Zaniklá tvrz. Snad byla založena ve 14. stol., neboť se předpokládá se že odtud mohl pocházet zemanský rod Čámských z Ostrého, poprvé připomínaný r. 1378. Tvrz není v písemných pramenech zmiňována, přesnější informace může přinést jen archeologický výzkum.
Hlavní obrázek místa
tvrziště
po obvodu bývalého tvrziště dnes stojí chatrné dřevěné hradby
© Stanislav Drda 09/2005
Ostrý (539 m n. m.) je zalesněný vrch nad údolím Litavky, zachovány četné stopy důlních prací upomínající na těžbu železné rudy. Na vrcholu je zachováno dobře patrné okrouhlé tvrziště. O bývalé tvrzi se nedochovaly žádné údaje, předpokládá se, že odtud mohl pocházet rod Čámských z Ostrého, poprvé připomínaný r. 1378. Pozor - nedejte se zmást mapou - tvrziště je opravdu až na vrcholu Ostrého, čehož důkazem je triangulační tyč. Momentálně je tvrziště "opevněno" dřevěnou palisádou...
mapa 1:50 tis. KČT č. 38, 4.5. 2003
historie

Nedaleko vesnice Felbabky zdvíhá se návrší řečené Ostrý, jehož hřbet táhne se od Litavky směrem západním. Západní jeho konec jest nejvyšší a nese zbytky staré tvrze. Pode tvrzištěm jest hluboká díra, jejížto účel není znám. Odtud se přichází po pěšině na předhradí, které bylo dílem přírodou, dílem rukou lidskou opevněno, neboť všecka jeho jižní strana jest příkra, kdežto severní strana volně spadající překopána byla příkopem. Tvrziště za tím se nacházející vystupuje z okrouhlého příkopu, který je kromě severní strmé stráně objímá jako mocný kůl. Zachovalo se dosti dobře, poněvadž nejvíce na skále spočívá. Okolo příkopu táhne se na straně venkovské násep, jako bývá obyčejně u tvrzí středověkých. Ačkoliv svědčí všecko o tom, že tu stála tvrz středověká a nevšední tehda jméno Ostrý měla, přece nám o jejích osudech nic známo není, v čemž se tvrziště toto mhoným místům téhož druhu podobá. V pozdní teprve době vyskytují se v Podbrdsku Čamští…  číst dále

A. Sedláček - Hrady, zámky a tvrze království českého VI. - Argo, 1995, 4.5. 2003

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Rpety

Místa v okolí

 Plešivec
 kaple sv. Anny
 Jince
 Lochovice
 Lochovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 Tihava
 sloup odsouzenců
 Hořovice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Otmíče
 židovský hřbitov
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 Libomyšl
 Valdek
 Zálužský hrad
 Komárov
 kostel sv. Vavřince
 Neumětely
 kostel sv. Rocha
 Záhorsko
 Viereckschanze
 Hluboš
 kaple
 pivovar
 Studený vrch
 Osov
 Žebrák
 Točník
 kostel sv. Mikuláše
 muzeum Výtopna Zdice
 kostel sv. Martina
 Drahlín
 Památník padlým
 Buková u Příbramě
 Třenická hora
 Doubravka
 sladovna
 Suchomasty
 větrný mlýn
 Tmaň
 Pičín
 Hradec
 kostel sv. Jiří
 synagoga
 Kotýz
 Všeradice
 kaple sv. Blažeje
 Popovice
 Koněpruské jeskyně
 kostel sv. Václava
 Újezdec
 Bacín
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Zbiroh
 Řebřík
 Hornický skanzen
 Králův Dvůr
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Štěpána
 dub sv. Václava
 synagoga
 židovský hřbitov
 Dlouhá Lhota
 synagoga
 Strašice
 Liteň
 kostel sv. Vavřince
 Chlukov
 Korno
 Tetín
 kostel sv. Ludmily
 Tři Trubky
 Tetín
 lom Alkazar
 jeskyně Nad Kačákem
Základní informace místa
ID místa: 1504
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.5.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama