Zaniklý hrad z 1. pol. 14. století. Koncem 15. stol. připojen k Žebráku, před r. 1495 ke Komárovu. Po ztrátě rezidenční funkce opuštěn, r. 1543 pustý. V novověku v areálu postaven velký ovčín, na přel. 19. a 20. stol. hranolová věž – rozhledna.
Hlavní obrázek místa
pohled od západu
© Pavel Zany Komárek 16. 4. 2010
Hrádek u Záluží, respektive místo, kde stával, nalezeneme na návrší, k němuž se dostaneme po cestě odbočující východním směrem od komunikace Záluží - Osek. Z dálky nás upoutá romantická rozhledna, viditelná i z vlaku na trati Praha - Plzeň. Hradní pahorek leží na červené turistické značce Hořovice - Mýto - Strašice přibližně uprostřed mezi železničními stanicemi Hořovice a Cerhovice. Vlastní budovy na lokalitě včetně věže jsou nepřístupné, lze se však dostat ke zbytkům vodárny, kde byly dříve archeologickými výzkumy doloženy zbytky zdí.
Jan Kořán (doplněno redakci), 30.8. 2006
popis

Novodobé změny zcela setřely podobu hradu. Ještě A. Sedláček zde viděl zbytky příčného příkopu a čelní hradby, v nerovné vnitřní ploše zaznamenal četné prohlubně, snad zbytky původní zástavby, ze které byla vykopána vstupní šíje (snad do sklepa) s portálem. Při stavbě vodárny roku 1954 došlo k výrazným terénním zásahům ve východní části areálu, které byly naštěstí dokumentovány J. Maličkým. Bylo zachyceno čelo a část bočních stěn zděné budovy, průběh příkopu a archeologický materiál datovatelný rámcově do 15. století.

Zany, 6.7. 2010

historie

Hrad Hrádek stával na mírné vyvýšenině mezi Osekem a Zálužím, na místě blíže neurčeného hradiště; jeho držitel Zbyněk ze Záluží zemřel asi r. 1358. Jméno hradu „Hrádek u Zálužic“ se však objevuje poprvé až v r. 1510. V r. 1377 zde seděl Markvart ze Záluží, který pocházel z rodu Sulislavců a byl vnukem Oldřicha z Valdeka. Někdy na sklonku 15. století se Hrádek stal součástí žebráckého panství, jehož držiteli byli (asi od r. 1484) páni z Gutštejna. Po Gutštejnech, před r. 1495, dostali Hrádek do dědičného vlastnictví od krále Vladislava II. Jan a Kunata Pešíkové z Komárova. Tak se stal Hrádek součástí komárovského statku – byl opuštěn, neboť držitelé statku sídlili v komárovském hradě a záhy zpustl. Jako pustý se uvádí v r. 1543, kdy byl jeho držitelem Jan mladší Pešík z Komárova, a naposledy ještě r. 1586. Z hradu se dochovaly zbytky příkopů a zdivo, které bylo odhaleno při výkopech pro vodovod po r.…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 27.1. 2005

Další texty historie

Půdorys místa

Soukres situace na základní mapě se zaměřením záchranného výzkumu J. Maličkého, 1 - obrys jámy průmyslové vodárny; 2 - v jámě zachycené zdivo; 3 - řez výplní příkopu ve stěnách jámy; 4 - rekonstruovaný průběh příkopu v prostoru jámy; 5 - novověká zástavba
© T. Durdík - Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Libri, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Záluží

Místa v okolí

 sloup odsouzenců
 Komárov
 synagoga
 kostel sv. Martina
 Hořovice
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Doubravka
 Třenická hora
 Tihava
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 Žebrák
 pivovar
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Újezdec
 Točník
 Valdek
 větrný mlýn
 Ostrý
 Otmíče
 kostel sv. Václava
 Záhorsko
 kostel sv. Mikuláše
 Zbiroh
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Lochovice
 Řebřík
 Čertova skála
 kostel sv. Štěpána
 Plešivec
 Jince
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Rovný
 Libomyšl
 muzeum Výtopna Zdice
 Kohoutov
 židovský hřbitov
 Strašice
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 kostel sv. Vavřince
 kaple se zvoničkou
 Radeč
 mariánský sloup
 Drahlín
 Ostrovecký mlýn
 Neumětely
 Terešov
 Chlukov
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Hluboš
 sladovna
 Hrad na Babské skále
 Tmaň
 Tři Trubky
 kaple sv. Blažeje
 rozhledna Máminka
 Skryjská jezírka
 Vimberk
 kaple
 Popovice
 kostel sv. Jiří
 Suchomasty
 kostel sv. Tomáše
 Kotýz
 Podmokly
 Buková u Příbramě
 Pičín
 Koněpruské jeskyně
 Prašný Újezd
 vodní hamr
 Králův Dvůr
 Švédský most
 Zvíkovec
 židovský hřbitov
 Děd
 Městská hora
 děkanství
 Muzeum Českého krasu
Základní informace místa
ID místa: 359
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama