Budova postavena jako měšťanský dům po r. 1627. R. 1678 získal dům spolu s kostelem Nejsvětější Trojice řád theatinů. Těm patřil do r. 1684. Po nich zde do roku 1950 sídlili františkáni. Budova přestavěna po požáru v r. 1782 Nyní Základní umělecká škola Josefa Slavíka.
Hlavní obrázek místa
čp. 253 - dříve františkánský klášter
© Milan Caha 05/2010
Klášterní budova stojí na místě dvou měšťanských domů. Jeden z nich je doložen roku 1540 jako majetek konšela Jana Pohanovského, později byl v majetku pánů z Říčan. Druhý dům patřil významné hořovické rodině Przníků. V roce 1624 domy vyhořely a spáleniště zakoupil správce hořovického panství Jakub Veltrubský. Dům, který si na tomto pozemku postavil po roce 1627, odevzdal jako trest za zpronevěry majiteli panství Bernardu Ignáci z Martinic. Ten ve své závěti roku 1678 daroval dům spolu s kostelem Nejsvětější Trojice řádů theatinů. Tomu patřila budova, ve které provozovali hospic, jen do roku 1684, kdy theatinská fundace zanikla. Pro svůj klášter ji poté získali františkáni. Požár v roce 1782 budovu značně poškodil, z původní stavby se zachovala jen vstupní valeně klenutá chodba s lunetami, zbytek budovy je mladší. Klášter byl zrušen roku 1950. V současnosti zde sídlí Základní umělecká škola Josefa Slavíka.
Milan Caha (zdroj: Kuča Karel: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl 5. (H -Kole), Libri, Praha 1997), 25.5. 2010
Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Hořovice

Místa v okolí

 synagoga
 sloup odsouzenců
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 Tihava
 Zálužský hrad
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Otmíče
 Ostrý
 kostel sv. Rocha
 Komárov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Ondřeje
 pivovar
 Lochovice
 Žebrák
 Lochovice
 Záhorsko
 Točník
 Třenická hora
 Doubravka
 Valdek
 kaple sv. Anny
 Plešivec
 větrný mlýn
 Jince
 kostel sv. Mikuláše
 Libomyšl
 kostel sv. Václava
 Újezdec
 muzeum Výtopna Zdice
 židovský hřbitov
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 Zbiroh
 Neumětely
 Řebřík
 kostel sv. Mikuláše
 Čertova skála
 sladovna
 kostel sv. Štěpána
 Tmaň
 Drahlín
 kaple
 Viereckschanze
 kaple sv. Blažeje
 Suchomasty
 kostel sv. Jiří
 Osov
 Hluboš
 Popovice
 Kohoutov
 Studený vrch
 Rovný
 Kotýz
 rozhledna Máminka
 Památník padlým
 kostel sv. Tomáše
 Strašice
 Buková u Příbramě
 Koněpruské jeskyně
 kostel sv. Vavřince
 Pičín
 Hradec
 Ostrovecký mlýn
 synagoga
 Všeradice
 kaple se zvoničkou
 Králův Dvůr
 Chlukov
 Bacín
 Terešov
 Skryjská jezírka
 Tři Trubky
 Týřov
 Děd
 Vimberk
 Městská hora
 Muzeum Českého krasu
 děkanství
 Podmokly
 Beroun
 městské opevnění
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 Tetín
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
Základní informace místa
ID místa: 9157
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama