Leontýn

Leontýnov, Leontýnský zámek
Klasicistní zámek z roku 1820. V letech 1865–1866 ho dal přestavět kníže Max Fürstenberg pro svou manželku, kněžnu Leontýnu z Khevenhülleru. Dnes zámek slouží jako ústav pro zdravotně postižené.
Hlavní obrázek místa
Leontýnský zámek
© Vlky, Jirka Čížek
Asi 8 km jižně od Křivoklátu můžete nalézt původní klasicistní zámeček z r. 1820, který pro svou manželku, kněžnu Leontýnu z Khevenhülleru nechal v l. 1865-1866 přestavět kníže Max Fürstenberk. V současné době je zámek využíván jako středisko pro postižené.
28.5. 2002
popis

Leontýnský zámek sestává ze dvou hlavních budov; z přízemního hospodářského stavení, k němuž je šikmo přiložen vlastní zámek a patrové blokové stavení se střední chodbou. Obě budovy mají mansardové střechy. Celé půdorysné řešení neodpovídá údajné době vzniku na poč. 19. století, ale působí archaičtějším dojmem. Součástí areálu je kaple sv. Václava na polygonálním půdorysu. Na hlavním oltáři obraz sv. Václava od J. Kroupy. Nevelký, volně řešený park nenásilně navazuje na své okolí, a ovocný sad zahrnují nejvýznamnější dřeviny v blízkosti zámku. Na křižovatce silnice z Nižboru a cesty do zámku stojí výklenková kaplička z 1. pol. 19. stol. se sochami světců v papežských ornátech a sochou Madony ve výklencích v horní části.

Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Pavel Vlček, nakl.Libri, 2001, České zámecké parky a jejich dřeviny,K.Hieke,SZN 1984, UPČ,sv.druhý,kol.aut. ČSAV,nakl.Academia 1978, Jaroslav Špiroch, 18.7. 2014

historie

V 16. stol. založil arcikníže Ferdinand, majitel nedalekého Křivoklátu, v lese nad Roztokami jelení oboru. V r. 1651 v ní byla postavena hájovna a skladiště na vlčí tenata a jiný materiál. R. 1785 zde byl dvůr Obora s několika budovami, rybníček a v lese bažantnice. Když Fürstenbergové získali v r. 1723 sňatkem s Marií Annou Valdštejnovou křivoklátské panství, začali v něm provádět různé změny, úpravy a stavby. Za Karla Egona Fürstenberga byl v lese Oboře postaven r. 1820 přízemní klasicistní lovecký zámek. Podoba této stavby však ukazuje ještě na pozdně barokní původ, takže zůstává otázkou, nakolik jsou zmíněné informace pravdivé. Pokud by skutečně některé stavby pocházely z udaného roku, pak by se na nich zřejmě podílel tehdejší dvorní architekt, Jan Kristian Vítek (Witeck). Syn Karla Egona Max po svatbě s Leotýnou z Khevenhülleru přestavěl zámeček a rozšířil jej, fasády byly upraveny do romantické…  číst dále

Hrady,zámky a tvrze v Čechách a na Moravě, Severní Čechy, kolekt.aut., nakl.Svoboda 1984, Ilustrovaná encyklopedie českých zámků,P.Vlček,nakl.Libri,2001, Jaroslav Špiroch, 18.7. 2014

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Roztoky

Místa v okolí

 rozhledna Máminka
 kostel sv. Petra
 Křivoklát
 Propadený zámek
 Masarykův most
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 Velká Buková
 kostel sv. Tomáše
 Dřevíč
 Nižbor
 Jenčov
 Stradonice
 Týřov
 Jivno
 kostel sv. Mikuláše
 Hřebečníky
 Děd
 větrný mlýn
 skanzen Cyrus
 muzeum Výtopna Zdice
 Všetaty
 Záhorsko
 kostel Všech svatých
 Točník
 Popovice
 Skryjská jezírka
 Králův Dvůr
 pivovar
 Kohoutov
 Žebrák
 kaple sv. Blažeje
 Městská hora
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 děkanství
 Slabce
 kostel sv. Kateřiny
 Beroun
 Muzeum Českého krasu
 kostel sv. Prokopa
 radnice
 městské opevnění
 kaple sv. Floriána
 Zajíčkův mlýn
 kostel sv. Václava
 Vysoký vrch
 Řebřík
 Kotýz
 sladovna
 Tmaň
 kostel sv. Jiří
 Ostrovecký mlýn
 palmový skleník
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Lány
 Otmíče
 židovský hřbitov
 Sobín
 Podmokly
 Koněpruské jeskyně
 Zvíkovec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 Libomyšl
 Zkamenělec
 Suchomasty
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 socha Ježíše Krista
 sokolovna
 dům cisterciáků
 socha T. G. Masaryka
 Pražská brána
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Barbory
 rozhledna Veselov
 mariánský sloup
 radnice
 Vysoká brána
 Samsonův dům
 synagoga
 pivovar
 kaple sv. Rocha
 Velká Dobrá
 Turyňský rybník
 Terešov
 Neumětely
 Malá Dobrá
 kostel sv. Jiljí
 Čertova skála
 Hlavačov
 bojiště u Rakovníka
 Braškov
 Kožová hora
 Olešná
 kostel sv. Martina
Kontaktní informace
Ústav sociální péče Leontýn
Roztoky 52
270 23 Leontýn
pošta Křivoklát
Tel: 313 559 106-7, 313 559 120
LEONTYN@zris.mepnet.cz
Základní informace místa
ID místa: 1041
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.5.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama