Kostel z let 1687–1690. Je jednolodní s trojboce uzavřeným presbytářem. Hlavní oltář novogotický s obrazem sv. Jiří a barokními sochami sv. Mikuláše a sv. Augustina. Před vchodem ke kostelu stojí krucifix r. 1792 a mariánský pilíř z r. 1700. Památkově chráněno od r. 1958.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jiří v Dolní Čermné
© Pavel Vítek 05/2017
Obec Dolní Čermná se nachází 9 km severně od Lanškrouna a 17 km východně od Ústí nad Orlicí. Kostel sv. Jiří najdeme na malém návrší v centru obce u silnice, která obcí prochází a spojuje Letohrad s Lanškrounem.
Pavel Vítek, 28.7. 2017
popis

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1304. Raně barokní kostel sv. Jiří byl vystavěn v letech 1687–1690. Postaven byl na základech staršího kostela pocházejícího z 16. století. Z tohoto původního kostela pochází kostelní věž, která stojí před západním průčelím. Kostel byl rozšířen při jeho přestavbě v letech 1859–1860. Stavba je jednolodní s trojboce uzavřeným presbytářem. Sakristie byla přistavěna na severní straně kostela. Interiér kostela je členěn toskánskými pilastry a kordonovou římsou s pseudorománským obloučkovým vlysem. Kostelní loď je plochostropá s dřevěnou kruchtou. V podvěží je křížová klenba. Hlavní oltář je novogotický s obrazem sv. Jiří a barokními sochami sv. Mikuláše a sv. Augustina. Areál kostela se nachází na hřbitově, který je ke svému účelu stále využíván. Před hlavním vchodem na hřbitov a ke kostelu stojí krucifix r. 1792 a neobvyklý mariánský pilíř z r. 1700. Kostel je…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 28.7. 2017

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Dolní Čermná

Místa v okolí

 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Bystřec
 Orlice
 kostel sv. Mikuláše
 Horákova kaple
 Výprachtice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Lanškroun
 děkanství
 kašna s delfíny
 sochy svatých
 dům Piáno
 kostel sv. Václava
 radnice
 Letohrad
 Kyšperk
 Krčma
 Rotnek
 Rudoltice
 Lanšperk
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek u Lanšperka
 Švédské šance
 hrad u Nekoře
 Dlouhá Třebová
 Reichlova chata
 Žampach
 kostel sv. Anny
 Suchý vrch
 Žampach
 Hernychova vila
 Dolní Libchavy
 Horní Libchavy
 Mlýnický dvůr
 Divišovo divadlo
 Žamberk
 kostel sv. Jiří
 Štíty
 kaple sv. Anny
 Šilperk
 kostel sv. Václava
 radnice
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Rozálie
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 Andrlův chlum
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 Stará radnice
 Štíty
 kostel sv. Matouše
 Kozlovský kopec
 Hvězda
 silniční most
 zvonice s márnicí
 České Libchavy
 Křížová hora
 Tatenice
 kaple sv. Antonína
 kaple
 Helvíkovice
 kaple sv. Václava
 muzeum celnictví
 městská spořitelna
 městské muzeum
 Vojenské muzeum
 kostel sv. Anny
 kaple Panny Marie
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Dolní Čermná
561 53 Dolní Čermná 1
Tel: 737 747 204
http://dolnocermenska.farnost.cz
dolnocermenska@farnost.cz
Základní informace místa
ID místa: 13576
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.7.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama