R. 1321 zmíněna oratoř, r. 1350 fara, r. 1393 dokončena vrcholně gotická přestavba na jednolodní stavbu s pětibokým presbytářem. V presbytáři gotické nástěnné malby z r. 1393. Na zaniklém hřbitově kostnice přestavěná z bývalé gotické kaple. Před kostelem socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1732.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihozápadu
© Pavel Vítek 10/2014
Obec Morašice se nachází 7 km západně od Litomyšle a 14 km jihovýchodně od Vysokého Mýta. Obcí prochází silnice č. II/358 vedoucí z Litomyšle do Skutče. Obcí prochází cyklostezka č. 4021, která vede z Litomyšle přes Nové Hrady do Borové u Poličky. Kostel sv. Petra a Pavla najdeme v centru obce u silnice vedoucí do Lažan.
Pavel Vítek, 26.1. 2015
popis

Morašický kostel sv. Petra a Pavla je jednolodní stavba s odsazeným pětiboce zakončeným presbytářem. Na severní straně kostela je umístěna věž. V podvěží je sakristie a nad vchodem do ní je letopočet 1712. Na stropě kostela jsou vyobrazeny erby majitelů místní tvrze a litomyšlského zámku. Na severní straně presbytáře gotické nástěnné malby, datované nápisem do roku 1393. Zařízení kostela pochází z konce 19. století. Okolo kostela se rozkládal hřbitov, který ale zanikl. Na jižní straně tohoto bývalého hřbitova zůstala kostnice. Je to původně gotická kaple pocházející ze 14. století. Jedná se o drobnou stavbu čtvercového půdorysu, která byla upravena ve století osmnáctém. Socha svatého Jana Nepomuckého stojící před kostelem pochází z roku 1732, opravována v r. 1894 a 1922. Za kostelem zůstaly u kaple dva náhrobky.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (K – O), Poche a kol., Academia Praha 1982, 26.1. 2015

historie

První písemná zmínka o vsi je z roku 1145. Při morašické tvrzi je roku 1321 zmiňována oratoř, ztotožněná K. Stejskalem se zdivem v zadní části lodi dnešního kostela. Nedlouho poté byla v Morašicích zřízena fara zmiňovaná roku 1350 v zakládací listině litomyšlského biskupství. V následujících desetiletích se majetková situace různými odkazy zlepšila natolik, že mohla být již nevyhovující svatyně podstatně rozšířena, několikrát jsou získány odpustky určené výslovně na výstavbu morašického kostela. D. Líbal datuje přestavbu do třetí čtvrtiny 14. století, této době odpovídá podle J. Sommera architektonické detaily sakristie. Přestavba byla dokončena roku 1393, jak dokládá latinský nápis provedený na severní zdi presbytáře, v souladu s tím je i přiřazení tvarosloví klenby v presbytáři J. Sommerem krásnému slohu kolem r. 1400. Dostavbu lze hypoteticky přiřknout bratrské dvojici stavitelů Peška a Ješka Lútků z pražského Nového Města…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (K – O), Poche a kol., Academia Praha 1982, 26.1. 2015

Půdorys místa

půdorys kostela v úrovni přízemí, křížkovaně středověké zdivo, šrafovaně nedatované zdivo válcové stavby, tečkovaně mladší přístavby. U kleneb vyznačeny profily žeber
© Jan Sommer: Ke stavebnímu vývoji gotického kostela v Morašicích u Litomyšle, Umění XXXVI/4, Ústav teorie a dějin umění ČSAV, Praha 1988
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Morašice

Místa v okolí

 Sedlíšťka
 Růžový palouček
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 kamenný most
 kaplička
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 katovna
 židovský hřbitov
 Smetanův dům
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Regionální muzeum
 Zámecký pivovar
 Lidový dům
 Litomyšl
 Červená věž
 barokní špýchar
 Nový hrad
 Nové Hrady
 křížová cesta
 České Heřmanice
 hradiště Hrutov
 České Heřmanice
 Jarošov
 Toulovcova rozhledna
 Betlém
 Kapalice
 kostel Boží lásky
 skalní útvary
 Toulovcovy maštale
 Zaháj
 Vračovice
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Václava
 pomník železnice
 Pivnická rokle
 Litomyšlská brána
 Stará radnice
 Choceňská brána
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 kostel sv. Mikuláše
 Pražská brána
 Husův sbor
 Šemberovo divadlo
 kostel sv. Jiří
 smírčí kříž
 rozhledna Terezka
 Killerova kaplička
 Hrádek
 Bílý Kůň
 Borůvka
 Domoradice
 Mendryka
 Pěšice
 Demelova kaple
 Popovec
 kaple sv. Václava
 Kozlovský kopec
 Andrlův chlum
 Rychmburk
 městské opevnění
 Hradníky
 Karle
 pivovar
 kostel sv. Kateřiny
 Panský dvůr
 Choceň
 Štěnec
 Orlík
 Košumberk
 Zítkov
 kostel sv. Jiří
 Brandýs nad Orlicí
 hasičská zbrojnice
 sokolovna
 kostel sv. Martina
 Vraclav
 Brandýs nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Zámrsk
 hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Dlouhá Třebová
 kostel sv. Anny
 kostel Všech svatých
 Dobříkov
 Hernychova vila
 Radhošť
 Dolní Libchavy
 evangelický kostel
 Čachnov
 Ostrov
 Horní Libchavy
 Neulust
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Morašice u Litomyšle
569 51 Morašice 1
Tel: 461 612 263
http://www.farnostlitomysl.cz
fara@lit.cz
Základní informace místa
ID místa: 11997
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.1.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama