Pozdně barokní kaple z r. 1763. Hodnotný doklad drobné církevní architektury pozdního baroka z druhé pol. 18. stol. Volně stojící orientovaná stavba obdélného půdorysu. Kamenný obdélný portál s ostěním. Uvnitř kaple tumbový oltář. Na oltáři skříňka se soškou Neposkvrněného početí.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Anny v obci Trpík
© Pavel Vítek 10/2018
Obec Trpík se nachází 9 km jižně od Lanškrouna, 15 km jihovýchodně od České Třebové a 20 km severně od Svitav. Obcí prochází a má zde i zastávku železniční trať č. 017 Česká Třebová – Dzbel, která dál pokračuje jako trať č. 271 do Prostějova. Kapli sv. Anny najdeme v severní části obce, u silnice obcí procházející, u malého rybníčku.
Pavel Vítek, 5.1. 2019
popis

Kaple sv. Anny je volně stojící orientovaná stavba obdélného půdorysu s polokruhovým závěsem, uvnitř trojbokým. Zastřešení kaple provedeno sedlovou střechou krytou eternitem, osmiboký sanktusník pokryt břidlicí, ukončený osmibokou bání. Fasáda členěna vpadlými lisenovými rámci nesoucími profilovanou korunovou římsu. Západní štít členěn pilastry, nesoucími trojboký tympanon s profilovanými římsami. V tympanonu mariánský monogram. Štít je po stranách ukončen projmutými křídly. V severním a jižním průčelí po jednom půlkruhově zaklenutém okně, ve vrcholu presbytáře kruhové okénko. V západním průčelí kamenný obdélný portál s ostěním lemovaným obvodovou páskou s ušima a střapci místo kapek. V nadpraží portálu konický klenák. V západní části kaple dřevěná kruchta. Před průčelí představena dvoupodlažní předsíň obdélného půdorysu. V západním průčelí předsíně obdélný vstup, nad nímž jsou dvě půlkruhově zaklenutá okénka bez šambrán.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 5.1. 2019

historie

Pozdně barokní zděná návesní kaple pochází z r. 1763. Stavba je zajímavá zjednodušeným edikulovým štítem a sanktusní věžičkou, doplněná o historizující přístavbu předsíně. Představuje hodnotný doklad drobné církevní architektury pozdního baroka z druhé poloviny 18. století v regionu. Exteriér opraven na poč. 90. let 20. století a v roce 2018. Kaple v Trpíku je slohově blízká kapli v nedalekém Hedvikově a Anenské Studánce.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 5.1. 2019

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Trpík

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 sousoší Piety
 Mladějov
 kostel sv. Jiří
 Hvězda
 fara
 kostel sv. Mikuláše
 Rudoltice
 kostel sv. Rocha
 kaple
 kostel sv. Jiří
 kašna s delfíny
 Krčma
 radnice
 děkanství
 sochy svatých
 dům Piáno
 kostel sv. Václava
 Lanškroun
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Rocha
 zvonice s márnicí
 kostel sv. Mikuláše
 silniční most
 Koclířov
 Udánky
 Tatenice
 kostel sv. Kateřiny
 Kozlovský kopec
 kaple sv. Josefa
 židovský hřbitov
 Boršov
 kostel sv. Jiří
 Mendryka
 kaple sv. Václava
 Třebovské hradisko
 městské opevnění
 morový sloup
 radnice
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 kostel sv. Jiljí
 Brána času
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 schody mrtvých
 dům U Mouřenína
 kostel sv. Anny
 křížová cesta
 lapidárium
 Švédské šance
 stará radnice
 Kalvárie
 sloup Panny Marie
 městské opevnění
 Langrova vila
 Reichlova chata
 kostel sv. Josefa
 porodní tábor
 Lány
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 Výprachtice
 Dlouhá Třebová
 kaple sv. Václava
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Anny
 Dlouhá Loučka
 Hoštejn
 Horákova kaple
 Údolní mlýn
 Radkov
 kostel sv. Anny
 Štíty
 Karle
 Hernychova vila
 Štíty
 Šilperk
 Andrlův chlum
 Stará radnice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Damníkov
Klácelova 1
560 02 Česká Třebová
Tel: 731 626 171
http://www.farnostct.cz
kancelar@farnostct.cz
Základní informace místa
ID místa: 14087
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.1.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama