První zmínka je z r. 1318 z přídomku Bluda z Morašic a ze Sedlíštěk. Snad právě on postavil tvrz, z níž se dochovalo okrouhlé tvrziště obtékané vodním příkopem a nepatrné zbytky zdiva. Dnešní sýpka v místě tvrze je hodnotnou barokní budovou a je součástí veřejnosti nepřístupného hospodářského dvora.
Hlavní obrázek místa
sýpka od jihu
© Pavel Zany Komárek, 30. 3. 2002
Zbytky tvrze Sedlíšťka najdete v areálu rozsáhlého hospodářského dvora ve stejnojmenné osadě asi 5 kilometrů západně od Litomyšle směrem na Skuteč. Dodnes se z tvrze dochovalo okrouhlé tvrziště obklopené vodním příkopem a drobné zbytky zdiva. V 18. století byla místě tvrze postavena hodnotná barokní sýpka se zprohýbanými štíty zdobenými vázami. Celý hospodářský dvůr je soukromým majetkem a tudíž veřejnosti nepřístupný. Na sýpku i na zbytky tvrze je však dobře vidět přes plot. Dvůr se sýpkou je dobře viditelný už z hlavní silnice. Do vesnice je třeba udělat krátkou odbočku. Sýpka je v poměrně dobrém stavu a nedávno dostala novou střechu.
Vojtěch Barcal, 30.3. 2014
historie

Sedlíšťka u Morašic se poprvé písemně připomínají r. 1318, kdy si zde na ostrůvku s vodním příkopem postavil Blud z Morašic tvrz. Po něm tuto tvrz, ke které patřil ještě dvůr a několik statků, vlastnil jeho příbuzný Jindřich Makovský z Potštejna a koncem 14. století jeho zeť Rudlin Royt, synovec litomyšlského biskupa Jana ze Středy a královský rychtář ve Vysokém Mýtě († 1391). Rudlinova dcera Anna prodala již dříve část Sedlíštěk Filipovi ze Slepotic, ten potom Jindřichovi a Janovi z Chlumu, kteří ji zastavili svým příbuzným Mstidruhovi a Habartovi z Adlar. Pozdější zprávy se o tvrzi již nezmiňují. Když připadla celá ves v 17. století k litomyšlskému panství, byla na ostrůvku postavena velká barokní sýpka. Kruhový vodní příkop kolem ní se dodnes nazývá „parkány“.

Tomáš Šimek: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl VI. - Východní Čechy, Svoboda, Praha 1989, 23.4. 2014

Komentáře

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Sedlíšťka

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Růžový palouček
 katovna
 židovský hřbitov
 kamenný most
 Smetanův dům
 kaplička
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Regionální muzeum
 kostel sv. Víta
 Zámecký pivovar
 Litomyšl
 Lidový dům
 Červená věž
 kostel sv. Martina
 České Heřmanice
 kostel sv. Prokopa
 České Heřmanice
 hradiště Hrutov
 barokní špýchar
 Nové Hrady
 Nový hrad
 křížová cesta
 Vračovice
 Zaháj
 kaple Panny Marie
 Jarošov
 kaple sv. Václava
 Toulovcova rozhledna
 Betlém
 Kapalice
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Toulovcovy maštale
 Litomyšlská brána
 Stará radnice
 Choceňská brána
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Šemberovo divadlo
 městské opevnění
 Hrádek
 Pražská brána
 Husův sbor
 pomník železnice
 Pivnická rokle
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 Mendryka
 Killerova kaplička
 Kozlovský kopec
 Andrlův chlum
 kaple sv. Václava
 Domoradice
 Bílý Kůň
 rozhledna Terezka
 Orlík
 Hradníky
 Choceň
 Brandýs nad Orlicí
 Borůvka
 Demelova kaple
 Pěšice
 sokolovna
 Popovec
 Brandýs nad Orlicí
 Zítkov
 Mostek
 Karle
 silniční most
 zvonice s márnicí
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Dlouhá Třebová
 kostel sv. Martina
 Hernychova vila
 Zámrsk
 Štěnec
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
 hřbitov
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 kostel sv. Kateřiny
 kostel Všech svatých
 Dobříkov
 Dolní Libchavy
 Horní Libchavy
 Radhošť
 Hrádek u Lanšperka
 Čachnov
 Lanšperk
Základní informace místa
ID místa: 11662
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.4.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama