Kaple sv. Antonína Paduánského je romantická stavbička polootevřené kaple z r. 1809, postavená Valdštejny-Vartenberky nad pramenem v Nedošínském háji u Litomyšle jako součást romantické krajinářské úpravy s řadou dalších, již zaniklých staveb z počátku 19. století.
Hlavní obrázek místa
Kaple v Nedošínském háji
© Simona Kidlesová 09/2020
Udržovaná kaple sv. Antonína Paduánského je umístěna v severní části Nedošínského háje u vyústění pramene při naučné stezce. Je částečně zapuštěna v zalesněném svahu, zpevněném kamennými terasami. Kolem není oplocení ani ohrada. Budova kaple je z kamenného zdiva, jednotlivé kameny jsou nahrubo opracovány, bez omítek. Vpředu je otevřená předsíň sklenutá na dvou pilířích, která je spojena se svatyní klenutým dveřním otvorem s kovanou dvoukřídlovou mříží. Půdorys svatyně je čtvercový, v čelní stěně je výklenek pro sochu sv. Antonína. V bočních stěnách jsou kruhová okna v okenních nikách. Z valených nadokenních pasů vybíhá stoupavá klenba s lucernou kruhového půdorysu ve vrcholu. Lucerna je omítnuta. na zemi je kamenná dlažba. Střechu kaple tvoří silné pískovcové desky pojené cementem. Velkými kamennými deskami je překryta i lucerna. V prostoru před kaplí je vytékající pramen sveden do upraveného koryta, zpevněného kamennými kvádříky. Empírová stavbička z r. 1809 je zvlášť významná ve vztahu k osobnostem Aloise Jiráska a Bedřicha Smetany. V seznamu památek ČR je zapsána od r. 1958.
Jiří Špaček (zdroj: památkový katalog), 9.9. 2020
historie

K zásadní proměně Nedošínského háje u Litomyšle došlo na počátku 19. století, kdy jej nechal hrabě Jiří Josef Valdštejn-Vartenberk upravit do podoby parku, který zaplnil drobnými romantickými stavbami, pavilony a chrámky. Nedošínský háj se pak stal vyhledávaným výletním místem s restaurací a tanečním sálem. Konaly se zde studentské majálesy - ve své Filozofské historii je popisuje Alois Jirásek. Také zde byla zelinářská zahrada se skleníkem, kde se pěstovaly fíky, chmelnice a ovocný sad. Většina staveb však již v druhé polovině 19. století zanikla. Do současnosti se v úplnosti dochovala jen kaplička sv. Antonína Paduánského z roku 1809, z jejíchž základů vyvěrá slabý pramen. Roku 1949 byl Nedošínský háj vyhlášen za státní přírodní rezervaci. Je to vlastně lužní les s převládajícími duby, habry a olšinami. V r. 1983 tu byla zbudována naučná stezka. Kaple sv. Antonína Paduánského v Nedošínském háji pochází z r. 1809,…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím památkového katalogu a různých webových stránek), 9.9. 2020

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Nedošín

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 Sedlíšťka
 židovský hřbitov
 katovna
 Smetanův dům
 stará radnice
 Regionální muzeum
 Zámecký pivovar
 dům U Rytířů
 Litomyšl
 Červená věž
 kostel sv. Václava
 Lidový dům
 kamenný most
 kaplička
 Růžový palouček
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 hradiště Hrutov
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 Vračovice
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Zaháj
 barokní špýchar
 Hrádek
 Nový hrad
 Nové Hrady
 křížová cesta
 kostel sv. Jiří
 Jarošov
 Stará radnice
 Choceňská brána
 Litomyšlská brána
 Toulovcova rozhledna
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 Betlém
 Husův sbor
 Kapalice
 Andrlův chlum
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Kozlovský kopec
 Toulovcovy maštale
 Mendryka
 pomník železnice
 smírčí kříž
 Orlík
 kaple sv. Václava
 Hradníky
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 sokolovna
 kostel sv. Anny
 Pivnická rokle
 Choceň
 Dlouhá Třebová
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Mostek
 Killerova kaplička
 Hernychova vila
 Zítkov
 kostel sv. Mikuláše
 Domoradice
 kostel sv. Jiří
 Sudličkova Lhota
 Bílý Kůň
 Demelova kaple
 Karle
 Dolní Libchavy
 Popovec
 Pěšice
 kostel sv. Martina
 rozhledna Terezka
 Zámrsk
 kaple
 Hlavačov
 hřbitov
 Borůvka
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
 Horní Libchavy
 kostel Všech svatých
 Štěnec
 Dobříkov
 kostel sv. Kateřiny
 Hrádek u Lanšperka
 Radhošť
 Lanšperk
 Langrova vila
 sloup Panny Marie
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Josefa
Základní informace místa
ID místa: 14523
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.9.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama