
Leontýnský zámek sestává ze dvou hlavních budov; z přízemního hospodářského stavení, k němuž je šikmo přiložen vlastní zámek a patrové blokové stavení se střední chodbou. Obě budovy mají mansardové střechy. Celé půdorysné řešení neodpovídá údajné době vzniku na poč. 19. století, ale působí archaičtějším dojmem. Součástí areálu je kaple sv. Václava na polygonálním půdorysu. Na hlavním oltáři obraz sv. Václava od J. Kroupy. Nevelký, volně řešený park nenásilně navazuje na své okolí, a ovocný sad zahrnují nejvýznamnější dřeviny v blízkosti zámku. Na křižovatce silnice z Nižboru a cesty do zámku stojí výklenková kaplička z 1. pol. 19. stol. se sochami světců v papežských ornátech a sochou Madony ve výklencích v horní části.
V 16. stol. založil arcikníže Ferdinand, majitel nedalekého Křivoklátu, v lese nad Roztokami jelení oboru. V r. 1651 v ní byla postavena hájovna a skladiště na vlčí tenata a jiný materiál. R. 1785 zde byl dvůr Obora s několika budovami, rybníček a v lese bažantnice. Když Fürstenbergové získali v r. 1723 sňatkem s Marií Annou Valdštejnovou křivoklátské panství, začali v něm provádět různé změny, úpravy a stavby. Za Karla Egona Fürstenberga byl v lese Oboře postaven r. 1820 přízemní klasicistní lovecký zámek. Podoba této stavby však ukazuje ještě na pozdně barokní původ, takže zůstává otázkou, nakolik jsou zmíněné informace pravdivé. Pokud by skutečně některé stavby pocházely z udaného roku, pak by se na nich zřejmě podílel tehdejší dvorní architekt, Jan Kristian Vítek (Witeck). Syn Karla Egona Max po svatbě s Leotýnou z Khevenhülleru přestavěl zámeček a rozšířil jej, fasády byly upraveny do romantické… číst dále
V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.