První zmínka je z r. 1318 z přídomku Bluda z Morašic a ze Sedlíštěk. Snad právě on postavil tvrz, z níž se dochovalo okrouhlé tvrziště obtékané vodním příkopem a nepatrné zbytky zdiva. Dnešní sýpka v místě tvrze je hodnotnou barokní budovou a je součástí veřejnosti nepřístupného hospodářského dvora.
Hlavní obrázek místa
sýpka od jihu
© Pavel Zany Komárek, 30. 3. 2002
Zbytky tvrze Sedlíšťka najdete v areálu rozsáhlého hospodářského dvora ve stejnojmenné osadě asi 5 kilometrů západně od Litomyšle směrem na Skuteč. Dodnes se z tvrze dochovalo okrouhlé tvrziště obklopené vodním příkopem a drobné zbytky zdiva. V 18. století byla místě tvrze postavena hodnotná barokní sýpka se zprohýbanými štíty zdobenými vázami. Celý hospodářský dvůr je soukromým majetkem a tudíž veřejnosti nepřístupný. Na sýpku i na zbytky tvrze je však dobře vidět přes plot. Dvůr se sýpkou je dobře viditelný už z hlavní silnice. Do vesnice je třeba udělat krátkou odbočku. Sýpka je v poměrně dobrém stavu a nedávno dostala novou střechu.
Vojtěch Barcal, 30.3. 2014
historie

Sedlíšťka u Morašic se poprvé písemně připomínají r. 1318, kdy si zde na ostrůvku s vodním příkopem postavil Blud z Morašic tvrz. Po něm tuto tvrz, ke které patřil ještě dvůr a několik statků, vlastnil jeho příbuzný Jindřich Makovský z Potštejna a koncem 14. století jeho zeť Rudlin Royt, synovec litomyšlského biskupa Jana ze Středy a královský rychtář ve Vysokém Mýtě († 1391). Rudlinova dcera Anna prodala již dříve část Sedlíštěk Filipovi ze Slepotic, ten potom Jindřichovi a Janovi z Chlumu, kteří ji zastavili svým příbuzným Mstidruhovi a Habartovi z Adlar. Pozdější zprávy se o tvrzi již nezmiňují. Když připadla celá ves v 17. století k litomyšlskému panství, byla na ostrůvku postavena velká barokní sýpka. Kruhový vodní příkop kolem ní se dodnes nazývá „parkány“.

Tomáš Šimek: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl VI. - Východní Čechy, Svoboda, Praha 1989, 23.4. 2014

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Sedlíšťka

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Růžový palouček
 katovna
 židovský hřbitov
 kamenný most
 Smetanův dům
 kaplička
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Regionální muzeum
 Zámecký pivovar
 Litomyšl
 kostel sv. Víta
 Lidový dům
 Červená věž
 kostel sv. Martina
 České Heřmanice
 kostel sv. Prokopa
 České Heřmanice
 hradiště Hrutov
 Nové Hrady
 barokní špýchar
 Nový hrad
 křížová cesta
 Vračovice
 Zaháj
 kaple Panny Marie
 Jarošov
 kaple sv. Václava
 Toulovcova rozhledna
 Betlém
 Kapalice
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Toulovcovy maštale
 Litomyšlská brána
 Stará radnice
 Choceňská brána
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 městské opevnění
 Hrádek
 Husův sbor
 pomník železnice
 Pivnická rokle
 smírčí kříž
 Mendryka
 kostel sv. Mikuláše
 Killerova kaplička
 Kozlovský kopec
 Andrlův chlum
 kaple sv. Václava
 Domoradice
 Bílý Kůň
 Orlík
 Hradníky
 rozhledna Terezka
 Choceň
 Brandýs nad Orlicí
 Borůvka
 Demelova kaple
 Pěšice
 Brandýs nad Orlicí
 sokolovna
 Popovec
 Zítkov
 Karle
 Mostek
 silniční most
 zvonice s márnicí
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Dlouhá Třebová
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 Hernychova vila
 Štěnec
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
 hřbitov
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 kostel sv. Kateřiny
 kostel Všech svatých
 Dobříkov
 Dolní Libchavy
 Horní Libchavy
 Radhošť
 Hrádek u Lanšperka
 Čachnov
 Lanšperk
Základní informace místa
ID místa: 11662
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.4.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama