Knížecí hrobka Fürstenbergů v Nižboru je podzemní stavba z r. 1787 založená po zákazu Josefa II. pohřbívat v kostelích. Fürstenbergům patřil Nižbor od 1. pol. 18. stol. do r. 1929, kdy ho prodali státu. Hrobka byla celkově rekonstruována r. 2014.
Hlavní obrázek místa
Nižbor - knížecí hrobka
© Jiří Špaček, 8/2016
Nižbor je velká obec na Berounce, dříve Mží, která jí dala jméno. Hrad Nižbor na skále nad řekou dostal německé pojmenování Miesenburg, tedy hrad nad Mží, a je prvně připomínán r. 1265. Ves pod ním se až do r. 1946 jmenovala Nová Huť (pod Nižborem). Původní jméno měla podle železné hutě, která zanikla po povodni r. 1872. Dnes má obec asi 1500 obyvatel a prochází jí silnice II/116 z Lán do Berouna. V Nižboru z ní odbočuje přes most silnice III. třídy směrem na Nový Jáchymov. Obec má nádraží na trati 174 z Berouna do Rakovníka, které leží na levém břehu řeky. V Nižboru začíná okružní naučná stezka na keltské oppidum Stradonice, končí tu červená značka z Roztok u Křivoklátu a začíná modrá k severu do Kladna. Prochází tudy cyklotrasa Po stopách českých králů. Červená z Roztok prochází v nejvyšším bodě zástavby Nižboru kolem hrobky do ulice K Zámku a dále klesá k řece.
2.11. 2017
historie

Fürstenberská hrobka je podzemní hrobka knížecí rodiny Fürstenbergů ve středočeské obci Nižbor. Nachází se v lesoparku nad svahem nedaleko nižborského zámku, se kterým ho spojuje ulice K Zámku, a obtáčí ji ulice Křivoklátská. V hrobce bylo pochováno 14 osob. Naposledy se do ní pohřbívalo v r. 1899. Hrobka pro českou větev Fürstenbergů byla vystavěna knížetem Filipem r. 1787 jako důsledek zákazu císaře Josefa II., který znemožňoval pohřbívat v kostelích. Stala se náhradou za pohřební kryptu pod kostelem Povýšení sv. Kříže na východní straně nižborského zámku, kterou v letech 1734-1737 nechala zřídit kněžna Marie Anna z Fürstenbergu (1707-1756), rozená z Valdštejna. Právě prostřednictvím sňatku Marie Anny s Josefem Vilémem přešla panství Nižbor, Křivoklát a Krušovice z majetku rodu Valdštejnů na Fürstenbergy a tato panství se stala základnou jejich pozemkové držby v Čechách. Nižbor a Křivoklát drželi…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: wikipedie a další webové stránky), 2.11. 2017

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Nižbor

Místa v okolí

 Nižbor
 Stradonice
 Dřevíč
 Jenčov
 kostel sv. Tomáše
 Děd
 rozhledna Máminka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Králův Dvůr
 Městská hora
 kaple sv. Floriána
 děkanství
 Beroun
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 městské opevnění
 Masarykův most
 Hamousův statek
 kostel sv. Martina
 Leontýn
 Popovice
 Vysoký vrch
 Lhotka
 kaple sv. Blažeje
 skanzen Cyrus
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 Tetín
 Jivno
 Kotýz
 Křivoklát
 muzeum Výtopna Zdice
 kostel sv. Jiří
 Koněpruské jeskyně
 lom Alkazar
 sladovna
 Tmaň
 Suchý mlýn
 Solvayovy lomy
 Loděnice
 jeskyně Nad Kačákem
 Propadený zámek
 Velká Buková
 Bubovické vodopády
 Zkamenělec
 mariánský sloup
 socha Ježíše Krista
 Chrustenická šachta
 Suchomasty
 rozhledna Veselov
 kaple sv. Vojtěcha
 Kyšice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Lukáše
 Záhorsko
 Velká Dobrá
 Unhošť
 Korno
 měšťanský dům
 socha sv. Václava
 Malá Dobrá
 Braškov
 Bacín
 měšťanský dům
 kaple sv. Barbory
 palmový skleník
 lom Malá Amerika
 Lány
 Libomyšl
 Točník
 Lužce
 Turyňský rybník
 Červený Újezd
 parní motorový mlýn
 pivovar
 větrný mlýn
 Žebrák
 Kožová hora
 synagoga
 Otmíče
 Neumětely
 Sobín
 Budňanská skála
 kostel sv. Palmácia
 Liteň
 Týřov
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Karlštejn
 kaple sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 lom Velká Amerika
 kaple sv. Mikuláše
 synagoga
 Velké Přítočno
 Všeradice
 Pavlov
 Svinaře
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 13699
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.11.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama