
Kaple sv. Václava je drobná zděná orientovaná solitérní stavba na obdélném půdorysu s neodsazeným půlkruhově zakončeným presbytářem. Střecha je sedlová, valbově zakončená, krytá tzv. bonnským šindelem. Interiér kaple s omítaným rovným podhledem, osvětlený postranními okny s nepůvodními výplněmi, je dlážděn pískovcovými deskami na vazbu. V závěru, před oválným oknem, je umístěn původní portálový oltář, v neúplném stavu. Naproti němu, nad vstupem, je vestavěna dřevěná kruchta, s bedněným parapetem členěným do tří vodorovných pásů. Střední pás je členěn obdélnými kazetovými výplněmi. Kruchta je přístupná dřevěným žebříkovým schodištěm vpravo za vstupem. Hodnotnou původní součástí kaple jsou také dvoukřídlé svlakové vstupní dveře, s pásovými kovanými závěsy, s mladším klasicistním zámkem, které jsou na líci opatřeny dekorativním bedněním. Sanktusník zespodu zabedněn, nepřístupný. Oprava exteriéru provedena někdy v 90. letech 20. století… číst dále
Objekt je příkladem klasicistní venkovské návesní kaple z okolí Litomyšle, z r. 1819, spojující v sobě kromě sakrálního využití také funkci zvonice a později přidáním věžičky pro hodinový stroj i funkci veřejné časomíry. Malebná venkovská stavba je svým architektonickým ztvárněním dokladem pronikání klasicistní stavební tvorby do venkovského prostředí, ještě silně ovlivněného barokními tradicemi a také je významným urbanistickým prvkem návsi. K památkové hodnotě přispívá i poměrně autentický stav interiéru stavby s originální dřevěnou kruchtou a dekorativní empírové dveře. Významný urbanistický prvek návsi.
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.
Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.