Pozdně barokní kaple z r. 1763. Hodnotný doklad drobné církevní architektury pozdního baroka z druhé pol. 18. stol. Volně stojící orientovaná stavba obdélného půdorysu. Kamenný obdélný portál s ostěním. Uvnitř kaple tumbový oltář. Na oltáři skříňka se soškou Neposkvrněného početí.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Anny v obci Trpík
© Pavel Vítek 10/2018
Obec Trpík se nachází 9 km jižně od Lanškrouna, 15 km jihovýchodně od České Třebové a 20 km severně od Svitav. Obcí prochází a má zde i zastávku železniční trať č. 017 Česká Třebová – Dzbel, která dál pokračuje jako trať č. 271 do Prostějova. Kapli sv. Anny najdeme v severní části obce, u silnice obcí procházející, u malého rybníčku.
Pavel Vítek, 5.1. 2019
popis

Kaple sv. Anny je volně stojící orientovaná stavba obdélného půdorysu s polokruhovým závěsem, uvnitř trojbokým. Zastřešení kaple provedeno sedlovou střechou krytou eternitem, osmiboký sanktusník pokryt břidlicí, ukončený osmibokou bání. Fasáda členěna vpadlými lisenovými rámci nesoucími profilovanou korunovou římsu. Západní štít členěn pilastry, nesoucími trojboký tympanon s profilovanými římsami. V tympanonu mariánský monogram. Štít je po stranách ukončen projmutými křídly. V severním a jižním průčelí po jednom půlkruhově zaklenutém okně, ve vrcholu presbytáře kruhové okénko. V západním průčelí kamenný obdélný portál s ostěním lemovaným obvodovou páskou s ušima a střapci místo kapek. V nadpraží portálu konický klenák. V západní části kaple dřevěná kruchta. Před průčelí představena dvoupodlažní předsíň obdélného půdorysu. V západním průčelí předsíně obdélný vstup, nad nímž jsou dvě půlkruhově zaklenutá okénka bez šambrán.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 5.1. 2019

historie

Pozdně barokní zděná návesní kaple pochází z r. 1763. Stavba je zajímavá zjednodušeným edikulovým štítem a sanktusní věžičkou, doplněná o historizující přístavbu předsíně. Představuje hodnotný doklad drobné církevní architektury pozdního baroka z druhé poloviny 18. století v regionu. Exteriér opraven na poč. 90. let 20. století a v roce 2018. Kaple v Trpíku je slohově blízká kapli v nedalekém Hedvikově a Anenské Studánce.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 5.1. 2019

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Trpík

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 sousoší Piety
 Mladějov
 kostel sv. Jiří
 Hvězda
 fara
 kostel sv. Mikuláše
 Rudoltice
 kostel sv. Rocha
 kaple
 kostel sv. Jiří
 kašna s delfíny
 Krčma
 radnice
 děkanství
 sochy svatých
 dům Piáno
 kostel sv. Václava
 Lanškroun
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Rocha
 zvonice s márnicí
 kostel sv. Mikuláše
 silniční most
 Koclířov
 Udánky
 Tatenice
 kostel sv. Kateřiny
 Kozlovský kopec
 kaple sv. Josefa
 židovský hřbitov
 Boršov
 kostel sv. Jiří
 Mendryka
 kaple sv. Václava
 Třebovské hradisko
 městské opevnění
 morový sloup
 radnice
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 kostel sv. Jiljí
 Brána času
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 schody mrtvých
 dům U Mouřenína
 kostel sv. Anny
 křížová cesta
 lapidárium
 Švédské šance
 stará radnice
 Kalvárie
 sloup Panny Marie
 městské opevnění
 kaple sv. Vincence
 Langrova vila
 Reichlova chata
 kostel sv. Josefa
 porodní tábor
 Lány
 evangelický kostel
 Rohová
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 Výprachtice
 Dlouhá Třebová
 kaple sv. Václava
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Anny
 Dlouhá Loučka
 Hoštejn
 Horákova kaple
 Údolní mlýn
 Radkov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Anny
 Štíty
 Karle
 Hernychova vila
 Štíty
 Šilperk
 Andrlův chlum
 Stará radnice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Damníkov
Klácelova 1
560 02 Česká Třebová
Tel: 731 626 171
http://www.farnostct.cz
kancelar@farnostct.cz
Základní informace místa
ID místa: 14087
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.1.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama