Hradiště o rozloze 7 ha z doby hradištní, z 10. – 12. století, pravděpodobně využívané již mnohem dříve (eneolit, doba bronzová, halštatská). Dochoval se pouze zbytek prvého šíjového valu.
Hlavní obrázek místa
hradiště v místě prvního valu s příkopem
© Milan Caha 08/2008
Hradiště se nalézá na ostrohu jižně od středu obce na pravém břehu říčky Litavky. Z centra obce se na něj dostanete nejsnáze tak, že projdete kolem bývalého pivovaru, přejdete lávku přes Litavku, dáte se doprava a pokračujete mezi domy až k místu, kde cesta končí ve dvoře. Po levé straně pak pokračuje pěšina šikmo nahoru, která vás zavede přímo na akropoli hradiště, a to v místě prvního vnitřního valu. Z náměstí to je cca 500 metrů.
M.C., 7.8. 2008
historie

Ostrožna nad Lochovicemi byla pravděpodobně využita již v eneolitu, době bronzové nebo halštatské, na ploše hradiště se nalezla keramika z těchto období. Prokazatelně bylo hradiště osídleno v mladší a střední době hradištní. Ostrožna je protažena ve směru jih-sever, v nejvyšších místech se tyčí 35 metrů nad nivou Litávky. Severní strana hradiště byla poškozena při výstavbě domků a jejich zahrad. Plocha hradiště byla po staletí zemědělsky obdělávána a v důsledku toho byly poničeny téměř veškeré valy a příkopy, dříve chránící hradiště. Hradiště mělo rozlohu 7 ha a skládalo se ze tří částí. Akropoli o rozloze 1,7 ha odděloval od předhradí příčný val – jediný v terénu rozpoznatelný prvek opevnění. Ten je viditelný v případě, že plocha není pokryta vyšší vegetací a má podobu metr vysoké terénní vlny s náznakem příkopu o šířce kolem 10 m, přetínající v mírném půloblouku celou ostrožnu od východu k západu.…  číst dále

Milan Caha (zdroj: M. Lutovský a kol. Encyklopedie hradišť v Čechách, Libri, Praha 2003), 7.8. 2008

Půdorys místa


Encyklopedie hradišť v Čechách
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Lochovice

Místa v okolí

 Lochovice
 kostel sv. Ondřeje
 kaple sv. Anny
 Libomyšl
 Otmíče
 židovský hřbitov
 Ostrý
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Tihava
 Plešivec
 Neumětely
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 kostel sv. Mikuláše
 sloup odsouzenců
 synagoga
 muzeum Výtopna Zdice
 Jince
 kaple
 Záhorsko
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Viereckschanze
 sladovna
 Suchomasty
 Tmaň
 kostel sv. Rocha
 Osov
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Blažeje
 Točník
 Žebrák
 pivovar
 Zálužský hrad
 Kotýz
 Studený vrch
 Popovice
 Koněpruské jeskyně
 synagoga
 Všeradice
 větrný mlýn
 Hradec
 Památník padlým
 Bacín
 Komárov
 Valdek
 kostel sv. Martina
 Králův Dvůr
 Hluboš
 Třenická hora
 Buková u Příbramě
 kostel sv. Tomáše
 Doubravka
 Pičín
 židovský hřbitov
 Drahlín
 rozhledna Máminka
 synagoga
 Děd
 kostel sv. Václava
 Liteň
 Tetín
 Městská hora
 Korno
 kostel sv. Ludmily
 děkanství
 městské opevnění
 Muzeum Českého krasu
 Tetín
 Beroun
 kaple sv. Anny
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 Obora
 Újezdec
 Řebřík
 lom Alkazar
 Svinaře
 jeskyně Nad Kačákem
 synagoga
 židovský hřbitov
 radnice
 Dobříš
 zámecké zahrady
 Vargač
 Čertův most
 Bubovické vodopády
 Budňanská skála
 kostel sv. Palmácia
 Dlouhá Lhota
 Karlštejn
 lom Malá Amerika
 Solvayovy lomy
 kaple sv. Vojtěcha
 Týřov
 Chlukov
Základní informace místa
ID místa: 6569
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.8.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama