Dvoupatrová zděná hranolová zvonice z roku 1599. Původně tvořila bránu hřbitovní zdi, druhotně byl průchod zazděn. Na severní stěně je zazděna kamenná plastika lidské tváře z doby vzniku stavby.
Hlavní obrázek místa
zvonice od východu
© Milan Caha 04/2009
Mladé Buky leží 7 kilometrů od okresního města Trutnov, na silnici na Pec pod Sněžkou. Zvonice stojí na návrší jihovýchodně od centra obce, v areálu dále tvořeném kostelem, farou, výklenkovou kapličkou a novým hřbitovem (založeným v roce 1866). Dostanete se k němu po silnici č. 14 (vedoucí směrem na Hostinné).
7.4. 2009
popis

Poměrně mohutná zděná hranolová zvonice byla podle pamětní desky nad vchodem postavena v roce 1599 (u data je dále jméno Iacob Frumeti). Původně byla průchozí a tvořila bránu starého hřbitova, který se v době výstavby zvonice rozkládal kolem kostela (tedy severněji než dnešní hřbitov). Zvonice je dvoupatrová, ve zvonovém patře jsou dvojice segmentově zaklenutých oken. Kryta je cibulovitou bání s lucernou. Zvonice je bez ozdob, pouze nad dveřmi na někdejší vnitřní straně (tedy severní straně) je zazděna kamenná maska – lidská tvář.

Milan Caha (zdroj: Karel Kuča, České, moravské a slezské zvonice, nakladatelství Libri, Praha 2001), 7.4. 2009

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 fara
 Břecštejn
 kaple sv. Antonína
 Horní Vlčice
 Ochranná kaple
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vojtěcha
 Javorník
 kaple s Pietou
 Vlčice
 Rechenburg
 Stachelberg
 pivovar
 Eliška
 Horní Maršov
 evangelický kostel
 fara
 Rudník
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Žacléř
 stará radnice
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 Rudník
 Šibeník
 evangelický kostel
 Aichelburg
 kostel sv. Anny
 Bolkov
 Černá hora
 Arnultovice
 kostel sv. Kateřiny
 Purkhybl
 Fořt
 děkanství
 morový sloup
 radnice
 Hostinné
 železniční most
 smírčí kříž
 Starý Rokytník
 Nové Zámky
 kostel sv. Jakuba
 Bradlo
 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 kostel sv. Josefa
 Podhůří
 fara
 Sněžka
 Dřevěnka
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Velké Svatoňovice
Základní informace místa
ID místa: 7620
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: zvonice
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.4.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

reklama