Kostel sv. Jakuba Většího v Městečku prvně doložen r. 1352. Po poškození ve třicetileté válce opraven r. 1696 a barokně přestavěn do současné podoby v letech 1731-1733. Opravován v letech 1858, 1902 a 1995, zařízení vesměs barokní. Nyní filiální ve farnosti Zbečno, ale k bohoslužbám nepoužíván.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jakuba Městečko
© Jiří Špaček, 05/2016
Počátky osídlení oblasti dnešního Městečka spadají až do 10. století. Vznik samotné obce byl úzce spjat s výstavbou blízkého hradu Křivoklát. V 11. století byla patrně na místě dnešní obce osada, která plnila funkci podhradí. V polovině 13. století, kdy probíhala rozsáhlá přestavba a výstavba Křivoklátu, nastal na hradě nedostatek místa pro rodiny všech úředníků, služebníků a řemeslníků. Proto pro ně byla v podhradí založena ves, které bylo ihned uděleno i týdenní trhové právo, jinak udělované pouze městům. Původní název obce byl Městec, jak se tehdy říkalo trhovým vsím. Název Městečko se poprvé objevuje až r. 1558. Nejstarší dochovaná písemná zmínka o obci pochází z r. 1352. Již od nejstarších dob byla ves sídlem faráře a stál tu gotický kostel sv. Jakuba Většího neboli Staršího. Dnes má obec asi 400 obyvatel. Městečkem prochází železniční trať 174 Beroun–Rakovník a na území obce má zastávku Městečko u Křivoklátu. Prochází tudy silnice II/227 z Křivoklátu do Žatce. Vlastní obec je schoulena v údolí Rakovnického potoka, do něhož se zde do něj z bočních údolí vlévají potoky Trnava a Ryzava. Malebný barokní kostel sv. Jakuba Většího stojí v centru na Ohnivcově návsi a od železniční zastávky k němu vede zelená značka.
1.5. 2016
historie

Kostel sv. Jakuba Většího čili Staršího je v Městečku doložen již r. 1352, kdy byl pořizován soupis kostelů pro výběr papežských desátků. Gotický kostel byl vypálen na počátku husitských bouří, ale již r. 1415 je připomínán nový farář. Příznivé doby se kostel dočkal za vlády krále Vladislava II. Jagellonského, kdy byl opraven, kolem něj byl zřízen hřbitov a v letech 1497 a 1515 byly pořízeny dva zvony. Další zkázu přinesla třicetiletá válka. Záchranu pro kostel znamenal rok 1696, kdy byl zásluhou hraběte Arnošta Josefa z Valdštejna opraven, byla pořízena nová střecha a oltář a hřbitov byl ohrazen zdí. O současnou barokní podobu se pak zasloužil v letech 1731-1733 kníže Vilém z Fürstenbergu s manželkou Marií Annou, rozenou z Valdštejna. Stavba byla tehdy vybudována podle plánů architekta Františka Ignáce Prée (1702-1755). Prée si získal jméno jako žák Františka Maxmiliána Kaňky a spolupracovník Kiliána Ignáce Dienzenhofera.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informační tabule na místě), 3.5. 2016

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Městečko

Místa v okolí

 Křivoklát
 kostel sv. Petra
 Velká Buková
 kostel sv. Martina
 Masarykův most
 Hamousův statek
 Jivno
 Propadený zámek
 Leontýn
 Všetaty
 Jenčov
 kostel sv. Kateřiny
 Dřevíč
 kostel sv. Mikuláše
 skanzen Cyrus
 Týřov
 židovský hřbitov
 palmový skleník
 Sobín
 kostel sv. Barbory
 Lány
 rozhledna Máminka
 Hřebečníky
 sokolovna
 dům cisterciáků
 Pražská brána
 kostel Všech svatých
 socha T. G. Masaryka
 mariánský sloup
 Vysoká brána
 kaple sv. Isidora
 radnice
 Samsonův dům
 synagoga
 Nižbor
 synagoga
 stará radnice
 pivovar
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Stradonice
 Slabce
 Mackova hora
 Železniční muzeum
 Hlavačov
 Husův sbor
 kostel sv. Tomáše
 kostel sv. Jiljí
 bojiště u Rakovníka
 kostel sv. Václava
 dub svatého Václava
 kostel sv. Havla opata
 Louštín
 Skryjská jezírka
 židovský hřbitov
 Zkamenělec
 mariánský sloup
 socha Ježíše Krista
 Vysoký vrch
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 Olešná
 Zhoř
 Turyňský rybník
 Krušovice
 rozhledna Veselov
 Děd
 Senomaty
 smírčí kříž
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Gotharda
 Velká Dobrá
 Zvíkovec
 Podmokly
 kostel Všech svatých
 Králův Dvůr
 Ostrovecký mlýn
 křížový kámen
 kaple sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Městská hora
 Popovice
 Hradečno
 fara
 kostel sv. Václava
 obelisk
 kaple sv. Blažeje
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Markéty
 kostel Panny Marie
 panská sýpka
 děkanství
 Kotýz
 Prašný Újezd
 Koněpruské jeskyně
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Zbečno
270 24 Zbečno 1
Tel: 777 739 612
http://www.farnostzbecno.cz
farnost.zbecno@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 12801
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama