Zaniklý rezidenční zámek založil souběžně s obcí a dvorem kolem r. 1655 Zdeněk Matyáš z Matyášovic. Významnými majiteli zámku byli Lichtenštejnové-Podstatští, kteří jej vlastnili v letech 1748 - 1862. Dnes je přímým pozůstatkem zámku kaplička, jež byla součásti zámecké kaple Navštívení Panny Marie.
Hlavní obrázek místa
Kaplička jako pozůstatek bývalého zámku
© Dušan Dohňanský 08/2018
Malá obec Zdeňkov s 50 obyvateli je doložena od r. 1655. Prochází jí silnice II/112 spojující Telč s Želetavou. Obec leží mimo turisticky značené cesty i železniční síť.
12.2. 2021
historie

V roce 1650 Zdeněk Matyáš z Matyášovic prodal své krasonické panství a západně od Želetavy založil úplně novou ves s rezidenčním zámkem a dvorem. Ves byla pojmenována po zakladateli - Zdeňkov. Již v roce 1659 celou ves postoupil majitelce Krasonic Maxmiliáně z Thurnu a Wallsassiny. V roce 1748 bylo zadlužené krasonické panství i se Zdeňkovem prodáno v dražbě majiteli Telče Františku Antonínovi Lichtenštejnovi. Rod Lichtenštejnů-Podstatských vlastnil Zdeňkov se dvorem až do roku 1862, kdy jej Gustav II. postoupil Karlu Fridrichu Kammel-Hardeggerovi. To už ale zbyla po zámku jedině zámecká kaple, poněvadž v roce 1816 zámek vyhořel a záhy byl zbořen. V roce 1945 byl dvůr jako německý majetek konfiskován. Zámek měl půdorys čtyřkřídlé stavby, jak ale vypadal nevíme. Jediným přímým pozůstatkem zámku je kaplička Navštívení Panny Marie, jež tvořila východní část vlastní zámecké kaple. Nelze vyloučit, že z původního zámku…  číst dále

Dohňanský Dušan podle zdroje : F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 8.2. 2021

Vysočina,  Jihlava  (JI), Zdeňkov

Místa v okolí

 kaple sv. Magdaleny
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 Štítky
 Čížov
 Želetava
 Želetava
 boží muka
 Maškův mlýn
 Kyprův mlýn
 Šášovice
 Knínice
 kaple sv. Kříže
 Sedlatice
 Červený Hrádek
 rotunda sv. Václava
 Horní Slatina
 Budeč
 Štěpkov
 Dašovice
 Budeč
 Mařenka
 kaple
 kostel sv. Václava
 Dašovský mlýn
 Štěměchy
 Budíškovice
 Krumvald, Grünwald
 Dyjice
 kostel sv. Martina
 Budkov
 Holý mlýn
 Lesonice
 Radkov
 kostel sv. Václava
 Hradiště
 Oponešice
 Čáslavice
 kaple
 židovský hřbitov
 Oslednice
 Bílkov
 Černíč
 parní mlýn
 kostel sv. Víta
 Jakubov
 kostel sv. Anny
 Heraltice
 Myslůvka
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 synagoga
 městské opevnění
 mariánský sloup
 boží muka
 radnice
 Lannerův dům
 Telč
 Litohoř
 Kapistránská lípa
 židovský hřbitov
 Sádek
 Borek
 Aleje
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 boží muka
 kostel sv. Stanislava
 židovské ghetto
 Jemnice
 kaple sv. Víta
 židovský hřbitov
 Kněžice
 Čechočovice
 Dačice
 Kostelní Vydří
 špitál
 Dačice
 boží muka
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 Dačice
 hrobka rodu Dalbergů
 Chaloupky
 Okříšky
 Šiškův mlýn
 Krahulov
 Vimperk
 Střeliště
 kaple sv. Anny
 dřevěná zvonice
 kaple sv. Antonína
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Moravské Budějovice
 dům čp. 60
 masné krámy
 karner sv. Michala
 Nové Syrovice
 Krnčice
 Staré Hobzí
 Roštejn
 boží muka
 Janovské Údolí
 kostel sv. Barbory
Základní informace místa
ID místa: 15504
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama