Kaple postavena v letech 1869-1870. R. 1888 před kaplí postaven kříž. R. 1928 první větší oprava celé kaple. R. 1942 zrekvírovány zvony pro potřeby válečného průmyslu. R. 1947 instalován nový zvon, r. 1998 instalován další zvon. Mše se koná každou neděli v lichém týdnu.
Hlavní obrázek místa
Kaple Nanebevzetí Panny Marie v Horním Třešňovci
© Pavel Vítek 05/2017
Horní Třešňovec je vesnice dlouhá přibližně 3 km a nachází se 4 km severně od Lanškrouna. Obcí prochází silnice III. třídy, spojující Lanškroun s Horní Čermnou. Kapli Nanebevzetí Panny Marie najdeme v jižnější části obce u silnice, která obcí prochází, po levé straně směrem od Lanškrouna.
Pavel Vítek, 6.8. 2017
popis

První písemná zmínka o Třešňovci pochází z roku 1304. Základní kámen nové kaple byl položen roku 1869. Již v následujícím roce, 1870, byla stavba dokončena a kaple slavnostně vysvěcena jako kaple Nanebevzetí Panny Marie. Kaple byla postavena z darů občanů Horního Třešňovce. Roku 1888 byl před kaplí postaven kříž. Velká vichřice v roce 1916 však kříž povalila. A tehdy byla i silně poškozena střecha kaple. Nedlouho po této pohromě byla střecha kaple opravena a kříž nově postaven. V roce 1928 proběhla první větší oprava celé kaple. V průběhu dvacátých a třicátých let byly v kapli instalovány tři zvony. Všechny byly ale zrekvírovány v roce 1942 pro potřeby válečného průmyslu. Nedlouho po skončení války, v roce 1947, byl již v kapli instalován nový zvon. Roku 1994 proběhla druhá větší renovace třešňovecké kaple Nanebevzetí Panny Marie a o rok později byla provedena oprava varhan. V roce 1998 byl…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (A – J), Poche a kol., Academia Praha 1982, 6.8. 2017

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Horní Třešňovec

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 radnice
 Lanškroun
 děkanství
 sochy svatých
 dům Piáno
 kašna s delfíny
 Krčma
 evangelický kostel
 Rudoltice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Výprachtice
 Švédské šance
 Reichlova chata
 Bystřec
 Horákova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Orlice
 Tatenice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Štíty
 Šilperk
 Štíty
 Stará radnice
 Hvězda
 sousoší Piety
 Lanšperk
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek u Lanšperka
 Mlýnický dvůr
 Dlouhá Třebová
 Hotmarova kaplička
 pomník Járy Cimrmana
 Letohrad
 kostel sv. Václava
 Kyšperk
 Mladějov
 Rotnek
 kostel sv. Mikuláše
 silniční most
 zvonice s márnicí
 kaple
 Suchý vrch
 Králova Hora
 Kozlovský kopec
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Rocha
 Hoštejn
 kostel sv. Anny
 fara
 partyzánský bunkr
 kostel sv. Leonarda
 hrad u Nekoře
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Rocha
 Hernychova vila
 Křížová hora
 rychta
 kostel sv. Stanislava
 Žampach
 Chudoba
 Žampach
 kaple sv. Václava
 Mendryka
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Lanškroun
nám. Aloise Jiráska 2
563 01 Lanškroun
Tel: 465 322 508
http://www.farnostla.cz
fara@ow.cz
Základní informace místa
ID místa: 13597
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.8.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama