Mlýn holandského typu pochází zřejmě z konce 1. pol. 16. stol. Mlelo se tu ještě r. 1839, pak mlýn chátral až do r. 1936, kdy ho nový majitel adaptoval na obytné stavení. Z původního vybavení se v objektu dochovala pouze jedna lopatka a polovina mlýnského kamene.
Hlavní obrázek místa
Bývalý větrný mlýn Bzová
© weselka
Obec Bzová, která má dnes asi 460 obyvatel, leží na jihovýchodním okraji křivoklátských lesů poblíž hradů Žebrák a Točník. Nachází se na vedlejší silnici asi 3 km severozápadně od města Žebráku, kterým prochází silnice II/605. Leží mimo železniční síť. Objekt bývalého větrného mlýna se nachází na jižním okraji obce a prozrazuje ho typický oválný tvar.
22.4. 2017
historie

První konkrétní zmínka o již fungujícím mlýnu holandského typu v Bzové je z r. 1839, kdy byl vyznačen v indikační skice na pozemkové parcele č. 750 v trati Na hůrkách, na stavební parcele číslo 39. Stojí asi 400 m na jihovýchod od návsi, na obecním pozemku. Mlynářem byl tehdy Jan Rudolf z Točníka. Mlýn však zřejmě pochází z konce první poloviny 16. století, kdy Jan mladší z Valdštejna jako pán na Točníku povolil obci Bzová postavení větrného mlýna, neboť obec nemá potok na stavbu mlýna vodního. Větrný mlýn přestal fungovat krátce po r. 1839 a od té doby pustl. Až v r. 1936 ruinu koupil pan Václav Hanzlík, otec současné majitelky, přestavěl ho na rodinný domek č. p. 66 a postupně připojil další budovu. Původní vzhled stavby z lomového kamene o průměru 11,5 m a výšce 8,5 m byl narušen probouráním nových oken. Z vybavení se dochovala pouze jedna peruť uložená na půdě a půl mlýnského kamene. Mlýn, původně…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek), 22.4. 2017

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Bzová

Místa v okolí

 pivovar
 Žebrák
 Točník
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 Záhorsko
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Třenická hora
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Řebřík
 Tihava
 židovský hřbitov
 Zálužský hrad
 Otmíče
 Hořovice
 Hořovice
 synagoga
 sloup odsouzenců
 kostel sv. Jiljí
 muzeum Výtopna Zdice
 kostel sv. Mikuláše
 Doubravka
 Zbiroh
 rozhledna Máminka
 Újezdec
 kostel sv. Ondřeje
 Komárov
 Lochovice
 Lochovice
 Ostrovecký mlýn
 Skryjská jezírka
 Týřov
 Libomyšl
 kostel sv. Tomáše
 Ostrý
 Leontýn
 kaple sv. Anny
 Popovice
 Terešov
 Rovný
 kaple sv. Blažeje
 sladovna
 Propadený zámek
 Tmaň
 Hřebečníky
 Podmokly
 kostel sv. Jiří
 Plešivec
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Šemíkův pomník
 Neumětely
 Valdek
 Neumětely
 Kotýz
 kostel sv. Štěpána
 Suchomasty
 Králův Dvůr
 Jince
 kostel sv. Mikuláše
 Zvíkovec
 Děd
 Koněpruské jeskyně
 Hrad na Babské skále
 Prašný Újezd
 Stradonice
 židovský hřbitov
 Radeč
 mariánský sloup
 Nižbor
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 kaple se zvoničkou
 Dřevíč
 Městská hora
 děkanství
 Muzeum Českého krasu
 židovský hřbitov
 Zhoř
Základní informace místa
ID místa: 954
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama