Leontýn

Leontýnov, Leontýnský zámek
Klasicistní zámek z roku 1820. V letech 1865–1866 ho dal přestavět kníže Max Fürstenberg pro svou manželku, kněžnu Leontýnu z Khevenhülleru. Dnes zámek slouží jako ústav pro zdravotně postižené.
Hlavní obrázek místa
Leontýnský zámek
© Vlky, Jirka Čížek
Asi 8 km jižně od Křivoklátu můžete nalézt původní klasicistní zámeček z r. 1820, který pro svou manželku, kněžnu Leontýnu z Khevenhülleru nechal v l. 1865-1866 přestavět kníže Max Fürstenberk. V současné době je zámek využíván jako středisko pro postižené.
28.5. 2002
popis

Leontýnský zámek sestává ze dvou hlavních budov; z přízemního hospodářského stavení, k němuž je šikmo přiložen vlastní zámek a patrové blokové stavení se střední chodbou. Obě budovy mají mansardové střechy. Celé půdorysné řešení neodpovídá údajné době vzniku na poč. 19. století, ale působí archaičtějším dojmem. Součástí areálu je kaple sv. Václava na polygonálním půdorysu. Na hlavním oltáři obraz sv. Václava od J. Kroupy. Nevelký, volně řešený park nenásilně navazuje na své okolí, a ovocný sad zahrnují nejvýznamnější dřeviny v blízkosti zámku. Na křižovatce silnice z Nižboru a cesty do zámku stojí výklenková kaplička z 1. pol. 19. stol. se sochami světců v papežských ornátech a sochou Madony ve výklencích v horní části.

Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Pavel Vlček, nakl.Libri, 2001, České zámecké parky a jejich dřeviny,K.Hieke,SZN 1984, UPČ,sv.druhý,kol.aut. ČSAV,nakl.Academia 1978, Jaroslav Špiroch, 18.7. 2014

historie

V 16. stol. založil arcikníže Ferdinand, majitel nedalekého Křivoklátu, v lese nad Roztokami jelení oboru. V r. 1651 v ní byla postavena hájovna a skladiště na vlčí tenata a jiný materiál. R. 1785 zde byl dvůr Obora s několika budovami, rybníček a v lese bažantnice. Když Fürstenbergové získali v r. 1723 sňatkem s Marií Annou Valdštejnovou křivoklátské panství, začali v něm provádět různé změny, úpravy a stavby. Za Karla Egona Fürstenberga byl v lese Oboře postaven r. 1820 přízemní klasicistní lovecký zámek. Podoba této stavby však ukazuje ještě na pozdně barokní původ, takže zůstává otázkou, nakolik jsou zmíněné informace pravdivé. Pokud by skutečně některé stavby pocházely z udaného roku, pak by se na nich zřejmě podílel tehdejší dvorní architekt, Jan Kristian Vítek (Witeck). Syn Karla Egona Max po svatbě s Leotýnou z Khevenhülleru přestavěl zámeček a rozšířil jej, fasády byly upraveny do romantické…  číst dále

Hrady,zámky a tvrze v Čechách a na Moravě, Severní Čechy, kolekt.aut., nakl.Svoboda 1984, Ilustrovaná encyklopedie českých zámků,P.Vlček,nakl.Libri,2001, Jaroslav Špiroch, 18.7. 2014

Komentáře

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Roztoky

Místa v okolí

 rozhledna Máminka
 kostel sv. Petra
 Křivoklát
 Propadený zámek
 Masarykův most
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 Velká Buková
 kostel sv. Tomáše
 Dřevíč
 Vůznice
 Nižbor
 Jenčov
 Stradonice
 Týřov
 Jivno
 kostel sv. Mikuláše
 Hřebečníky
 Děd
 větrný mlýn
 skanzen Cyrus
 muzeum Výtopna Zdice
 Všetaty
 kostel Všech svatých
 Točník
 Záhorsko
 Popovice
 Skryjská jezírka
 Králův Dvůr
 pivovar
 Žebrák
 Kohoutov
 kaple sv. Blažeje
 Městská hora
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 děkanství
 Slabce
 kostel sv. Kateřiny
 Beroun
 Muzeum Českého krasu
 kostel sv. Prokopa
 radnice
 městské opevnění
 kaple sv. Floriána
 Zajíčkův mlýn
 kostel sv. Václava
 Vysoký vrch
 Řebřík
 Kotýz
 sladovna
 Tmaň
 kostel sv. Jiří
 Ostrovecký mlýn
 rozhledna Zvonička
 palmový skleník
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Lány
 Otmíče
 židovský hřbitov
 Sobín
 Podmokly
 Koněpruské jeskyně
 Zvíkovec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 Libomyšl
 Zkamenělec
 Suchomasty
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 socha Ježíše Krista
 sokolovna
 dům cisterciáků
 socha T. G. Masaryka
 Pražská brána
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Barbory
 mariánský sloup
 rozhledna Veselov
 radnice
 Vysoká brána
 Samsonův dům
 synagoga
 pivovar
 kaple sv. Rocha
 Velká Dobrá
 Turyňský rybník
 Terešov
 Neumětely
 Malá Dobrá
 kostel sv. Jiljí
 Čertova skála
 Hlavačov
 bojiště u Rakovníka
 Braškov
 Kožová hora
 Olešná
 kostel sv. Martina
Kontaktní informace
Ústav sociální péče Leontýn
Roztoky 52
270 23 Leontýn
pošta Křivoklát
Tel: 313 559 106-7, 313 559 120
LEONTYN@zris.mepnet.cz
Základní informace místa
ID místa: 1041
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.5.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama