Mlýn založen na Bílém potoce (400 m náhon) snad rajhradským klášterem v 1. pol. 17. století, později v držení rodů Staňků a Absolínů. Ve 30. letech 20. století mlýnský provoz rozšířen o řezání dřeva. Provoz ukončen po r. 1948.
Hlavní obrázek místa
Ve Žlebě
přední část mlýna
© Tomáš Marek, 02/2010

Mlýn Ve Žlebě

Jedním z mnoha mlýnů na Bílém Potoce je mlýn Ve Žlebě. Udává se, že byl založen v první polovině 17. století a patřil Rajhradskému klášteru. Později byl zakoupen rodem Staňků a následně Absolínů. Poslední mlynář – Antonín Absolín zemřel v roce 1968. Jeho pomníček stojí na místě, kde zemřel – asi 350 m na cestě směrem na Šmelcovnu. Mlýn zajišťoval mletí a šrotování pro usedlost v Lesním Hlubokém, později i řezání dříví z vlastních lesních pozemků. K pohonu mlýna sloužila voda z Bílého Potoka přiváděná náhonem v délce skoro 400 m k vodnímu kolu na horní vodu o průměru 3,8 m. Voda se dále vracela zpět odpadem do potoka. Mletí ve zdejším mlýně bylo nuceně ukončeno v 50. letech. Tehdy bylo dřevěné kolo nahrazeno malou turbínou "Banki", která poháněla dynamo pro vlastní potřebu v domácnosti. Ve 30. letech minulého století byl ke mlýnu přistavený katr poháněný kolem na spodní vodu a pomocně stabilním motorem Slavia. Řezání dřeva bylo ukončeno v únoru 1948. Část zařízení se dochovala a je v zakonzervovaném stavu k vidění v mlýnici a v pile.
Tomáš Marek, Informační tabule u mlýnu, 7.2. 2010
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO),

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Devět křížů
 Kubův most
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 Rudka
 Rudka
 Deblín
 kaple sv. Anny
 Lažánky
 Čertova hráz
 Zbraslav
 Říčany
 Vohančice
 kostel sv. Mikuláše
 Heroltice
 Jarošův mlýn
 Příbram
 Říčany u Brna
 kostel sv. Jiljí
 železniční viadukt
 Loučky
 kaple sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Bílá boží muka
 smírčí kámen
 Čepička
 Újezd u Tišnova
 Sentice
 Ostrovačice
 Předklášteří
 Horní Lhotice
 Jinošov
 Jinošov
 Osová
 dolní hrádek
 Müllerův dům
 Vysoké Popovice
 mariánský sloup
 dům Peklo
 dům U Jana
 Šénvald
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 kašna
 radnice
 Veveří
 Křivoš
 kostel sv. Klimenta
 Žďárec
 Klucanina
 Jasenice
 Rosice
 Rahnův palác
 kostel sv. Martina
 křížový kámen
 boží muka
 nová radnice
 pranýř
 vyhlídka Babylon
 Rysov
 boží muka
 kaple sv. Donáta
 pivovar
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 boží muka
 Skryje
 Kralice nad Oslavou
 křížová cesta
 Čebínka
 Lukovany
 kostel sv. Václava
 Košíkov
 kostel sv. Markéty
 Víckov
 boží muka
 Náměšť nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 barokní most
 Rohy
 pivovar
 fara
 hrobka Haugwitzů
 stará radnice
 Bučín
 kostel sv. Mikuláše
 Kuřim
 kříž
 Zňátky
 radnice
 mariánský sloup
 Brněnská přehrada
 Omice
 Lomnice
 synagoga
 Ořechov
 židovská škola
 Ocmanice
 židovský hřbitov
 boží muka
 Čertův most
 Nový hrad
 Lamberk
 Gloriet
 Bosonohy
 Tetčice
 dub Troják
 Vlčí kopec
 Trmačov
 Střelice
 Troubsko
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Křižanov
 kaple sv. Barbory
Základní informace místa
ID místa: 8792
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama