Terénní náznaky jsou pozůstatkem jednodílného hradu s širokým čelním příkopem. Jeho zakladatelem byl pravděpodobně Havel Houba z Lemberka, který zde sídlil v roce 1322. Později se hrad stal majetkem Valdštejnů. V roce 1437 se Sytový naposledy zmiňuje jako centrum vlastního panství.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 04/2013
Nejlepší cesta k hradu je z obce směrem ke statku, nad statkem projdete kolem "usedlosti" dál nahoru a k hřebenu po cestě dojdete přímo do příkopu hradu, kde stojí hydrant. Po pravé straně se nachází vlastní těleso hradu.
Petr Nožička, 7.8. 2013
popis

Hrad Sytový byl pravděpodobně jednodílnou dispozicí, oddělenou širokým čelní příkopem (tím dnes prochází cesta). Vlastní lokalita se skládá ze dvou částí. První, téměř lichoběžníkového tvaru je rovná, beze stop jakékoliv zástavby. Archeologický výzkum J. Prostředníka zde našel pozůstatky dřevěných konstrukcí. Druhá část leží níže a jediné patrná stopa je zde prohlubeň středověkého původu, mohlo by jít o pozůstatek studny či cisterny. Ve svahu pod zadní částí se nachází plošinka, jejíž účel či příslušnost k hradu není zcela jasná. Jistou indicií, že by mohla s hradem souviset, je na ní navazující hrana v JZ svahu hradního návrší. Ve východní a JV části je těleso hradu odděleno příkopem a valem.

Petr Nožička,čerpáno z Ilustrovaná Encyklopedie Českých hradů, Dodatky 1, T. Durdík, Libri 2001, 7.8. 2013

historie

Zakladatelem hradu byl pravděpodobně Havel Houba z Lemberka, který zde sídlil v roce 1322. Později se hrad stává majetkem rodu Valdštejnů. V roce 1437 se Sytový naposledy zmiňuje jako centrum vlastního panství. Keramika nalezená na místě odpovídá aktivnímu využití hradu v rozmezí 13. - 15. století, a to patrně ve dvou fázích.

Petr Nožička, čerpáno z:Petr Nožička, čerpáno z T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 2000, 10.7. 2013

Půdorys místa

terénní náčrt
© T. Durdík podle Z. Fišery a J. Prostředníka (in T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Dodatky 1, Libri, Praha 2002)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Semily  (SM), Dolní Sytová

Místa v okolí

 Loukov
 Roprachtice
 Mladkovský hrádek
 Škodějov
 Kundratice
 Víchová
 U borovice
 Zvědavá ulička
 kaple sv. Anny
 hraběcí pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Roztoky u Semil
 Jilemnice
 stará radnice
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 Nístějka
 Košťálov
 Koštofrank
 Masarykova vyhlídka
 Semily
 Jesenný
 Dolní Štěpanice
 Myší skála
 vodní elektrárna
 Návarov
 Návarov
 kamenný most
 Plátenický dům
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 hrobka Harrachů
 Horní Branná
 Lomnice nad Popelkou
 kostel sv. Martina
 dub letní
 panská hájovna
 Žalý
 zvonička
 kříž
 boží muka
 Žďár
 kaple sv. Trojice
 Ždírec
 Kláštenec
 Kozákov
 Studenec
 Železný Brod - VPZ
 Levín
 kaple Piety
 spořitelna
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 Levínská Olešnice
 Tábor
 Vrchlabí
 kostel sv. Vavřince
 Vrchlabí
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Alainova věž
 Kozlov
 Kumburk
 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Víta
 Štěpánka
 kostel sv. Josefa
 Podhůří
 Bradlec
 Kozinec
 kostel sv. Václava
 Rotštejn
 Klokočský hrádek
 kostel sv. Mikuláše
 socha sv. Václava
 Dubecko
 mariánský sloup
 radnice
 radnice
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 rozhledna Špička
 Riedlova vila
 Černá Studnice
 Tanvaldský Špičák
 Fanterova skála
 železniční most
 Smržovka
 Trosky
 skalní město Apolena
 pramen Nisy
 automobilka Kaipan
 Finkův kámen
 Pařízek
Základní informace místa
ID místa: 11206
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.10.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama