Tvrziště uprostřed rybníčku, bývalého vodního příkopu tvrze. Obec je poprvé uváděna r. 1393 v predikátu Mareše z Tihavy, vlastní tvrz však v písemných pramenech není doložena. Z tvrze se nic nedochovalo, na jejím místě stojí kaplička sv. Jana Nepomuckého.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na tvrziště
© Milan Caha 08/2008
Obec Tihava je poprvé uváděna roku 1393 v predikátu zemana Mareše z Tihavy. Další zmínka uvádí v roce 1405 Jana z Tihavy a jeho skon je připomínán v roce 1416. V Tihavě byly údajně dvě tvrze, ani jedna však není výslovně uváděna ve známých písemných pramenech a nevíme tedy nic o jejich vzniku a zániku. Tvrziště jedné z tvrzí se uchovalo jako ostrůvek uprostřed bývalého vodního příkopu, dnes malého rybníčku. Šířka příkopu byla cca 8 m, na jižní straně pak až 16 m. Na vnější straně příkopu je místy zvýšený okraj, snad velmi nezřetelný fragment vnějšího valu. Z původní budovy tvrze se nic nedochovalo, na jejím místě stojí kaplička sv. Jana Nepomuckého.
Milan Caha (zdroj: kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III.díl (S-Ž), nakladatelství Argo, Praha 2000), 24.2. 2010
historie

MTIHAVA.

Asi půl hodiny od Hořovic jest ves Mtihava (čti : Tihava), ve kteréž bývaly dvě tvrze. Jedna z nich a jak se zdá starší stávala blízko panského ovčína, který jest postaven na skalnatém návrší nad Červeným potokem. Na místě něho stával dvůr vladyk Mtihavských, zabíraje také místo okolo studně. Zbyl z něho sklep podzemní, k němuž jest vchod pod ovčínem hned nad břehem potoka, a nad šijí řečeného sklepa prokopal vedlejší soused r. 1872 vozovou cestu k vodě, při čemž přišel na kyprou zemi s uhlím, popelem a střepy promíchanou a našel něco hlouběji nádobu hliněnou, kterou však rozbil. Pod ovčínem u jedné živnosti ležely hromady kachlů zde vykopaných, takových, jako se nacházejí na tvrzištích 15. věku. Naproti ovčínu přes pole jest staré tvrziště řečené „na baště,“ totiž vodní příkop ojímající pahrbek, na němž stojí kaplička sv. Jana Nepomuckého a k němuž se přichází po můstku. Kapličku tu dal prý kterýs hrabě z Vrbna…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze české, kniha 6, 16.11. 2020

Komentáře

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Tihava

Místa v okolí

 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 Otmíče
 synagoga
 sloup odsouzenců
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Lochovice
 Záhorsko
 Ostrý
 pivovar
 Zálužský hrad
 Žebrák
 Točník
 kaple sv. Anny
 Libomyšl
 větrný mlýn
 Plešivec
 kostel sv. Martina
 Komárov
 muzeum Výtopna Zdice
 Třenická hora
 Jince
 Šemíkův pomník
 Neumětely
 kostel sv. Mikuláše
 Doubravka
 židovský hřbitov
 Valdek
 Neumětely
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 sladovna
 Tmaň
 kaple sv. Blažeje
 kostel sv. Jiří
 Suchomasty
 kaple
 Újezdec
 Popovice
 Viereckschanze
 Řebřík
 kostel sv. Mikuláše
 Osov
 Kotýz
 Zbiroh
 rozhledna Máminka
 Koněpruské jeskyně
 kostel sv. Tomáše
 Studený vrch
 Čertova skála
 Králův Dvůr
 Hluboš
 Drahlín
 Kohoutov
 synagoga
 Všeradice
 Památník padlým
 Bacín
 kostel sv. Štěpána
 Hradec
 Buková u Příbramě
 Rovný
 Děd
 Pičín
 Ostrovecký mlýn
 Městská hora
 Muzeum Českého krasu
 městské opevnění
 děkanství
 Beroun
 Skryjská jezírka
 radnice
 Týřov
 Zajíčkův mlýn
 Tetín
 Strašice
 kostel sv. Ludmily
 kostel sv. Vavřince
 Tetín
 Chlukov
 lom Alkazar
 Hřebečníky
 Vimberk
 Dlouhá Lhota
Základní informace místa
ID místa: 8811
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama