Barokní lovecký zámeček postavený v r. 1773 Františkem Oldřichem Kinským. Od r. 1812 přechází na kosteleckou větev. V r. 1870 byl zámeček přestavěn na myslivnu. Kostelecké větvi Kinských patřil do r. 1948 a v r. 1992 jim byl v rámci restitucí opět navrácen a slouží potřebám Kinského lesní zprávy.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 12/2011
Ves Hájek vznikla v druhé polovině 17. století a první zmínka o ní je z roku 1692, kdy její majitelkou byla Eleonora Terezie Ugartová. V roce 1756 získává Hájek majitel choceňského panství František Oldřich Kinský a Hájek si natolik oblíbil, že zde v roce 1773 buduje nevelký barokní lovecký zámek. Pramen v Hájku byl považován za léčivý, byly zde postaveny lázně a pozdně barokní kaplička. Jako lázně je Hájek zmiňován v roce 1789 v Schallerově topografii. Od roku 1812 přechází Hájek na kosteleckou větev rodu Kinských, kteří o dané místo nemají až takový zájem. Bedřich Kinský v šedesátých letech 19. století nechává zbourat lázeňskou budovu (stála proti kapli) a nahrazuje barokní kapli novogotickou. V roce 1870 byl zámeček přestavěn na myslivnu a Kinským patřil až do znárodnění v roce 1948. Od roku 1948 do roku 1992 byl vyžíván národním podnikem Východočeské státní lesy. V roce 1992 v rámci restitucí byl vrácen Josefu Kinskému a je využíván Kinského lesní zprávou.
Petr Nožička čerpáno z: Musil Svoboda, Hrady, zámky, tvrze okresu RnK, Grantis UO 1998, 8.12. 2011

Půdorys místa

půdorys přízemí, stav r. 1988
© F. Musil, L. Svoboda: Hrady, zámky a tvrze okresu Rychnov nad Kněžnou, Grantis, Ústí nad Orlicí 1998
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Polom

Místa v okolí

 Chlumek
 Potštejn
 Potštejn
 Velešov
 kostel sv. Vavřince
 Koldín
 Dřel
 České Libchavy
 Litice nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 socha sv. Anny
 sokolovna
 zvonička
 Brandýs nad Orlicí
 Sudličkova Lhota
 Litice nad Orlicí
 Mostek
 Orlík
 Přestavlky
 Hradníky
 Vrbice
 Horní Libchavy
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 Choceň
 Vamberk
 kamenný most
 Žampach
 Dolní Libchavy
 židovský hřbitov
 Žampach
 kostel sv. Jiří
 Peklo
 Hříště
 Helvíkovice
 Hlavačov
 Těšnov
 Zítkov
 Hrádek
 Hernychova vila
 Andrlův chlum
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Vračovice
 kaple sv. Rozálie
 Hrádek u Lanšperka
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Lanšperk
 Kateřinský špitál
 kostel sv. Václava
 Divišovo divadlo
 Kostelec nad Orlicí
 radnice
 Žamberk
 Rotnek
 Zaháj
 Kyšperk
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 synagoga
 České Heřmanice
 kašna
 kostel sv. Víta
 radnice
 kostel sv. Havla
 České Heřmanice
 kostel sv. Václava
 pomník Járy Cimrmana
 Letohrad
 Rychnov nad Kněžnou
 socha sv. Marka
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Dobříkov
 kostel sv. Jiří
 Hotmarova kaplička
 Dlouhá Třebová
 Pěčín
 hřbitov
 Horákova kaple
 socha Panny Marie
 Zámrsk
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 městské opevnění
 Choceňská brána
 Stará radnice
 Husův sbor
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 kostel sv. Vavřince
 Litomyšlská brána
 domek Na Sboru
 smírčí kříž
 Hoděčín
 židovský hřbitov
 kašna
 mariánský sloup
 kaple sv. Anny
 fara
 kostel Všech svatých
 Lično
Základní informace místa
ID místa: 10549
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama