Tvrziště uprostřed rybníčku, bývalého vodního příkopu tvrze. Obec je poprvé uváděna r. 1393 v predikátu Mareše z Tihavy, vlastní tvrz však v písemných pramenech není doložena. Z tvrze se nic nedochovalo, na jejím místě stojí kaplička sv. Jana Nepomuckého.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na tvrziště
© Milan Caha 08/2008
Obec Tihava je poprvé uváděna roku 1393 v predikátu zemana Mareše z Tihavy. Další zmínka uvádí v roce 1405 Jana z Tihavy a jeho skon je připomínán v roce 1416. V Tihavě byly údajně dvě tvrze, ani jedna však není výslovně uváděna ve známých písemných pramenech a nevíme tedy nic o jejich vzniku a zániku. Tvrziště jedné z tvrzí se uchovalo jako ostrůvek uprostřed bývalého vodního příkopu, dnes malého rybníčku. Šířka příkopu byla cca 8 m, na jižní straně pak až 16 m. Na vnější straně příkopu je místy zvýšený okraj, snad velmi nezřetelný fragment vnějšího valu. Z původní budovy tvrze se nic nedochovalo, na jejím místě stojí kaplička sv. Jana Nepomuckého.
Milan Caha (zdroj: kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III.díl (S-Ž), nakladatelství Argo, Praha 2000), 24.2. 2010
historie

MTIHAVA.

Asi půl hodiny od Hořovic jest ves Mtihava (čti : Tihava), ve kteréž bývaly dvě tvrze. Jedna z nich a jak se zdá starší stávala blízko panského ovčína, který jest postaven na skalnatém návrší nad Červeným potokem. Na místě něho stával dvůr vladyk Mtihavských, zabíraje také místo okolo studně. Zbyl z něho sklep podzemní, k němuž jest vchod pod ovčínem hned nad břehem potoka, a nad šijí řečeného sklepa prokopal vedlejší soused r. 1872 vozovou cestu k vodě, při čemž přišel na kyprou zemi s uhlím, popelem a střepy promíchanou a našel něco hlouběji nádobu hliněnou, kterou však rozbil. Pod ovčínem u jedné živnosti ležely hromady kachlů zde vykopaných, takových, jako se nacházejí na tvrzištích 15. věku. Naproti ovčínu přes pole jest staré tvrziště řečené „na baště,“ totiž vodní příkop ojímající pahrbek, na němž stojí kaplička sv. Jana Nepomuckého a k němuž se přichází po můstku. Kapličku tu dal prý kterýs hrabě z Vrbna…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze české, kniha 6, 16.11. 2020

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Tihava

Místa v okolí

 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 Otmíče
 synagoga
 sloup odsouzenců
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Lochovice
 Záhorsko
 Ostrý
 Zálužský hrad
 pivovar
 Žebrák
 Točník
 kaple sv. Anny
 Libomyšl
 větrný mlýn
 kostel sv. Martina
 Plešivec
 Komárov
 muzeum Výtopna Zdice
 Třenická hora
 Jince
 Šemíkův pomník
 kostel sv. Mikuláše
 Neumětely
 Doubravka
 Valdek
 židovský hřbitov
 Neumětely
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 sladovna
 Tmaň
 kostel sv. Jiří
 Suchomasty
 kaple
 Újezdec
 Popovice
 kaple sv. Blažeje
 Viereckschanze
 Řebřík
 kostel sv. Mikuláše
 Osov
 Kotýz
 Zbiroh
 rozhledna Máminka
 Koněpruské jeskyně
 kostel sv. Tomáše
 Studený vrch
 Králův Dvůr
 Hluboš
 Drahlín
 synagoga
 Všeradice
 Památník padlým
 Bacín
 kostel sv. Štěpána
 Hradec
 Buková u Příbramě
 Rovný
 Děd
 Pičín
 Ostrovecký mlýn
 Městská hora
 Muzeum Českého krasu
 děkanství
 městské opevnění
 Beroun
 Skryjská jezírka
 Týřov
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 Tetín
 Strašice
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 kostel sv. Vavřince
 Chlukov
 lom Alkazar
 Hřebečníky
 Vimberk
 Dlouhá Lhota
Základní informace místa
ID místa: 8811
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama