Renesanční tvrz poprvé zmiňovaná v r. 1361 v predikátu Ivana z Orlice. Kolem r. 1575 stavba přestavěna Koncem 17. stol přestavěna na sýpku. Od r. 1968 jako sklad. Od roku 2012 slouží objekt jako restaurace, středověká krčma,a hotel s wellness
Hlavní obrázek místa
© Michal Weinberger, 11/2016
Tvrz se nachází na okraji města Letohradu uprostřed přírody. Sídlo vzniklo pravděpodobně na konci 13. století, v 16. století pak byla tvrz přestavěna na renesanční zámek. Po odstěhování šlechty z Orlice v roce 1650 na kyšperecký zámek, byl objekt upraven pro hospodářské účely. Koncem 20. století byly do areálu tvrze přistavěny autodílny a objekt tvrze 40 let chátral. V roce 2008 Tvrz Orlici zakoupila společnost EYWAN s.r.o., která zahájila práce pro obnovu celého areálu. Po dokončení revitalizace v červnu 2012 vznikl na východě Čech nový turistický cíl, který návštěvníkům nabízí nejen prohlídku opravené Tvrze s originálním gotickým a renesančním sklepením, sbírkou zbraní, funkční historickou knihtiskařskou dílnou a dalšími expozicemi, ale i restauraci, středověkou krčmu a ubytování (otevřena je prohlídková trasa A - Zámecký okruh, B - Knihařská dílna a kniha, C - Kouzelný les a D - Archeologie). Historický objekt s vzácně zachovalými stavebními částmi z období gotiky, renesance, baroka a klasicismu je kulturní památkou. Zajímavé je především neporušené sklepení z doby vzniku tvrze, nově objevené zdivo původní přízemní části, které naznačuje původní větší čtyřprostorový objekt. Zachovalá figurální sgrafitová výzdoba na vnější omítce renesanční věži zámku potvrzuje výjimečnost tohoto sídla mezi venkovskými sídly v celých Čechách. Pod současnou podlahou se skrývá původní hradební zeď tvrze z konce 13. století o šířce 2,1 m a byl objeven 400 let utajený středověký sklep. Při archeologickém průzkumu bylo nalezeno velké množství fragmentů kachlů ze všech stavebních období tvrze. Také nálezy nástěnných maleb z druhé poloviny 16. století nemají v celém regionu východních Čech za posledních 60 let obdoby. Tvrz prvně připomínaná v predikátu Ivana z Orlice v souvislosti s lánovou vsí Orlicí v roce 1361. Po roce 1406 získali tvrz do…  číst dále
Anna Motlová, 1.10. 2006
historie

Orlice

Pokud paměti sahají, bývala Orlice zpupným zbožím, majíc svou tvrz, a ve 13. století sídlem vladyk z Orlice. Ivan z Orlice byl r. 1361-1366 držitelem tvrze a patronem kostela v Orlici. Po něm seděli tu Dobeš z Přepych a Všech z Rohova, po je-jichžto smrti (okolo r. 1393) spadly dědiny jich Orlice a Mistrovice na sty, krále, a král udělil je Tvochovi, strážci královskému. Tvoch psal se potom z Orlice a ještě r. 1406, 17. června nového kněze ke kostelu zdejšímu podával. Právem dědickým připadla Orlice Mikuláši z Orlice (synu Trochovu ?), jenž se stal kanovníkem kostela Vyšehradského a r. 1415, 17. dubna taktéž právo podací při zdejším kostele provozoval. Kdy vešli v držení Orlice Strachotové z Královic, již ani v tomto kraji osedli nebývali, není nám známo. První z toho rodu na Orlici, Strachota starší, připomíná se r. 1406; Michal Strachota na Orlici obdržel r. 1516 zástavní právo na Kyšperk…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království českého díl 2., 17.2. 2016

Půdorys místa

Přízemí tvrze
© J. Slavík (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl [K-R], ARGO, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

 • 1361

  První zmínky o tvrzi v souvislosti s lánovou vsí Orlicí

 • po roce 1406

  Získali tvrz do majetku Strachotové z Kralovic po něm Ludvík Suda z Řeneč.

 • po roce 1650

  Byla tvrz využívána k hospodářským účelům jako sýpka.

 • 1924

  datum je přibližné

  Byl zrušen hospodářský dvůr a většina okolních budov byla zbořena.

 • po roce 1968

  Budova byla využívána jako sklad, autodílna a byt

 • 2008 - 2012

  Revitalizace areálu

 • 2010

  Objekt zakoupila firma EYWAN s.r.o. IČ: 27544192m, která započala s přestavbou na hotel.

 • 2012

  Otevřeny první prohlídkové okruhy, restaurace, středověká krčma a ****hotel s wellness

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Orlice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Kyšperk
 Rotnek
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Horákova kaple
 hrad u Nekoře
 Lanšperk
 Bystřec
 Hrádek u Lanšperka
 Žampach
 Žampach
 evangelický kostel
 Divišovo divadlo
 Žamberk
 kostel sv. Václava
 radnice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rozálie
 Kateřinský špitál
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Mikuláše
 Horní Libchavy
 Dolní Libchavy
 Výprachtice
 domek Na Sboru
 Hernychova vila
 České Libchavy
 Helvíkovice
 kostel sv. Anny
 Dlouhá Třebová
 Suchý vrch
 kostel sv. Anny
 Andrlův chlum
 Lusthaus
 Lanškroun
 sochy svatých
 děkanství
 kostel sv. Václava
 dům Piáno
 radnice
 Pašerácká lávka
 kašna s delfíny
 Rudoltice
 Krčma
 Zemská brána
 Švédské šance
 Litice nad Orlicí
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Hrádek
 Reichlova chata
 socha Panny Marie
 Międzylesie
Kontaktní informace
Tel: 465677731
http://www.tvrzorlice.cz
vstupenky@eywan.cz
Základní informace místa
ID místa: 4642
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 1.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama