Zřejmě románský kostel poprvé zmíněný r. 1349. Několikrát přestavěn, dnešní vzhled barokní z 18. stol. poslední opravy 1999. Neorientovaná stavba s obdélnou plochostropou lodí, hranolovou věží v průčelí, odsazeným plochostropým půlkruhem zakončeným presbytářem. Nástropní malby podle kartonů M. Alše.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2016
Obec Makov leží 10 km západně od Litomyšle a 14 km jižně od Vysokého Mýta. Obcí prochází silnice č. 358 vedoucí z Litomyšle do Skutče pře Nové Hrady. Nejbližší železniční stanice je v Cerekvici nad Loučnou na trati vedoucí z Chocně do Litomyšle. Kostel sv. Víta najdeme v severní části obce a díky své věži je nepřehlédnutelnou dominantou.
Pavel Vítek, 16.2. 2015
popis

Kostel sv. Víta v Makově je neorientovaná jednolodní stavba. Obdélná loď (19,7x7,2 m) je plochostropá, v západní části je kruchta vznesená na dvou dřevěných sloupcích. Na stropě roku 1900 provedeny malby podle kartonů Mikoláše Alše Vítězství křesťanství v Čechách a Příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Na jižní straně je malá předsíňka, kudy dřív vedl vchod do kostela, nyní je již zazděný. Na západní straně lodi postavena 40 m vysoká hranolová věž. Odsazený plochostropý presbytář je zakončen půlkruhově, na severní straně je čtvercová sakristie zaklenutá křížovou hřebínkovou klenbou. Fasády kostela jsou jednoduché, věž je členěna pilastry. Zařízení kostela je pseudobarokní a pseudorenesanční a pochází z 2. poloviny 19. století. V ohradní zdi hřbitova čtvercová márnice, při silnici pomník padlým

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (K – O), Poche a kol., Academia Praha 1982, 16.2. 2015

historie

I když první písemná zpráva o Makovu je z roku 1349, kdy byla ves s kostelem postoupena litomyšlskému biskuství, kostel je zřejmě mnohem starší, zřejmě již z románského období, čemuž by napovídalo i i jeho zasvěcení sv. Vítu, jednomu z nejstarších patronů křesťanského světa. Písemně je kostel v obci připomínán až roku 1396 a také tohoto roku uváděn jako farní. Roku 1677 byl filiální do Poličky, dnes je filiální k farnosti Morašice, ta je spravována ex currendo z Litomyšle. Původní stavba tedy byla románská, byla však několikrát přestavována, dnešní převážně barokní vzhled získala během 18. století. Naposledy byl kostel opravován v roce 1999 kdy byl zhotoven nový krov, opravena omítka a provedena nová fasáda.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (K – O), Poche a kol., Academia Praha 1982, 16.2. 2015

Půdorys místa

půdorys kostela
© Bohumil Matějka, Josef Štěpánek, Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 29 Politický okres litomyšlský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1908
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Makov

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 Růžový palouček
 Nové Hrady
 barokní špýchar
 Nový hrad
 křížová cesta
 Jarošov
 Sedlíšťka
 Betlém
 Toulovcova rozhledna
 kostel sv. Václava
 Kapalice
 Toulovcovy maštale
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Pivnická rokle
 kaplička
 kamenný most
 kostel sv. Mikuláše
 katovna
 Smetanův dům
 židovský hřbitov
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Lidový dům
 Regionální muzeum
 Zámecký pivovar
 Červená věž
 Litomyšl
 České Heřmanice
 rozhledna Terezka
 Borůvka
 České Heřmanice
 pomník železnice
 Bílý Kůň
 hradiště Hrutov
 Zaháj
 Litomyšlská brána
 kostel sv. Vavřince
 Stará radnice
 Choceňská brána
 Pražská brána
 Rychmburk
 Šemberovo divadlo
 městské opevnění
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Husův sbor
 Vračovice
 Domoradice
 Pěšice
 smírčí kříž
 pivovar
 Košumberk
 Popovec
 kostel sv. Kateřiny
 Zdislav
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Killerova kaplička
 kostel sv. Václava
 Štěnec
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 Demelova kaple
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 Jahůdka
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 evangelický kostel
 Zámrsk
 Čachnov
 Karle
 hřbitov
 Radhošť
 Ostrov
 Andrlův chlum
 Chroustovice
 Hernychova vila
 Dolní Libchavy
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Morašice u Litomyšle
Šantovo nám. 183
570 01 Litomyšl
Tel: 461 612 263
http://www.farnostlitomysl.cz
fara@lit.cz
Základní informace místa
ID místa: 12019
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.2.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama