Původně gotická tvrz ze 13. st., královský hrad. Majitelem pánové ze Žerotína a 14. st. král Václav IV. 15. st. tvrz přestavěna na zámek. Od r. 1525 majitelé páni z Říčan. Poslední majitel Jindřich hrabě Schaumburg v r. 1929 prodal zámek státu.
Hlavní obrázek místa
2003 © Luděk Pitter
Návštěvníci mířící do Hořovic zpravidla nezapomenou navštívit místní zámek (Nový zámek). V Hořovicích stojí však ještě jeden zámek, tzv. Starý zámek, a to jen asi 300 m od zámku nového směrem od města k nemocnici, v mírném stoupání vlevo od silnice, hned v první zatáčce. Při vstupu do areálu nebudete mít pocit, že na této rovině stával hrad, ale pokud se projdete okolo areálu, uvidíte, že stával na prudce se zvedající stráni nad Červeným potokem. Původně gotická tvrz je připomínána již ve 13. stol. Nejspíše se jednalo o královský hrad. Majitelem byli pánové ze Žerotína a koncem 14. stol. král Václav IV. Bývalý hrad je uváděn uváděn jako jedno ze tří možných rodišť českého krále Jiřího z Poděbrad (1420-1471). Koncem 15. stol. byla tvrz přestavěna na zámek, z této doby zůstaly zachovány zbytky ostění pozdně gotických portálů ve sklepě. Od roku 1525 byli majiteli pánové z Říčan. Zámek později dědictvím připadl hrabatům z Vrbna a ti postavili zámek nový a starý byl využíván již jen jako úřední budova. Poslední šlechtický majitel Jindřich hrabě Schaumburg v roce 1929 prodal zámek státu. Od státního podniku Vojenské lesy jej odkoupilo r. 2012 město Hořovice. Dne 13.9.2013 byla slavnostně otevřena v zámku galerie, která vznikla propojením dvou zámeckých bytů. Galerie byla otevřena vernisáží výstavy obrazů hořovického učitele a malíře Václava Živce, hybatele hořovické kultury před 120 lety.
Luděk Pitter, doplněno redakcí podle http://mistnikultura.cz, 10.1. 2004
historie

Podle zpráv z tisku (r. 2012) hodlá zámek od současného vlastníka (Vojenské lesy a statky ČR) odkoupit Město Hořovice, které jej plánuje využít ke kulturně-společenským potřebám města (knihovna, muzeum, infocentrum, středisko volného času).

14.1. 2012

Další texty historie
Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Hořovice

Místa v okolí

 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 sloup odsouzenců
 Tihava
 Zálužský hrad
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Otmíče
 kostel sv. Rocha
 Ostrý
 Komárov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 pivovar
 Lochovice
 Žebrák
 Záhorsko
 Točník
 Třenická hora
 kaple sv. Anny
 Plešivec
 Doubravka
 větrný mlýn
 Valdek
 Jince
 kostel sv. Mikuláše
 Libomyšl
 muzeum Výtopna Zdice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Újezdec
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 mariánský sloup
 kostel sv. Mikuláše
 Neumětely
 Zbiroh
 Řebřík
 kostel sv. Mikuláše
 sladovna
 Tmaň
 Čertova skála
 kaple
 kostel sv. Štěpána
 Viereckschanze
 Suchomasty
 kaple sv. Blažeje
 Drahlín
 kostel sv. Jiří
 Osov
 Popovice
 Hluboš
 Studený vrch
 Kohoutov
 Kotýz
 rozhledna Máminka
 Rovný
 Památník padlým
 kostel sv. Tomáše
 Koněpruské jeskyně
 Buková u Příbramě
 Strašice
 Pičín
 Hradec
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Všeradice
 Králův Dvůr
 Ostrovecký mlýn
 Bacín
 Terešov
 Chlukov
 Skryjská jezírka
 Tři Trubky
 Děd
 Týřov
 Vimberk
 Městská hora
 děkanství
 Muzeum Českého krasu
 městské opevnění
 Beroun
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 Tetín
 Podmokly
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
Kontaktní informace
Starý zámek
Vrbnovská 2/22
268 01 Hořovice

Informační centrum Hořovice
Palackého nám. 2
268 01 Hořovice
Tel: +420 311 513 482
ic@mesto-horovice.cz
Základní informace místa
ID místa: 1925
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.1.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama