
Sedlíšťka u Morašic se poprvé písemně připomínají r. 1318, kdy si zde na ostrůvku s vodním příkopem postavil Blud z Morašic tvrz. Po něm tuto tvrz, ke které patřil ještě dvůr a několik statků, vlastnil jeho příbuzný Jindřich Makovský z Potštejna a koncem 14. století jeho zeť Rudlin Royt, synovec litomyšlského biskupa Jana ze Středy a královský rychtář ve Vysokém Mýtě († 1391). Rudlinova dcera Anna prodala již dříve část Sedlíštěk Filipovi ze Slepotic, ten potom Jindřichovi a Janovi z Chlumu, kteří ji zastavili svým příbuzným Mstidruhovi a Habartovi z Adlar. Pozdější zprávy se o tvrzi již nezmiňují. Když připadla celá ves v 17. století k litomyšlskému panství, byla na ostrůvku postavena velká barokní sýpka. Kruhový vodní příkop kolem ní se dodnes nazývá „parkány“.
Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo