Zámek byl postaven v letech 1698–1712, ale již roku 1714 vyhořel a byl téměř celý zbořen. Torzo zámku bylo roku 1802 upraveno na hostinec. V roce 1945 byl zestátněn a dnes je v majetku města, které pro něj hledá využití.
Hlavní obrázek místa
© Bc.Vávra Jiří 07/2007

dějiny

Když roku 1684 koupil lanškrounské panství Jan Adam Ondřej z Lichtenštejna, rozhodl se pro své občasné pobyty místo nevelkého zámku přímo v Lanškrouně postavit na návrší mezi Lanškrounem a Rudolticemi nový barokní zámek. Třípatrový zámek postavený v letech 1698-1712 neměl mít příliš dlouhý život – již roku 1714 vyhořel. Sice byl nouzově opraven, ale roku 1756 jej Josef Václav z Lichtenštejna nechal téměř celý zbořit. Torz zámku bylo roku 1802 upraveno na hostinec, sklepy využíval panský pivovar v Lanškrouně. Lichtenštejnům patřily zbytky sídla i se stále fungujícím hostincem až do roku 1945, kdy byly spolu s celým rodovým majetkem zestátněny. Dnes jsou v majetku města Lanškroun, které pro ně prozatím marně hledá využití.
Zany, 7.6. 2004
historie

popis

Rudoltický zámek postavili inspirováni plány římského architekta Carla Fontany další Italové Domenico Martinelli a Antonio Salla. Velmi komplikovaná a náročná stavba třípatrového zámku francouzského typu „maison de plaisance“ byla založena na půdorysu písmene H. Při stavbě bylo často využíváno sloupové architektury, charakteristickým rysem jsou také výrazné nárožní rizality či spíše věžice. V každém patře bylo 14 místností zdobených štukami a nástěnnými malbami.

Zany, 7.6. 2004

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO),

Místa v okolí

 kašna s delfíny
 radnice
 děkanství
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 Krčma
 Lanškroun
 dům Piáno
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 Švédské šance
 sousoší Piety
 Hvězda
 kostel sv. Jiří
 Mladějov
 Výprachtice
 kostel sv. Mikuláše
 Tatenice
 Reichlova chata
 kaple
 fara
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Horákova kaple
 kostel sv. Rocha
 Kozlovský kopec
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Jiří
 Bystřec
 soubor barokních soch
 Dlouhá Třebová
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 Orlice
 Štíty
 Lanšperk
 Hrádek u Lanšperka
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 Štíty
 Šilperk
 kostel sv. Anny
 Stará radnice
 Mendryka
 Udánky
 Koclířov
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Stanislava
 Hernychova vila
 kostel sv. Jiří
 Rotnek
 pomník Járy Cimrmana
 Kyšperk
 Letohrad
 kostel sv. Václava
 Hotmarova kaplička
 Třebovské hradisko
 Mlýnický dvůr
 porodní tábor
 Dolní Libchavy
 kaple Panny Marie
 Horní Libchavy
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Mikuláše
 Žampach
 Křížová hora
 České Libchavy
Kontaktní informace
Krasava Šerkopová
PO Box 104 563 o1
Lanškroun 563 01 Lanškroun
Tel: 776 642 277
http://www.novyzamek.cz
kastelankazam@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 1163
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama