Zřejmě románský kostel poprvé zmíněný r. 1349. Několikrát přestavěn, dnešní vzhled barokní z 18. stol. poslední opravy 1999. Neorientovaná stavba s obdélnou plochostropou lodí, hranolovou věží v průčelí, odsazeným plochostropým půlkruhem zakončeným presbytářem. Nástropní malby podle kartonů M. Alše.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2016
Obec Makov leží 10 km západně od Litomyšle a 14 km jižně od Vysokého Mýta. Obcí prochází silnice č. 358 vedoucí z Litomyšle do Skutče pře Nové Hrady. Nejbližší železniční stanice je v Cerekvici nad Loučnou na trati vedoucí z Chocně do Litomyšle. Kostel sv. Víta najdeme v severní části obce a díky své věži je nepřehlédnutelnou dominantou.
Pavel Vítek, 16.2. 2015
popis

Kostel sv. Víta v Makově je neorientovaná jednolodní stavba. Obdélná loď (19,7x7,2 m) je plochostropá, v západní části je kruchta vznesená na dvou dřevěných sloupcích. Na stropě roku 1900 provedeny malby podle kartonů Mikoláše Alše Vítězství křesťanství v Čechách a Příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Na jižní straně je malá předsíňka, kudy dřív vedl vchod do kostela, nyní je již zazděný. Na západní straně lodi postavena 40 m vysoká hranolová věž. Odsazený plochostropý presbytář je zakončen půlkruhově, na severní straně je čtvercová sakristie zaklenutá křížovou hřebínkovou klenbou. Fasády kostela jsou jednoduché, věž je členěna pilastry. Zařízení kostela je pseudobarokní a pseudorenesanční a pochází z 2. poloviny 19. století. V ohradní zdi hřbitova čtvercová márnice, při silnici pomník padlým

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (K – O), Poche a kol., Academia Praha 1982, 16.2. 2015

historie

I když první písemná zpráva o Makovu je z roku 1349, kdy byla ves s kostelem postoupena litomyšlskému biskuství, kostel je zřejmě mnohem starší, zřejmě již z románského období, čemuž by napovídalo i i jeho zasvěcení sv. Vítu, jednomu z nejstarších patronů křesťanského světa. Písemně je kostel v obci připomínán až roku 1396 a také tohoto roku uváděn jako farní. Roku 1677 byl filiální do Poličky, dnes je filiální k farnosti Morašice, ta je spravována ex currendo z Litomyšle. Původní stavba tedy byla románská, byla však několikrát přestavována, dnešní převážně barokní vzhled získala během 18. století. Naposledy byl kostel opravován v roce 1999 kdy byl zhotoven nový krov, opravena omítka a provedena nová fasáda.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (K – O), Poche a kol., Academia Praha 1982, 16.2. 2015

Půdorys místa

půdorys kostela
© Bohumil Matějka, Josef Štěpánek, Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 29 Politický okres litomyšlský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1908
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Makov

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 Růžový palouček
 barokní špýchar
 Nové Hrady
 Nový hrad
 křížová cesta
 Jarošov
 Sedlíšťka
 Betlém
 kostel sv. Václava
 Toulovcova rozhledna
 Kapalice
 kostel sv. Martina
 Toulovcovy maštale
 kaple Panny Marie
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Pivnická rokle
 kaplička
 kamenný most
 kostel sv. Mikuláše
 katovna
 Smetanův dům
 židovský hřbitov
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Lidový dům
 Regionální muzeum
 Zámecký pivovar
 Červená věž
 Litomyšl
 České Heřmanice
 rozhledna Terezka
 České Heřmanice
 pomník železnice
 Borůvka
 Bílý Kůň
 hradiště Hrutov
 Zaháj
 Litomyšlská brána
 Stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Choceňská brána
 Šemberovo divadlo
 Pražská brána
 Rychmburk
 městské opevnění
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Husův sbor
 Vračovice
 Pěšice
 Domoradice
 smírčí kříž
 pivovar
 Košumberk
 Popovec
 kostel sv. Kateřiny
 Zdislav
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Killerova kaplička
 kostel sv. Václava
 Štěnec
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 Demelova kaple
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 Jahůdka
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 evangelický kostel
 Zámrsk
 Čachnov
 Karle
 hřbitov
 Radhošť
 Ostrov
 Andrlův chlum
 Chroustovice
 Hernychova vila
 Dolní Libchavy
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Morašice u Litomyšle
Šantovo nám. 183
570 01 Litomyšl
Tel: 461 612 263
http://www.farnostlitomysl.cz
fara@lit.cz
Základní informace místa
ID místa: 12019
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.2.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama