Původní granitový lom, ve kterém se přestalo těžit na začátku 60. let 20. století. Lom si vzali do pronájmu a později odkoupili sochař Slavoj Nejdl a grafik a autor filmových plakátů Vratislav Hlavatý. Scházela se zde společnost známých umělců. Lom se objevuje v próze Bohumila Hrabala.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 05/2013
Dobývací prostor je ve vlastnictví obce Kunice č.p. 92, 251 63 Kunice, a je přístupný jen přes soukromé pozemky. Přírodní památka Chlum slouží k ochraně biotopu význačné avifauny, herpetofauny a batrachofauny s významným výskytem chráněných druhů živočichů. Jedná se o hluboký zatopený lom na granodiorit, který je na jedné straně obklopen kulturním lesem a z druhé strany k němu přiléhají soukromé pozemky. Sídlí zde celá řada ptáků včetně výra velkého (Bubo bubo). Jsou zde početné kolonie mravenců lesních (Formica rufa a Formica polyctena). Pro obojživelníky má jezírko vzhledem k prudkým břehům omezený význam. Z plazů byl zaznamenán výskyt užovky obojkové (Natrix natrix) a zmije obecné (Vipera berus). Památka se rozkládá v k. ú. Dolní Lomnice u Kunic na ploše 7,5 ha. K zabezpečení chráněného území před rušivými vlivy okolí je stanoveno ochranné pásmo do vzdálenosti 50 m od hranice přírodní památky. V terénu je území vymezeno červeným pruhovým značením a tabulemi s malým státním znakem. Vstup je povolen pouze po vyznačených cestách. Veřejnosti je území přístupné pouze po obvodu přírodní památky a v jeho lesní části jen po lesní cestě. Z této cesty je zakázáno scházet. Změna nebo poškozování přírodní památky nebo její hospodářské využívání vedoucí k jejímu poškození jsou zakázány. Státní správu na území přírodní památky vykonává podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, Středočeský kraj.
cedule u mista www.kr-stredocesky.cz, 27.5. 2013
popis

Lom se přestal využívat počátkem 60. let 20. století. V této době si jej do pronájmu vzali Slavoj Nejdl (ak. sochař) a Vratislav Hlavatý (grafik), kteří přilehlé budovy přestavěli na atelier s jedinečnou terasou orientovanou k lomu. Později lom odkoupili. Na místě se scházeli známí umělci. Koncem 60. let lom navštěvoval i Bohumil Hrabal, který místní atmosféru zvěčnil ve své novele Obsluhoval jsem anglického krále, kdy sem umístil umístil budovu hotelu milionáře Jana Dítěte. Slavoj Nejdl – sochař a medailér. Působil v Praze a v Kunicích (okr. Praha-východ). Narodil se 6. června 1929 v Košicích. Vratislav Hlavatý – grafik, ilustrátor a autor animovaných filmů. Narozen 18. září 1934 v Náchodě. Lom je ve vlastnictví obce a je součástí chráněné krajinné oblasti. Jediný přístup je možný přes soukromé pozemky. Obec Kunice proto plánuje vytvoření přístupové cesty a vyhlídkové plošiny na východní straně aby mohlo být místo…  číst dále

JC, 28.5. 2013

Komentáře

Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH), Dolní Lomnice

Místa v okolí

 Chlum
 Berchtold
 Ježov
 Husův sbor
 morový sloup
 Štefánikova mohyla
 fara
 Zittův mlýn
 kaple sv. Anny
 Lojovice
 synagoga
 Pyšely
 Strančice
 synagoga
 Velké Popovice
 Zlenice
 Hrad u Čtyřkol
 židovský hřbitov
 Myšlín
 Mokřany
 Na výhledu
 křížový kámen
 Struhařov
 Lštění
 Stará Dubá
 městečko Odranec
 Petrkov
 Předboř
 Ládví
 Tehov
 Husův sbor
 dům ATIS
 kostel sv. Mikuláše
 Štiřín
 kostel sv. Václava
 Božešice
 Nebřenice
 mlecí kameny
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Martina
 Kostelní Střimelice
 Kamenice
 kostel sv. Petra
 kamenný most
 lom Kaménka
 Čejchanov
 Mrač
 Mrač
 Mrač
 Komorní Hrádek
 Mandava
 Hradové Střimelice
 Ringhofferova hrobka
 Říčany
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 Zbořený Kostelec
 Modletice
 zvonice
 Sulice
 Krásná Hora
 Skalka
 Vidlákova Lhota
 kostel sv. Martina
 Stříbrná Skalice
 radnice
 Dobřejovice
 Skalsko
 Týnec nad Sázavou
 Lažany
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Ondřeje
 Kolovraty
 Kozmice
 Konojedy
 kostel sv. Václava
 Březí
 Obětní kameny
 kostel sv. Prokopa
 Benice
 Ve Studeném
 kostel sv. Martina
 Ostředek
 Turyň
 kostel sv. Václava
 vyhlídkový gloriet
 lom Na Plachtě
 Doubravčice
 Šember
 Průhonice
 Dolní zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Prokopa
 Lešany
 Radlík
 pivovar
 kostel Všech svatých
 synagoga
 radnice
 Uhříněves
 Královice
 morový sloup
 kostel sv. Ludmily
 kaple sv. Kříže
 Konopiště
 kaple sv. Prokopa
 děkanství
 evangelický kostel
 starý špitál
 kostel sv. Jiří
 Střížkov
 socha sv. Prokopa
 pivovar
 stará škola
 Škvorec
 masné krámy
 Škvorec
 Včelní hrádek
 kostel sv. Anny
 Šance
 kostel sv. Martina
 sbor Opata Prokopa
 nový špitál
 kostel sv. Vojtěcha
 panská sýpka
 Žampašský most
 židovský hřbitov
 Štít
 Špulka
 Fantův mlýn
 kostel sv. Jakuba
 Petrovice
 Třebešice
 sousoší Kosmonautů
 Tuchoraz
 Hostivař
 synagoga
 židovský hřbitov
 Chodovská tvrz
 kostel sv. Martina
 Toulcův dvůr
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 11190
Typ místa: voda
Podkategorie: lom
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama