Budova postavena jako měšťanský dům po r. 1627. R. 1678 získal dům spolu s kostelem Nejsvětější Trojice řád theatinů. Těm patřil do r. 1684. Po nich zde do roku 1950 sídlili františkáni. Budova přestavěna po požáru v r. 1782 Nyní Základní umělecká škola Josefa Slavíka.
Hlavní obrázek místa
čp. 253 - dříve františkánský klášter
© Milan Caha 05/2010
Klášterní budova stojí na místě dvou měšťanských domů. Jeden z nich je doložen roku 1540 jako majetek konšela Jana Pohanovského, později byl v majetku pánů z Říčan. Druhý dům patřil významné hořovické rodině Przníků. V roce 1624 domy vyhořely a spáleniště zakoupil správce hořovického panství Jakub Veltrubský. Dům, který si na tomto pozemku postavil po roce 1627, odevzdal jako trest za zpronevěry majiteli panství Bernardu Ignáci z Martinic. Ten ve své závěti roku 1678 daroval dům spolu s kostelem Nejsvětější Trojice řádů theatinů. Tomu patřila budova, ve které provozovali hospic, jen do roku 1684, kdy theatinská fundace zanikla. Pro svůj klášter ji poté získali františkáni. Požár v roce 1782 budovu značně poškodil, z původní stavby se zachovala jen vstupní valeně klenutá chodba s lunetami, zbytek budovy je mladší. Klášter byl zrušen roku 1950. V současnosti zde sídlí Základní umělecká škola Josefa Slavíka.
Milan Caha (zdroj: Kuča Karel: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl 5. (H -Kole), Libri, Praha 1997), 25.5. 2010
Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Hořovice

Místa v okolí

 synagoga
 sloup odsouzenců
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 Tihava
 Zálužský hrad
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Otmíče
 Ostrý
 kostel sv. Rocha
 Komárov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Ondřeje
 pivovar
 Lochovice
 Žebrák
 Lochovice
 Záhorsko
 Točník
 Třenická hora
 Doubravka
 Valdek
 kaple sv. Anny
 Plešivec
 větrný mlýn
 Jince
 kostel sv. Mikuláše
 Libomyšl
 kostel sv. Václava
 Újezdec
 muzeum Výtopna Zdice
 židovský hřbitov
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 Zbiroh
 Neumětely
 Řebřík
 kostel sv. Mikuláše
 sladovna
 kostel sv. Štěpána
 Tmaň
 Drahlín
 kaple
 Viereckschanze
 Suchomasty
 kostel sv. Jiří
 Osov
 Hluboš
 Popovice
 kaple sv. Blažeje
 Studený vrch
 Rovný
 Kotýz
 rozhledna Máminka
 Památník padlým
 Koněpruské jeskyně
 kostel sv. Tomáše
 Strašice
 Buková u Příbramě
 kostel sv. Vavřince
 Pičín
 Hradec
 Ostrovecký mlýn
 synagoga
 Všeradice
 kaple se zvoničkou
 Králův Dvůr
 Chlukov
 Bacín
 Terešov
 Skryjská jezírka
 Tři Trubky
 Týřov
 Děd
 Vimberk
 Městská hora
 Muzeum Českého krasu
 děkanství
 Podmokly
 Beroun
 městské opevnění
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 Tetín
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
Základní informace místa
ID místa: 9157
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama