přehrady Pastviny do Letohradu. Okolí je vyhledávanou rekreační oblastí s množstvím památek (přehrada, Muzeum řemesel a zámek Letohrad, místa hradů Nekoř, Výrov, Kyšperk, tvrz Orlice a další).
Ivo Rozehnal , 7.7. 2010
historie

V obci Šedivec nedaleko Letohradu stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie. Protože obec byla přifařena do Orlice, vznikl místní kostel poměrně pozdě. Základní kámen byl slavnostně položen až r. 1897. Stavba trvala pouhý rok a při kostele byl zřízen i hřbitov. S tím se započalo již r. 1895, kdy byla zřízena i márnice. Stavbu provedl stavitel Alois Petřík z Kyšperka. Základem celé stavby bylo 2000 zlatých z odkazu rodáka p. Motyčky. Dva kostelní zvony byly pořízeny a vysvěceny r. 1905, ale během 1. sv. války byly zrekvírovány. Hlavní oltář je od F. Volesky, řezbáře z České Třebové. Oltářní obraz Panny Marie a další malby jsou dílem J. Umlaufa z Kyšperku. Varhany kostelu darovala tehdejší hraběnka p. Anna Stubenberková. Některé další díla jsou od místních mistrů a umělců.

Ivo Rozehnal - zdroj web orlicko.cz, 7.7. 2010

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Šedivec

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 hrad u Nekoře
 Orlice
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Kyšperk
 Rotnek
 Divišovo divadlo
 Žamberk
 kostel sv. Václava
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rozálie
 Bystřec
 Žampach
 Žampach
 kostel sv. Jiří
 domek Na Sboru
 Horákova kaple
 kaple sv. Antonína
 Lanšperk
 Hrádek u Lanšperka
 Helvíkovice
 evangelický kostel
 Lusthaus
 Pašerácká lávka
 Zemská brána
 Suchý vrch
 Horní Libchavy
 České Libchavy
 Výprachtice
 Dolní Libchavy
 Niemojów
 Hernychova vila
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kašna
 fara
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Anny
 Litice nad Orlicí
 Międzylesie
 zvonička
 Dlouhá Třebová
 socha Panny Marie
 Litice nad Orlicí
 kostel sv. Matouše
 Andrlův chlum
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Švédské šance
 Lanškroun
 děkanství
 sochy svatých
 dům Piáno
 Pěčín
 Hrádek
 Reichlova chata
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Letohrad
Správce kostela Nanebevzetí Panny Marie v Šedivci
Václavské náměstí 57
561 15 Letohrad
Tel: 465620357
Základní informace místa
ID místa: 9264
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama