Terénní náznaky jsou pozůstatkem jednodílného hradu s širokým čelním příkopem. Jeho zakladatelem byl pravděpodobně Havel Houba z Lemberka, který zde sídlil v roce 1322. Později se hrad stal majetkem Valdštejnů. V roce 1437 se Sytový naposledy zmiňuje jako centrum vlastního panství.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 04/2013
Nejlepší cesta k hradu je z obce směrem ke statku, nad statkem projdete kolem "usedlosti" dál nahoru a k hřebenu po cestě dojdete přímo do příkopu hradu, kde stojí hydrant. Po pravé straně se nachází vlastní těleso hradu.
Petr Nožička, 7.8. 2013
popis

Hrad Sytový byl pravděpodobně jednodílnou dispozicí, oddělenou širokým čelní příkopem (tím dnes prochází cesta). Vlastní lokalita se skládá ze dvou částí. První, téměř lichoběžníkového tvaru je rovná, beze stop jakékoliv zástavby. Archeologický výzkum J. Prostředníka zde našel pozůstatky dřevěných konstrukcí. Druhá část leží níže a jediné patrná stopa je zde prohlubeň středověkého původu, mohlo by jít o pozůstatek studny či cisterny. Ve svahu pod zadní částí se nachází plošinka, jejíž účel či příslušnost k hradu není zcela jasná. Jistou indicií, že by mohla s hradem souviset, je na ní navazující hrana v JZ svahu hradního návrší. Ve východní a JV části je těleso hradu odděleno příkopem a valem.

Petr Nožička,čerpáno z Ilustrovaná Encyklopedie Českých hradů, Dodatky 1, T. Durdík, Libri 2001, 7.8. 2013

historie

Zakladatelem hradu byl pravděpodobně Havel Houba z Lemberka, který zde sídlil v roce 1322. Později se hrad stává majetkem rodu Valdštejnů. V roce 1437 se Sytový naposledy zmiňuje jako centrum vlastního panství. Keramika nalezená na místě odpovídá aktivnímu využití hradu v rozmezí 13. - 15. století, a to patrně ve dvou fázích.

Petr Nožička, čerpáno z:Petr Nožička, čerpáno z T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 2000, 10.7. 2013

Půdorys místa

terénní náčrt
© T. Durdík podle Z. Fišery a J. Prostředníka (in T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Dodatky 1, Libri, Praha 2002)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Semily  (SM), Dolní Sytová

Místa v okolí

 Loukov
 Roprachtice
 Mladkovský hrádek
 Škodějov
 Kundratice
 Víchová
 U borovice
 Zvědavá ulička
 kaple sv. Anny
 hraběcí pivovar
 Roztoky u Semil
 Jilemnice
 kostel sv. Vavřince
 stará radnice
 Nístějka
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 Košťálov
 Koštofrank
 Masarykova vyhlídka
 Semily
 Jesenný
 Dolní Štěpanice
 Myší skála
 vodní elektrárna
 Návarov
 Návarov
 Plátenický dům
 kamenný most
 Špitál
 hrobka Harrachů
 kostel sv. Mikuláše
 Horní Branná
 Lomnice nad Popelkou
 kostel sv. Martina
 dub letní
 Žalý
 panská hájovna
 zvonička
 kříž
 boží muka
 Žďár
 kaple sv. Trojice
 Ždírec
 Kláštenec
 Kozákov
 Studenec
 Železný Brod - VPZ
 Levín
 spořitelna
 kaple Piety
 kostel sv. Vavřince
 Tábor
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 Levínská Olešnice
 kostel sv. Vavřince
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Alainova věž
 Kozlov
 Kumburk
 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Víta
 Štěpánka
 kostel sv. Josefa
 Podhůří
 Bradlec
 Kozinec
 kostel sv. Václava
 Rotštejn
 Klokočský hrádek
 kostel sv. Mikuláše
 socha sv. Václava
 Dubecko
 mariánský sloup
 radnice
 radnice
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 rozhledna Špička
 Riedlova vila
 Černá Studnice
 Špičák
 železniční most
 Smržovka
 Trosky
 skalní město Apolena
 pramen Nisy
 Pařízek
Základní informace místa
ID místa: 11206
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.10.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama