Zaniklá tvrz. Snad byla založena ve 14. stol., neboť se předpokládá se že odtud mohl pocházet zemanský rod Čámských z Ostrého, poprvé připomínaný r. 1378. Tvrz není v písemných pramenech zmiňována, přesnější informace může přinést jen archeologický výzkum.
Hlavní obrázek místa
tvrziště
po obvodu bývalého tvrziště dnes stojí chatrné dřevěné hradby
© Stanislav Drda 09/2005
Ostrý (539 m n. m.) je zalesněný vrch nad údolím Litavky, zachovány četné stopy důlních prací upomínající na těžbu železné rudy. Na vrcholu je zachováno dobře patrné okrouhlé tvrziště. O bývalé tvrzi se nedochovaly žádné údaje, předpokládá se, že odtud mohl pocházet rod Čámských z Ostrého, poprvé připomínaný r. 1378. Pozor - nedejte se zmást mapou - tvrziště je opravdu až na vrcholu Ostrého, čehož důkazem je triangulační tyč. Momentálně je tvrziště "opevněno" dřevěnou palisádou...
mapa 1:50 tis. KČT č. 38, 4.5. 2003
historie

Nedaleko vesnice Felbabky zdvíhá se návrší řečené Ostrý, jehož hřbet táhne se od Litavky směrem západním. Západní jeho konec jest nejvyšší a nese zbytky staré tvrze. Pode tvrzištěm jest hluboká díra, jejížto účel není znám. Odtud se přichází po pěšině na předhradí, které bylo dílem přírodou, dílem rukou lidskou opevněno, neboť všecka jeho jižní strana jest příkra, kdežto severní strana volně spadající překopána byla příkopem. Tvrziště za tím se nacházející vystupuje z okrouhlého příkopu, který je kromě severní strmé stráně objímá jako mocný kůl. Zachovalo se dosti dobře, poněvadž nejvíce na skále spočívá. Okolo příkopu táhne se na straně venkovské násep, jako bývá obyčejně u tvrzí středověkých. Ačkoliv svědčí všecko o tom, že tu stála tvrz středověká a nevšední tehda jméno Ostrý měla, přece nám o jejích osudech nic známo není, v čemž se tvrziště toto mhoným místům téhož druhu podobá. V pozdní teprve době vyskytují se v Podbrdsku Čamští…  číst dále

A. Sedláček - Hrady, zámky a tvrze království českého VI. - Argo, 1995, 4.5. 2003

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Rpety

Místa v okolí

 Plešivec
 kaple sv. Anny
 Jince
 Lochovice
 Lochovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 Tihava
 sloup odsouzenců
 Hořovice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Otmíče
 židovský hřbitov
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 Libomyšl
 Valdek
 Zálužský hrad
 Komárov
 kostel sv. Vavřince
 Neumětely
 kostel sv. Rocha
 Záhorsko
 Viereckschanze
 Hluboš
 kaple
 pivovar
 Studený vrch
 Osov
 Žebrák
 Točník
 kostel sv. Mikuláše
 muzeum Výtopna Zdice
 kostel sv. Martina
 Drahlín
 Památník padlým
 Buková u Příbramě
 Třenická hora
 Doubravka
 sladovna
 Suchomasty
 větrný mlýn
 Tmaň
 Pičín
 Hradec
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Blažeje
 synagoga
 Kotýz
 Všeradice
 Popovice
 Koněpruské jeskyně
 kostel sv. Václava
 Újezdec
 Bacín
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Zbiroh
 Řebřík
 Hornický skanzen
 Králův Dvůr
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Štěpána
 dub sv. Václava
 synagoga
 židovský hřbitov
 Dlouhá Lhota
 synagoga
 Strašice
 Liteň
 kostel sv. Vavřince
 Chlukov
 Korno
 Tetín
 Kohoutov
 kostel sv. Ludmily
 Tři Trubky
 Tetín
 lom Alkazar
 jeskyně Nad Kačákem
Základní informace místa
ID místa: 1504
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.5.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama