Kaple postavena v letech 1869-1870. R. 1888 před kaplí postaven kříž. R. 1928 první větší oprava celé kaple. R. 1942 zrekvírovány zvony pro potřeby válečného průmyslu. R. 1947 instalován nový zvon, r. 1998 instalován další zvon. Mše se koná každou neděli v lichém týdnu.
Hlavní obrázek místa
Kaple Nanebevzetí Panny Marie v Horním Třešňovci
© Pavel Vítek 05/2017
Horní Třešňovec je vesnice dlouhá přibližně 3 km a nachází se 4 km severně od Lanškrouna. Obcí prochází silnice III. třídy, spojující Lanškroun s Horní Čermnou. Kapli Nanebevzetí Panny Marie najdeme v jižnější části obce u silnice, která obcí prochází, po levé straně směrem od Lanškrouna.
Pavel Vítek, 6.8. 2017
popis

První písemná zmínka o Třešňovci pochází z roku 1304. Základní kámen nové kaple byl položen roku 1869. Již v následujícím roce, 1870, byla stavba dokončena a kaple slavnostně vysvěcena jako kaple Nanebevzetí Panny Marie. Kaple byla postavena z darů občanů Horního Třešňovce. Roku 1888 byl před kaplí postaven kříž. Velká vichřice v roce 1916 však kříž povalila. A tehdy byla i silně poškozena střecha kaple. Nedlouho po této pohromě byla střecha kaple opravena a kříž nově postaven. V roce 1928 proběhla první větší oprava celé kaple. V průběhu dvacátých a třicátých let byly v kapli instalovány tři zvony. Všechny byly ale zrekvírovány v roce 1942 pro potřeby válečného průmyslu. Nedlouho po skončení války, v roce 1947, byl již v kapli instalován nový zvon. Roku 1994 proběhla druhá větší renovace třešňovecké kaple Nanebevzetí Panny Marie a o rok později byla provedena oprava varhan. V roce 1998 byl…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (A – J), Poche a kol., Academia Praha 1982, 6.8. 2017

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Horní Třešňovec

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 dům Piáno
 radnice
 Lanškroun
 děkanství
 kašna s delfíny
 Krčma
 evangelický kostel
 Rudoltice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Výprachtice
 Švédské šance
 Reichlova chata
 Bystřec
 kostel sv. Mikuláše
 Horákova kaple
 kaple sv. Anny
 Orlice
 Tatenice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Štíty
 Šilperk
 Štíty
 Stará radnice
 Hvězda
 Lanšperk
 sousoší Piety
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek u Lanšperka
 Mlýnický dvůr
 Dlouhá Třebová
 Hotmarova kaplička
 pomník Járy Cimrmana
 Letohrad
 kostel sv. Václava
 Kyšperk
 Mladějov
 Rotnek
 kostel sv. Mikuláše
 silniční most
 zvonice s márnicí
 kaple
 Suchý vrch
 Králova Hora
 Kozlovský kopec
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 kaple sv. Rocha
 fara
 kostel sv. Anny
 partyzánský bunkr
 kostel sv. Leonarda
 hrad u Nekoře
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Rocha
 Hernychova vila
 Křížová hora
 rychta
 kostel sv. Stanislava
 Žampach
 Žampach
 kaple sv. Václava
 Mendryka
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Lanškroun
nám. Aloise Jiráska 2
563 01 Lanškroun
Tel: 465 322 508
http://www.farnostla.cz
fara@ow.cz
Základní informace místa
ID místa: 13597
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.8.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama