Mlýn na Lysečinském potoce, největší z maršovských mlýnů. Dnešní podoba je z poloviny 19. století, po úpravách provedených mlynářem Vinzenzem Adolfem. Sloužil kromě mletí obilí i k výrobě lněného oleje. Dnes soukromý obytný dům.
Hlavní obrázek místa
průčelí mlýna
© Milan Caha 11/2009
Největší z maršovských vodních mlýnů stojí naproti bývalému pivovaru, při rozcestí cest na Rýchory (dnes žlutá turistická značka) a do Albeřic. Nachází se v samém centru obce, několik málo minut od zastávky autobusu. Nedaleko jsou i další maršovské pamětihodnosti – zámek, radnice, budova bývalého okresního soudu.
23.11. 2009
historie

Mlýn nedoloženého stáří (pravděpodobně již barokní) byl poháněn vodou z náhonu Lysečinského potoka. Podobně jako jiné horské mlýny sloužil kromě mletí obilí i k výrobě oleje ze lněných semínek. Současná stavba pochází z první poloviny 19. století. Poslední stavební úpravy jsou spojovány se jménem mlynáře Vinzenze Adolfa. Mlýn pracoval do konce druhé světové války, po roce 1945 ztratil svoji původní funkci. Dnes je tato drobná technická památka v soukromých rukou, je opravena a dobře udržována, slouží k bydlení.

Milan Caha (zdroj: Hana Kulichová, Hledání ztraceného času, příloha Maršovského zpravodaje 10/2007), 23.11. 2009

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Horní Maršov

Místa v okolí

 pivovar
 Horní Maršov
 kaple sv. Anny
 Aichelburg
 Ochranná kaple
 kaple sv. Antonína
 Černá hora
 Žacléř
 fara
 Eliška
 Stachelberg
 kostel sv. Martina
 Purkhybl
 Břecštejn
 evangelický kostel
 Horní Vlčice
 Rechenburg
 kaple s Pietou
 Javorník
 kostel sv. Václava
 fara
 Rudník
 Sněžka
 železniční most
 kostel sv. Kateřiny
 Rudník
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 Bolkov
 pěchotní srub T-S 63
 Fořt
 kostel sv. Josefa
 Arnultovice
 stará radnice
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 Šibeník
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Josefa
 kostel Wang
 děkanství
 smírčí kříž
 Hostinné
 morový sloup
 radnice
 Podhůří
 Starý Rokytník
 fara
Základní informace místa
ID místa: 8554
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama