Tvrz postavená pravděpodobně počátkem 16. stol. některým z příslušníku rodu z Bubna. Jako panské sídlo sloužila do roku 1622, poté byla upravena na dům úředníka.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrz od severozápadu
© Jan P. Štěpánek 08/2013
Zemědělský dvůr, jehož součástí je i tvrz, se nachází při odbočce na Dobrou vodu a Říčky při okraji obce Dolní Libchavy.
L.P., 27.11. 2007
historie

Historický vývoj tvrze

Počátky tvrze jsou datovány pravděpodobně do první čtvrtiny 16. století. Koncem 15. století získali Německé Libchavy (dnešní Dolní Libchavy) příslušníci rodu z Bubna, tehdy vladyckého rodu. Roku 1502 se poprvé připomíná Vaněk z Bubna, po něm přichází jeho bratranci Otík a Mikuláš z Bubna a právě za nich, možná již za Vaňka, je pravděpodobné, že došlo k vybudování tvrze. Není však zcela vyloučeno, že k jejímu vybudování došlo již dříve. První písemný doklad o existenci tvrze je z roku 1533, kdy došlo k dělbě majetku uvnitř rodu. V roce 1588 došlo k dělení majetku mezi vnuky Mikuláše z Bubna. Tvrz se dvorem a s dolní části Německých Libchav přešla do rukou Jana z Bubna, horní část pak připadla jeho bratrovi Albrechtovi. Janovi z Bubna patří tvrz i s ostatními majetky až do třicetileté války, kdy mu je roku 1622 za účast ve stavovském odboji v letech 1618 – 1620 zkonfiskován a prodán…  číst dále

Jan Švejkar (Musil F.: Hrady, tvrze a zámky okresu Ústí nad Orlicí, Grantis, Ústí nad Orlicí, 1995), 8.11. 2007

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Dolní Libchavy

Místa v okolí

 Horní Libchavy
 Hernychova vila
 kostel sv. Anny
 Andrlův chlum
 Hrádek u Lanšperka
 Lanšperk
 České Libchavy
 Hrádek
 Dlouhá Třebová
 Žampach
 Žampach
 Horákova kaple
 Rotnek
 Orlík
 Brandýs nad Orlicí
 kostel sv. Mikuláše
 Brandýs nad Orlicí
 sokolovna
 Hájek
 Kyšperk
 kostel sv. Jiří
 Mostek
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Chlumek
 Sudličkova Lhota
 Hradníky
 Orlice
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 Vračovice
 zvonička
 Koldín
 Litice nad Orlicí
 Divišovo divadlo
 Potštejn
 kaple sv. Rozálie
 Helvíkovice
 Kateřinský špitál
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Vavřince
 Žamberk
 Potštejn
 České Heřmanice
 radnice
 Kozlovský kopec
 České Heřmanice
 Choceň
 Velešov
 kaple sv. Václava
 Dřel
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Zaháj
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 katovna
 Zámecký pivovar
 Červená věž
 Zítkov
 Litomyšl
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Regionální muzeum
 Smetanův dům
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Lidový dům
 Přestavlky
 hrad u Nekoře
 kaple Panny Marie
 Hlavačov
 hradiště Hrutov
 Vrbice
 Peklo
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 kostel sv. Václava
 Vamberk
 kamenný most
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 Sedlíšťka
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 domek Na Sboru
 kamenný most
 Rudoltice
 Hříště
 Růžový palouček
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Víta
Kontaktní informace
Dolní Libchavy 174
561 16 Libchavy

Vlastník:
ZePo, a.s.
Horní Libchavy 1
561 16 Libchavy
Tel: +420 465 582 213
Základní informace místa
ID místa: 5734
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama