Římskokatolický pozdně barokní farní kostel sv. Petra a Pavla vznikl v l. 1770-1780 přestavbou staršího kostelíka z 1. pol. 13. stol. Při příležitosti stého výročí dokončení byl zrekonstruován a znovu v l. 1971-1974. Součástí areálu je fara, jejíž podoba je výsledkem přestavby z 2. pol. 18. stol.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2016
Obec Pruské se nachází na západním Slovensku v oblasti Bielych Karpat na pravém břehu řeky Váh, asi 4 km od okresního města Ilava. K nejvýznamnějším stavbám obce patří původně renesanční opevněný kaštěl (typ zámku) a římskokatolický pozdně barokní farní kostel sv. Petra a Pavla (č. p. 382) s farou (č .p. 381) stojící v centru u hlavní silnice. Před kostelem je pro osvěžení v letních měsících v provozu zajímavý rozprašovač vody.
Luděk Vláčil, 18.12. 2016
historie

První kostelík měl na tomto místě vzniknout již v roce 1221, což má dokládat letopočet vyrytý na kameni hlavního oltáře. V roce 1334 se v Pruském zmiňuje i fara. V 2. polovině 17. století byla u kostelíka postavena nová budova fary, která někdy po roce 1760 získala barokní podobu. Časem přestala velikost kostelíka dostačovat narůstajícímu počtu farníků a bylo rozhodnuto o vybudování většího. V roce 1769 došlo k částečnému zboření kostela a následně se začal budovat nový. Pozůstatkem staré stavby má být dnešní kostelní kaple. Stavbu financoval majitel zdejšího zámku hrabě František Xaver Königsegg s manželkou Sidonií (rozenou Eszterházyovou) a místní farníci. Celá stavba byla dokončena v roce 1780 v jednotném, čistě pozdně barokním slohu včetně interiéru a veškerého vybavení. Oltáře byly zhotoveny neznámými umělci z okruhu vídeňského sochaře R. Donnera. Obraz hlavního oltáře zobrazující sv. Petra…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.obecpruske.sk, http://krizom-krazom.eu a další, 4.9. 2016

Slovensko, Trenčiansky,  Ilava  ( IL ),

Místa v okolí

 Pruské
 Bohunice
 Ilava
 Klobušice
 Horovce
 Vršatec
 kaple sv. Anny
 Lednické Rovne
 Borčice
 Dubnica nad Váhom
 Dubnica nad Váhom
 Košeca
 zaniklý kostel
 Lednické bradlo
 Lednica
 Kľúčové
 kostel sv. Vendelína
 Návojná
 Brumov
 židovský hřbitov
 Súča
 Královec
 Trenčiansky hrad
 synagoga
Základní informace místa
ID místa: 12977
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.12.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama