Mlýn na Lysečinském potoce, největší z maršovských mlýnů. Dnešní podoba je z poloviny 19. století, po úpravách provedených mlynářem Vinzenzem Adolfem. Sloužil kromě mletí obilí i k výrobě lněného oleje. Dnes soukromý obytný dům.
Hlavní obrázek místa
průčelí mlýna
© Milan Caha 11/2009
Největší z maršovských vodních mlýnů stojí naproti bývalému pivovaru, při rozcestí cest na Rýchory (dnes žlutá turistická značka) a do Albeřic. Nachází se v samém centru obce, několik málo minut od zastávky autobusu. Nedaleko jsou i další maršovské pamětihodnosti – zámek, radnice, budova bývalého okresního soudu.
23.11. 2009
historie

Mlýn nedoloženého stáří (pravděpodobně již barokní) byl poháněn vodou z náhonu Lysečinského potoka. Podobně jako jiné horské mlýny sloužil kromě mletí obilí i k výrobě oleje ze lněných semínek. Současná stavba pochází z první poloviny 19. století. Poslední stavební úpravy jsou spojovány se jménem mlynáře Vinzenze Adolfa. Mlýn pracoval do konce druhé světové války, po roce 1945 ztratil svoji původní funkci. Dnes je tato drobná technická památka v soukromých rukou, je opravena a dobře udržována, slouží k bydlení.

Milan Caha (zdroj: Hana Kulichová, Hledání ztraceného času, příloha Maršovského zpravodaje 10/2007), 23.11. 2009

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Horní Maršov

Místa v okolí

 pivovar
 Horní Maršov
 kaple sv. Anny
 Aichelburg
 Ochranná kaple
 kaple sv. Antonína
 Černá hora
 Žacléř
 fara
 Stachelberg
 kostel sv. Martina
 Purkhybl
 Břecštejn
 evangelický kostel
 Horní Vlčice
 kaple s Pietou
 Rechenburg
 Javorník
 fara
 kostel sv. Václava
 Rudník
 Sněžka
 železniční most
 Rudník
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 Bolkov
 pěchotní srub T-S 63
 Fořt
 kostel sv. Josefa
 Arnultovice
 Trutnov
 stará radnice
 Krakonošova kašna
 Šibeník
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Josefa
 kostel Wang
 děkanství
 radnice
 Hostinné
 morový sloup
 smírčí kříž
 Podhůří
 Starý Rokytník
 fara
Základní informace místa
ID místa: 8554
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama