zámek Leontýn

Leontýnov, Leontýnský zámek
Klasicistní zámek z roku 1820. V letech 1865–1866 ho dal přestavět kníže Max Fürstenberg pro svou manželku, kněžnu Leontýnu z Khevenhülleru. Dnes zámek slouží jako ústav pro zdravotně postižené.
Hlavní obrázek místa
Leontýnský zámek
© Vlky, Jirka Čížek
Asi 8 km jižně od Křivoklátu můžete nalézt původní klasicistní zámeček z r. 1820, který pro svou manželku, kněžnu Leontýnu z Khevenhülleru nechal v l. 1865-1866 přestavět kníže Max Fürstenberk. V současné době je zámek využíván jako středisko pro postižené.
28.5. 2002
popis

Leontýnský zámek sestává ze dvou hlavních budov; z přízemního hospodářského stavení, k němuž je šikmo přiložen vlastní zámek a patrové blokové stavení se střední chodbou. Obě budovy mají mansardové střechy. Celé půdorysné řešení neodpovídá údajné době vzniku na poč. 19. století, ale působí archaičtějším dojmem. Součástí areálu je kaple sv. Václava na polygonálním půdorysu. Na hlavním oltáři obraz sv. Václava od J. Kroupy. Nevelký, volně řešený park nenásilně navazuje na své okolí, a ovocný sad zahrnují nejvýznamnější dřeviny v blízkosti zámku. Na křižovatce silnice z Nižboru a cesty do zámku stojí výklenková kaplička z 1. pol. 19. stol. se sochami světců v papežských ornátech a sochou Madony ve výklencích v horní části.

Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Pavel Vlček, nakl.Libri, 2001, České zámecké parky a jejich dřeviny,K.Hieke,SZN 1984, UPČ,sv.druhý,kol.aut. ČSAV,nakl.Academia 1978, Jaroslav Špiroch, 18.7. 2014

historie

V 16. stol. založil arcikníže Ferdinand, majitel nedalekého Křivoklátu, v lese nad Roztokami jelení oboru. V r. 1651 v ní byla postavena hájovna a skladiště na vlčí tenata a jiný materiál. R. 1785 zde byl dvůr Obora s několika budovami, rybníček a v lese bažantnice. Když Fürstenbergové získali v r. 1723 sňatkem s Marií Annou Valdštejnovou křivoklátské panství, začali v něm provádět různé změny, úpravy a stavby. Za Karla Egona Fürstenberga byl v lese Oboře postaven r. 1820 přízemní klasicistní lovecký zámek. Podoba této stavby však ukazuje ještě na pozdně barokní původ, takže zůstává otázkou, nakolik jsou zmíněné informace pravdivé. Pokud by skutečně některé stavby pocházely z udaného roku, pak by se na nich zřejmě podílel tehdejší dvorní architekt, Jan Kristian Vítek (Witeck). Syn Karla Egona Max po svatbě s Leotýnou z Khevenhülleru přestavěl zámeček a rozšířil jej, fasády byly upraveny do romantické…  číst dále

Hrady,zámky a tvrze v Čechách a na Moravě, Severní Čechy, kolekt.aut., nakl.Svoboda 1984, Ilustrovaná encyklopedie českých zámků,P.Vlček,nakl.Libri,2001, Jaroslav Špiroch, 18.7. 2014

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Roztoky

Místa v okolí

 rozhledna Máminka
 kostel sv. Petra
 Křivoklát
 Propadený zámek
 Masarykův most
 Hamousův statek
 kostel sv. Martina
 Velká Buková
 kostel sv. Tomáše
 Dřevíč
 Nižbor
 Jenčov
 Stradonice
 Týřov
 Jivno
 kostel sv. Mikuláše
 Hřebečníky
 Děd
 větrný mlýn
 skanzen Cyrus
 muzeum Výtopna Zdice
 Všetaty
 Točník
 Záhorsko
 kostel Všech svatých
 Skryjská jezírka
 Králův Dvůr
 Popovice
 Žebrák
 pivovar
 kaple sv. Blažeje
 Městská hora
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Rocha
 děkanství
 Slabce
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
 Muzeum Českého krasu
 kostel sv. Prokopa
 Beroun
 radnice
 městské opevnění
 kaple sv. Floriána
 Zajíčkův mlýn
 kostel sv. Václava
 Řebřík
 Vysoký vrch
 Kotýz
 sladovna
 Tmaň
 kostel sv. Jiří
 Ostrovecký mlýn
 palmový skleník
 Lány
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Otmíče
 Sobín
 Podmokly
 židovský hřbitov
 Koněpruské jeskyně
 Zvíkovec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 Libomyšl
 Zkamenělec
 Suchomasty
 mariánský sloup
 socha Ježíše Krista
 kostel sv. Mikuláše
 sokolovna
 socha T. G. Masaryka
 Pražská brána
 dům cisterciáků
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 rozhledna Veselov
 mariánský sloup
 radnice
 Vysoká brána
 Samsonův dům
 synagoga
 pivovar
 kaple sv. Rocha
 Turyňský rybník
 Velká Dobrá
 Terešov
 Neumětely
 Malá Dobrá
 kostel sv. Jiljí
 Hlavačov
 bojiště u Rakovníka
 Braškov
 Kožová hora
 Olešná
 kostel sv. Martina
Kontaktní informace
Ústav sociální péče Leontýn
Roztoky 52
270 23 Leontýn
pošta Křivoklát
Tel: 313 559 106-7, 313 559 120
LEONTYN@zris.mepnet.cz
Základní informace místa
ID místa: 1041
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.5.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama