První zmínka je z r. 1318 z přídomku Bluda z Morašic a ze Sedlíštěk. Snad právě on postavil tvrz, z níž se dochovalo okrouhlé tvrziště obtékané vodním příkopem a nepatrné zbytky zdiva. Dnešní sýpka v místě tvrze je hodnotnou barokní budovou a je součástí veřejnosti nepřístupného hospodářského dvora.
Hlavní obrázek místa
sýpka od jihu
© Pavel Zany Komárek, 30. 3. 2002
Zbytky tvrze Sedlíšťka najdete v areálu rozsáhlého hospodářského dvora ve stejnojmenné osadě asi 5 kilometrů západně od Litomyšle směrem na Skuteč. Dodnes se z tvrze dochovalo okrouhlé tvrziště obklopené vodním příkopem a drobné zbytky zdiva. V 18. století byla místě tvrze postavena hodnotná barokní sýpka se zprohýbanými štíty zdobenými vázami. Celý hospodářský dvůr je soukromým majetkem a tudíž veřejnosti nepřístupný. Na sýpku i na zbytky tvrze je však dobře vidět přes plot. Dvůr se sýpkou je dobře viditelný už z hlavní silnice. Do vesnice je třeba udělat krátkou odbočku. Sýpka je v poměrně dobrém stavu a nedávno dostala novou střechu.
Vojtěch Barcal, 30.3. 2014
historie

Sedlíšťka u Morašic se poprvé písemně připomínají r. 1318, kdy si zde na ostrůvku s vodním příkopem postavil Blud z Morašic tvrz. Po něm tuto tvrz, ke které patřil ještě dvůr a několik statků, vlastnil jeho příbuzný Jindřich Makovský z Potštejna a koncem 14. století jeho zeť Rudlin Royt, synovec litomyšlského biskupa Jana ze Středy a královský rychtář ve Vysokém Mýtě († 1391). Rudlinova dcera Anna prodala již dříve část Sedlíštěk Filipovi ze Slepotic, ten potom Jindřichovi a Janovi z Chlumu, kteří ji zastavili svým příbuzným Mstidruhovi a Habartovi z Adlar. Pozdější zprávy se o tvrzi již nezmiňují. Když připadla celá ves v 17. století k litomyšlskému panství, byla na ostrůvku postavena velká barokní sýpka. Kruhový vodní příkop kolem ní se dodnes nazývá „parkány“.

Tomáš Šimek: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl VI. - Východní Čechy, Svoboda, Praha 1989, 23.4. 2014

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Sedlíšťka

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Růžový palouček
 katovna
 židovský hřbitov
 kamenný most
 Smetanův dům
 kaplička
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Regionální muzeum
 Zámecký pivovar
 Litomyšl
 kostel sv. Víta
 Lidový dům
 Červená věž
 kostel sv. Martina
 České Heřmanice
 kostel sv. Prokopa
 České Heřmanice
 hradiště Hrutov
 Nové Hrady
 barokní špýchar
 Nový hrad
 křížová cesta
 Vračovice
 Zaháj
 kaple Panny Marie
 Jarošov
 kaple sv. Václava
 Toulovcova rozhledna
 Betlém
 Kapalice
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Toulovcovy maštale
 Litomyšlská brána
 Stará radnice
 Choceňská brána
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 městské opevnění
 Hrádek
 Husův sbor
 pomník železnice
 Pivnická rokle
 smírčí kříž
 Mendryka
 kostel sv. Mikuláše
 Killerova kaplička
 Kozlovský kopec
 Andrlův chlum
 kaple sv. Václava
 Domoradice
 Bílý Kůň
 Orlík
 Hradníky
 rozhledna Terezka
 Choceň
 Brandýs nad Orlicí
 Borůvka
 Demelova kaple
 Pěšice
 Brandýs nad Orlicí
 sokolovna
 Popovec
 Zítkov
 Karle
 Mostek
 silniční most
 zvonice s márnicí
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Dlouhá Třebová
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 Hernychova vila
 Štěnec
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
 hřbitov
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 kostel sv. Kateřiny
 kostel Všech svatých
 Dobříkov
 Dolní Libchavy
 Horní Libchavy
 Radhošť
 Hrádek u Lanšperka
 Čachnov
 Lanšperk
Základní informace místa
ID místa: 11662
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.4.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama