Knížecí hrobka Fürstenbergů v Nižboru je podzemní stavba z r. 1787 založená po zákazu Josefa II. pohřbívat v kostelích. Fürstenbergům patřil Nižbor od 1. pol. 18. stol. do r. 1929, kdy ho prodali státu. Hrobka byla celkově rekonstruována r. 2014.
Hlavní obrázek místa
Nižbor - knížecí hrobka
© Jiří Špaček, 8/2016
Nižbor je velká obec na Berounce, dříve Mží, která jí dala jméno. Hrad Nižbor na skále nad řekou dostal německé pojmenování Miesenburg, tedy hrad nad Mží, a je prvně připomínán r. 1265. Ves pod ním se až do r. 1946 jmenovala Nová Huť (pod Nižborem). Původní jméno měla podle železné hutě, která zanikla po povodni r. 1872. Dnes má obec asi 1500 obyvatel a prochází jí silnice II/116 z Lán do Berouna. V Nižboru z ní odbočuje přes most silnice III. třídy směrem na Nový Jáchymov. Obec má nádraží na trati 174 z Berouna do Rakovníka, které leží na levém břehu řeky. V Nižboru začíná okružní naučná stezka na keltské oppidum Stradonice, končí tu červená značka z Roztok u Křivoklátu a začíná modrá k severu do Kladna. Prochází tudy cyklotrasa Po stopách českých králů. Červená z Roztok prochází v nejvyšším bodě zástavby Nižboru kolem hrobky do ulice K Zámku a dále klesá k řece.
2.11. 2017
historie

Fürstenberská hrobka je podzemní hrobka knížecí rodiny Fürstenbergů ve středočeské obci Nižbor. Nachází se v lesoparku nad svahem nedaleko nižborského zámku, se kterým ho spojuje ulice K Zámku, a obtáčí ji ulice Křivoklátská. V hrobce bylo pochováno 14 osob. Naposledy se do ní pohřbívalo v r. 1899. Hrobka pro českou větev Fürstenbergů byla vystavěna knížetem Filipem r. 1787 jako důsledek zákazu císaře Josefa II., který znemožňoval pohřbívat v kostelích. Stala se náhradou za pohřební kryptu pod kostelem Povýšení sv. Kříže na východní straně nižborského zámku, kterou v letech 1734-1737 nechala zřídit kněžna Marie Anna z Fürstenbergu (1707-1756), rozená z Valdštejna. Právě prostřednictvím sňatku Marie Anny s Josefem Vilémem přešla panství Nižbor, Křivoklát a Krušovice z majetku rodu Valdštejnů na Fürstenbergy a tato panství se stala základnou jejich pozemkové držby v Čechách. Nižbor a Křivoklát drželi…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: wikipedie a další webové stránky), 2.11. 2017

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Nižbor

Místa v okolí

 Nižbor
 Stradonice
 Dřevíč
 Jenčov
 kostel sv. Tomáše
 Děd
 rozhledna Máminka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Králův Dvůr
 Městská hora
 kaple sv. Floriána
 děkanství
 Beroun
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 městské opevnění
 Masarykův most
 Hamousův statek
 kostel sv. Martina
 Leontýn
 Popovice
 Vysoký vrch
 Lhotka
 kaple sv. Blažeje
 skanzen Cyrus
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 Tetín
 Jivno
 Kotýz
 Křivoklát
 muzeum Výtopna Zdice
 kostel sv. Jiří
 Koněpruské jeskyně
 lom Alkazar
 sladovna
 Tmaň
 Suchý mlýn
 Solvayovy lomy
 Loděnice
 jeskyně Nad Kačákem
 Propadený zámek
 Velká Buková
 Bubovické vodopády
 Zkamenělec
 mariánský sloup
 socha Ježíše Krista
 Chrustenická šachta
 Suchomasty
 rozhledna Veselov
 kaple sv. Vojtěcha
 Kyšice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Lukáše
 Záhorsko
 Velká Dobrá
 Unhošť
 Korno
 měšťanský dům
 socha sv. Václava
 Malá Dobrá
 Braškov
 Bacín
 měšťanský dům
 kaple sv. Barbory
 palmový skleník
 lom Malá Amerika
 Lány
 Libomyšl
 Točník
 Lužce
 Turyňský rybník
 Červený Újezd
 parní motorový mlýn
 pivovar
 větrný mlýn
 Žebrák
 Kožová hora
 synagoga
 Otmíče
 Neumětely
 Sobín
 Budňanská skála
 kostel sv. Palmácia
 Liteň
 Týřov
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Karlštejn
 kaple sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 lom Velká Amerika
 kaple sv. Mikuláše
 synagoga
 Velké Přítočno
 Všeradice
 Pavlov
 Svinaře
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 13699
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.11.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama