Lovecký zámeček nechal uprostřed bývalé obory postavit ve druhé polovině 18. stol. kníže Václav Paar. Koncem 18. stol. byl barokně upraven. Po 2. svět. válce se majitelem zámku staly státní lesy. Dnes je zámeček v majetku soukromé společnosti.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zámeček z levé starny
© Pavel Vítek 08/2005
Lovecký zámeček ze druhé poloviny 18. stol. stojí při silnici vedoucí při jižním okraji Černické obory. Již v roce 1880 byla v části obory zřízena jedna z nejstarších přírodních rezervací v Čechách. Při zámečku dnes najdete nově vybudované golfové hřiště. Nevelký barokní zámeček je znám též pod názvem Hvězda pro svůj tvar trojcípé hvězdy. Na šestiboký sálový prostor v zámku navazují tři křídla. Nad vstupem je paarský znak s letopočtem 1766.
L.P., 5.8. 2005
historie

V místech dnešních Černic stávala ves Černičky s tvrzí patřící vladykům z Černic. Tvrz zanikla v 16. stol. a na jejím místě snad stojí bývalé obydlí lesmistra postavené koncem 18. stol. V roce 1586 v místech bývalé vsi Černičky založil Petr Vok z Rožumberka oboru dnes známou pod jménem Černická obora a to snad bylo příčinou i zániku vsi Černičky. Ve druhé polovině 18. stol nechal uprostřed bývalé obory kníže Václav Paar postavit lovecký zámeček, který byl koncem 18. stol. barokně upraven. Po druhé světové válce se majitelem zámku a okolních budov staly státní lesy, dnes je zámeček v majetku soukromé společnosti.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 5.8. 2005

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Sudoměřice u Bechyně

Místa v okolí

 Březnice
 boží muka
 boží muka
 dům čp. 37
 synagoga
 městské opevnění
 kostel sv. Matěje
 Bechyně
 Katovna
 židovský hřbitov
 Dobronice
 Želeč
 Zálší
 sousoší Kalvarie
 řetězový most
 židovský hřbitov
 Skalice
 Svákov
 Žimutice
 Radětice u Bechyně
 kostel sv. Martina
 Lom
 Žimutice
 Branovice
 Branovice
 Rataje
 Stádlec
 synagoga
 Příběničky
 Příběnice
 kostel sv. Štěpána
 Dolní Kněžeklady
 Soběslav
 kostel sv. Víta
 Bzí
 kříž II.
 kovaný kříž I.
 boží muka
 návesní kaple
 Dražičky
 Srlín
 Hýlačka
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Víta
 Týn nad Vltavou
 dům U Zlatého slunce
 kašna
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 Stará pošta
 děkanství
 kostel sv. Jakuba
 Týn nad Vltavou
 Lannův kříž
 nová solnice
 Dráchov
 Semenec
 železný most
 Dražíč
 Dolní Bukovsko
 Opařany
 Borovany
 Myslkovice
 Hněvkovice
 Housův mlýn
 boží muka
 židovský hřbitov
 Bernartice
 Bernartice
 hrobka Berchtoldů
 Klokoty
 Neznašov
 Talíř
 Oltyně
 Zběšičky
 Bechyňská brána
 Kotnov
 Hvozdno
 Měšťanský pivovar
 měšťanský pivovar
 nová radnice
 synagoga
 radnice
 Weisův dům
 Poštovský dům
 Škochův dům
 stará radnice
 fara
 sokolovna
 kaple Kalvárie
 děkanství
 městské opevnění
 dům čp. 308
 Gausovy domy
 dům Albrechta pekaře
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 divadlo
 kašna
 sokolovna
 Střelnice
 Bernartice
 židovský hřbitov
 Vodárenská věž
 zemědělská škola
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Jordán
 Litoradlice
 Kozí hrádek
 Měšice
 Kupa u Jestřebic
 Horusický rybník
 Skalice
 Vysoký hrádek
 kostel sv. Prokopa
 kaplička
 kostel sv. Anny
 Veselíčko
 Býšov
 Hamr
Základní informace místa
ID místa: 3353
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama