Kaple sv. Antonína Paduánského je romantická stavbička polootevřené kaple z r. 1809, postavená Valdštejny-Vartenberky nad pramenem v Nedošínském háji u Litomyšle jako součást romantické krajinářské úpravy s řadou dalších, již zaniklých staveb z počátku 19. století.
Hlavní obrázek místa
Kaple v Nedošínském háji
© Simona Kidlesová 09/2020
Udržovaná kaple sv. Antonína Paduánského je umístěna v severní části Nedošínského háje u vyústění pramene při naučné stezce. Je částečně zapuštěna v zalesněném svahu, zpevněném kamennými terasami. Kolem není oplocení ani ohrada. Budova kaple je z kamenného zdiva, jednotlivé kameny jsou nahrubo opracovány, bez omítek. Vpředu je otevřená předsíň sklenutá na dvou pilířích, která je spojena se svatyní klenutým dveřním otvorem s kovanou dvoukřídlovou mříží. Půdorys svatyně je čtvercový, v čelní stěně je výklenek pro sochu sv. Antonína. V bočních stěnách jsou kruhová okna v okenních nikách. Z valených nadokenních pasů vybíhá stoupavá klenba s lucernou kruhového půdorysu ve vrcholu. Lucerna je omítnuta. na zemi je kamenná dlažba. Střechu kaple tvoří silné pískovcové desky pojené cementem. Velkými kamennými deskami je překryta i lucerna. V prostoru před kaplí je vytékající pramen sveden do upraveného koryta, zpevněného kamennými kvádříky. Empírová stavbička z r. 1809 je zvlášť významná ve vztahu k osobnostem Aloise Jiráska a Bedřicha Smetany. V seznamu památek ČR je zapsána od r. 1958.
Jiří Špaček (zdroj: památkový katalog), 9.9. 2020
historie

K zásadní proměně Nedošínského háje u Litomyšle došlo na počátku 19. století, kdy jej nechal hrabě Jiří Josef Valdštejn-Vartenberk upravit do podoby parku, který zaplnil drobnými romantickými stavbami, pavilony a chrámky. Nedošínský háj se pak stal vyhledávaným výletním místem s restaurací a tanečním sálem. Konaly se zde studentské majálesy - ve své Filozofské historii je popisuje Alois Jirásek. Také zde byla zelinářská zahrada se skleníkem, kde se pěstovaly fíky, chmelnice a ovocný sad. Většina staveb však již v druhé polovině 19. století zanikla. Do současnosti se v úplnosti dochovala jen kaplička sv. Antonína Paduánského z roku 1809, z jejíchž základů vyvěrá slabý pramen. Roku 1949 byl Nedošínský háj vyhlášen za státní přírodní rezervaci. Je to vlastně lužní les s převládajícími duby, habry a olšinami. V r. 1983 tu byla zbudována naučná stezka. Kaple sv. Antonína Paduánského v Nedošínském háji pochází z r. 1809,…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím památkového katalogu a různých webových stránek), 9.9. 2020

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Nedošín

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 Sedlíšťka
 židovský hřbitov
 katovna
 Smetanův dům
 stará radnice
 Regionální muzeum
 Zámecký pivovar
 dům U Rytířů
 Litomyšl
 Červená věž
 Lidový dům
 kostel sv. Václava
 kamenný most
 kaplička
 Růžový palouček
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 hradiště Hrutov
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 Vračovice
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Zaháj
 barokní špýchar
 Hrádek
 Nový hrad
 Nové Hrady
 kostel sv. Jiří
 křížová cesta
 Jarošov
 Litomyšlská brána
 Toulovcova rozhledna
 Stará radnice
 Choceňská brána
 kostel sv. Vavřince
 Pražská brána
 městské opevnění
 Šemberovo divadlo
 Betlém
 Husův sbor
 Kapalice
 Andrlův chlum
 kostel Boží lásky
 skalní útvary
 Kozlovský kopec
 Toulovcovy maštale
 Mendryka
 pomník železnice
 smírčí kříž
 Orlík
 kaple sv. Václava
 Hradníky
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 kostel sv. Anny
 Pivnická rokle
 Choceň
 sokolovna
 Dlouhá Třebová
 Killerova kaplička
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Mostek
 Hernychova vila
 Zítkov
 kostel sv. Mikuláše
 Domoradice
 kostel sv. Jiří
 Sudličkova Lhota
 Bílý Kůň
 Demelova kaple
 Karle
 Dolní Libchavy
 Popovec
 Pěšice
 rozhledna Terezka
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 Hlavačov
 kaple
 Borůvka
 hřbitov
 Vraclav
 hasičská zbrojnice
 kostel Všech svatých
 Horní Libchavy
 Štěnec
 Dobříkov
 kostel sv. Kateřiny
 Hrádek u Lanšperka
 Radhošť
 Lanšperk
 Langrova vila
 sloup Panny Marie
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Josefa
Základní informace místa
ID místa: 14523
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.9.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama