Tvrziště uprostřed rybníčku, bývalého vodního příkopu tvrze. Obec je poprvé uváděna r. 1393 v predikátu Mareše z Tihavy, vlastní tvrz však v písemných pramenech není doložena. Z tvrze se nic nedochovalo, na jejím místě stojí kaplička sv. Jana Nepomuckého.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na tvrziště
© Milan Caha 08/2008
Obec Tihava je poprvé uváděna roku 1393 v predikátu zemana Mareše z Tihavy. Další zmínka uvádí v roce 1405 Jana z Tihavy a jeho skon je připomínán v roce 1416. V Tihavě byly údajně dvě tvrze, ani jedna však není výslovně uváděna ve známých písemných pramenech a nevíme tedy nic o jejich vzniku a zániku. Tvrziště jedné z tvrzí se uchovalo jako ostrůvek uprostřed bývalého vodního příkopu, dnes malého rybníčku. Šířka příkopu byla cca 8 m, na jižní straně pak až 16 m. Na vnější straně příkopu je místy zvýšený okraj, snad velmi nezřetelný fragment vnějšího valu. Z původní budovy tvrze se nic nedochovalo, na jejím místě stojí kaplička sv. Jana Nepomuckého.
Milan Caha (zdroj: kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III.díl (S-Ž), nakladatelství Argo, Praha 2000), 24.2. 2010
historie

MTIHAVA.

Asi půl hodiny od Hořovic jest ves Mtihava (čti : Tihava), ve kteréž bývaly dvě tvrze. Jedna z nich a jak se zdá starší stávala blízko panského ovčína, který jest postaven na skalnatém návrší nad Červeným potokem. Na místě něho stával dvůr vladyk Mtihavských, zabíraje také místo okolo studně. Zbyl z něho sklep podzemní, k němuž jest vchod pod ovčínem hned nad břehem potoka, a nad šijí řečeného sklepa prokopal vedlejší soused r. 1872 vozovou cestu k vodě, při čemž přišel na kyprou zemi s uhlím, popelem a střepy promíchanou a našel něco hlouběji nádobu hliněnou, kterou však rozbil. Pod ovčínem u jedné živnosti ležely hromady kachlů zde vykopaných, takových, jako se nacházejí na tvrzištích 15. věku. Naproti ovčínu přes pole jest staré tvrziště řečené „na baště,“ totiž vodní příkop ojímající pahrbek, na němž stojí kaplička sv. Jana Nepomuckého a k němuž se přichází po můstku. Kapličku tu dal prý kterýs hrabě z Vrbna…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze české, kniha 6, 16.11. 2020

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Tihava

Místa v okolí

 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 Otmíče
 synagoga
 sloup odsouzenců
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Lochovice
 Záhorsko
 Ostrý
 pivovar
 Zálužský hrad
 Žebrák
 Točník
 kaple sv. Anny
 Libomyšl
 větrný mlýn
 Plešivec
 kostel sv. Martina
 Komárov
 muzeum Výtopna Zdice
 Třenická hora
 Jince
 Šemíkův pomník
 Neumětely
 kostel sv. Mikuláše
 Doubravka
 židovský hřbitov
 Valdek
 Neumětely
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 sladovna
 Tmaň
 kaple sv. Blažeje
 kostel sv. Jiří
 Suchomasty
 kaple
 Újezdec
 Popovice
 Viereckschanze
 Řebřík
 kostel sv. Mikuláše
 Osov
 Kotýz
 Zbiroh
 rozhledna Máminka
 Koněpruské jeskyně
 kostel sv. Tomáše
 Studený vrch
 Čertova skála
 Králův Dvůr
 Hluboš
 Drahlín
 Kohoutov
 synagoga
 Všeradice
 Památník padlým
 Bacín
 kostel sv. Štěpána
 Hradec
 Buková u Příbramě
 Rovný
 Děd
 Pičín
 Ostrovecký mlýn
 Městská hora
 Muzeum Českého krasu
 městské opevnění
 děkanství
 Beroun
 Skryjská jezírka
 radnice
 Týřov
 Zajíčkův mlýn
 Tetín
 Strašice
 kostel sv. Ludmily
 kostel sv. Vavřince
 Tetín
 Chlukov
 lom Alkazar
 Hřebečníky
 Vimberk
 Dlouhá Lhota
Základní informace místa
ID místa: 8811
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama