Kaple sv. Antonína Paduánského je romantická stavbička polootevřené kaple z r. 1809, postavená Valdštejny-Vartenberky nad pramenem v Nedošínském háji u Litomyšle jako součást romantické krajinářské úpravy s řadou dalších, již zaniklých staveb z počátku 19. století.
Hlavní obrázek místa
Kaple v Nedošínském háji
© Simona Kidlesová 09/2020

Graficke pismenko K zásadní proměně Nedošínského háje u Litomyšle došlo na počátku 19. století, kdy jej nechal hrabě Jiří Josef Valdštejn-Vartenberk upravit do podoby parku, který zaplnil drobnými romantickými stavbami, pavilony a chrámky. Nedošínský háj se pak stal vyhledávaným výletním místem s restaurací a tanečním sálem. Konaly se zde studentské majálesy - ve své Filozofské historii je popisuje Alois Jirásek. Také zde byla zelinářská zahrada se skleníkem, kde se pěstovaly fíky, chmelnice a ovocný sad. Většina staveb však již v druhé polovině 19. století zanikla. Do současnosti se v úplnosti dochovala jen kaplička sv. Antonína Paduánského z roku 1809, ...
Jiří Špaček (s využitím památkového katalogu a různých webových stránek), 9.9. 2020

  popis

  Udržovaná kaple sv. Antonína Paduánského je umístěna v severní části Nedošínského háje u vyústění pramene při naučné stezce. Je částečně zapuštěna v zalesněném svahu, zpevněném kamennými terasami. Kolem není oplocení ani ohrada. Budova kaple je z kamenného zdiva, jednotlivé kameny jsou nahrubo opracovány, bez omítek. Vpředu je otevřená předsíň sklenutá na dvou pilířích, která je spojena se svatyní klenutým dveřním otvorem s kovanou dvoukřídlovou

  Jiří Špaček (zdroj: památkový katalog), 9.9. 2020


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Nedošín
  Načítám seznam míst
  OOO