Zřejmě románský kostel poprvé zmíněný r. 1349. Několikrát přestavěn, dnešní vzhled barokní z 18. stol. poslední opravy 1999. Neorientovaná stavba s obdélnou plochostropou lodí, hranolovou věží v průčelí, odsazeným plochostropým půlkruhem zakončeným presbytářem. Nástropní malby podle kartonů M. Alše.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2016
Obec Makov leží 10 km západně od Litomyšle a 14 km jižně od Vysokého Mýta. Obcí prochází silnice č. 358 vedoucí z Litomyšle do Skutče pře Nové Hrady. Nejbližší železniční stanice je v Cerekvici nad Loučnou na trati vedoucí z Chocně do Litomyšle. Kostel sv. Víta najdeme v severní části obce a díky své věži je nepřehlédnutelnou dominantou.
Pavel Vítek, 16.2. 2015
popis

Kostel sv. Víta v Makově je neorientovaná jednolodní stavba. Obdélná loď (19,7x7,2 m) je plochostropá, v západní části je kruchta vznesená na dvou dřevěných sloupcích. Na stropě roku 1900 provedeny malby podle kartonů Mikoláše Alše Vítězství křesťanství v Čechách a Příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Na jižní straně je malá předsíňka, kudy dřív vedl vchod do kostela, nyní je již zazděný. Na západní straně lodi postavena 40 m vysoká hranolová věž. Odsazený plochostropý presbytář je zakončen půlkruhově, na severní straně je čtvercová sakristie zaklenutá křížovou hřebínkovou klenbou. Fasády kostela jsou jednoduché, věž je členěna pilastry. Zařízení kostela je pseudobarokní a pseudorenesanční a pochází z 2. poloviny 19. století. V ohradní zdi hřbitova čtvercová márnice, při silnici pomník padlým

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (K – O), Poche a kol., Academia Praha 1982, 16.2. 2015

historie

I když první písemná zpráva o Makovu je z roku 1349, kdy byla ves s kostelem postoupena litomyšlskému biskuství, kostel je zřejmě mnohem starší, zřejmě již z románského období, čemuž by napovídalo i i jeho zasvěcení sv. Vítu, jednomu z nejstarších patronů křesťanského světa. Písemně je kostel v obci připomínán až roku 1396 a také tohoto roku uváděn jako farní. Roku 1677 byl filiální do Poličky, dnes je filiální k farnosti Morašice, ta je spravována ex currendo z Litomyšle. Původní stavba tedy byla románská, byla však několikrát přestavována, dnešní převážně barokní vzhled získala během 18. století. Naposledy byl kostel opravován v roce 1999 kdy byl zhotoven nový krov, opravena omítka a provedena nová fasáda.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (K – O), Poche a kol., Academia Praha 1982, 16.2. 2015

Půdorys místa

půdorys kostela
© Bohumil Matějka, Josef Štěpánek, Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 29 Politický okres litomyšlský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1908
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Makov

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 Růžový palouček
 barokní špýchar
 Nové Hrady
 Nový hrad
 křížová cesta
 Jarošov
 Sedlíšťka
 Betlém
 kostel sv. Václava
 Toulovcova rozhledna
 Kapalice
 kostel sv. Martina
 Toulovcovy maštale
 kaple Panny Marie
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Pivnická rokle
 kaplička
 kamenný most
 kostel sv. Mikuláše
 katovna
 Smetanův dům
 židovský hřbitov
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Lidový dům
 Regionální muzeum
 Zámecký pivovar
 Červená věž
 Litomyšl
 České Heřmanice
 rozhledna Terezka
 České Heřmanice
 pomník železnice
 Borůvka
 Bílý Kůň
 hradiště Hrutov
 Zaháj
 Litomyšlská brána
 Stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Choceňská brána
 Šemberovo divadlo
 Pražská brána
 Rychmburk
 městské opevnění
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Husův sbor
 Vračovice
 Pěšice
 Domoradice
 smírčí kříž
 pivovar
 Košumberk
 Popovec
 kostel sv. Kateřiny
 Zdislav
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Killerova kaplička
 kostel sv. Václava
 Štěnec
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 Demelova kaple
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 Jahůdka
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 evangelický kostel
 Zámrsk
 Čachnov
 Karle
 hřbitov
 Radhošť
 Ostrov
 Andrlův chlum
 Chroustovice
 Hernychova vila
 Dolní Libchavy
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Morašice u Litomyšle
Šantovo nám. 183
570 01 Litomyšl
Tel: 461 612 263
http://www.farnostlitomysl.cz
fara@lit.cz
Základní informace místa
ID místa: 12019
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.2.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama