Nezvykle masivní trojboká zděná boží muka stojí při silnici č. 602 z Velké Bíteše do Velkého Meziříčí, dnes již poněkud pod úrovní silnice. Mají tři štíhlé niky, v současnosti prázdné. Na vrcholu je kovový dvojramenný křížek. Boží muka nejsou datována, podle typu jsou snad z 19. století.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 10/2013
Nezvykle masivní trojboká zděná boží muka stojí při silnici č. 602 z Velké Bíteše do Velkého Meziříčí. V dnešní době jsou poněkud utopena pod úrovní silnice. Mají tři štíhlé niky, v současnosti prázdné. Na vrcholu je kovový dvojramenný křížek. Boží muka nejsou datována, podle typu by mohla být pravděpodobně postavena v 19. století.
M.C., 25.10. 2013
historie

Boží muka

Typ drobné sakrální památky, která se v našich zemích začala objevovat již v gotice. Představují sloup, u kterého byl připoután a bičován před svojí popravou Ježíš Kristus. Ve 14. - 17. století měla nejčastěji podobu žulového nebo pískovcového sloupu, zakončeného lucernou s křížem na vrcholu. Ač se oblast od oblasti jejich podoba mírně lišila, základní součásti - patku či sokl, sloup či dřík a kapličku či lucernu měla vždy. Na sloupu či na patce byly často znázorňovány předměty, související s Kristovým umučením - hřeby a kladivo, kopí s houbou namočenou do octa, důtky, kleště, kostky (se kterými římští vojáci hráli o jeho šat) apod. Od období baroka až do počátku 20. století byla u nás častější boží muka zděná - z lomového kamene či z cihel, s trojhranným nebo čtyřhranným půdorysem.

M.C. dle různých zdrojů, 25.10. 2013

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Ruda

Místa v okolí

 Ořechov
 Tasov
 boží muka
 Dub
 Dolní Heřmanice
 Osová
 Rohy
 Vaneč
 mariánský sloup
 boží muka
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 katovna
 židovský hřbitov
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Obecník
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Jasenice
 Velké Meziříčí
 kostel sv. Klimenta
 Pyšel
 boží muka
 Budišov
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 boží muka
 Sáblíkův lesopark
 Ocmanice
 Jinošov
 kaple sv. Anny
 Nárameč
 Jinošov
 Šénvald
 Žďárec
 Vlčatín
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 hrobka Haugwitzů
 Moravec
 fara
 stará radnice
 Náměšť nad Oslavou
 barokní most
 pivovar
 Hostákov
 Kralice nad Oslavou
 Mitrov
 Strážek
 Víckov
 železniční viadukt
 Lhotka u Mirošova
 Devět křížů
 Stránecká Zhoř
 Zňátky
 Kralice nad Oslavou
 Přeckov
 kostel sv. Martina
 Mitrov
 Košíkov
 pivovar
 Moravecké Pavlovice
 Horní Lhotice
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Horní Rozsíčka
 mlýn ve Žlebě
 dolní hrádek
 Bukov
 Rysov
 Skryje
 kostel sv. Jiří
 Rudka
 Kněževes nad Oslavou
 Zahradiště
 Rudka
 Pernštejn
Základní informace místa
ID místa: 11497
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.10.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama