Zřícenina hradu snad z poč. 14. stol.,o jehož historii a původu neexistují žádné písemné zprávy. Hrad se skládal ze dvou částí. Dodnes je zachované klenuté okno. Polohou, rozsahem a vybavením se hrad podobá spíše lovecké tvrzi.
Hlavní obrázek místa
hrad
© Rodochrozit, 11/2010
Asi 18 km po červené turistické značce severovýchodně od Berouna se nalézají nevelké zříceniny hradu Jenčova. Pohodlnější cesta na hrad je ovšem ze stanice Zbečno po červené turistické 6 km.
28.5. 2002
popis

Hrad stojí na skále obtékané potokem Vůznice a okolní svahy jej výrazně převyšují. Přestože šlo o opevněné sídlo, s jeho dobýváním se pravděpodobně nepočítalo a hrad (který T. Durdík považuje za jeden z nejmenších u nás) sloužil primárně jako lovecký. Zprávy o něm žádné nejsou, nejspíš proto, že po celou dobu své existence patřil k nižborskému panství a s ním sdílel i své osudy. Stavitelem Nižbora byl Přemysl Otakar II., a tak je jedním z uvažovaných stavitelů Jenčova. Jméno hradu zase směřuje spíše až k Janu Lucemburskému. Při průzkumech bylo prokázáno osídlení v počátku 14. století, což by zase ukazovalo na Václava II. Na vrcholu skalky stávala obdélná obytná věž a pod ní palác s ohrazeným dvorkem. Věž zanikla požárem.

Ivka (T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999; Dodatky 1; Dodatky 2), 6.3. 2010

historie

O hradě Jenčově na Křivoklátsku nevíme kdy a kým byl založen. Neznáme také původ jeho jména, a proto je uváděn též pod jménem Jinčov či Jeničov. Domníváme se, že byl jedním z loveckých hradů krále Václava I., a že tedy pochází z poloviny 13. století. Hrad Jenčov byl postaven východně od Křivoklátu, v rozšířeném údolí Běličského polesí poblíž hájovny Skalky, nedaleko dnešní křižovatky silnic Sýkořice – Kladno a Lány – Nižbor, mezi vysokými zalesněnými stráněmi na skalce, obtékané potokem Vůznicí, který se při větší vodě rozléval a vytvářel tak kolem hradu přirozený vodní příkop. Jediná zpráva o hradu je až v soupisu z r. 1686 při převodu křivoklátského panství z hraběte Jana Adolfa ze Schwrzenberka na hraběte Arnošta Josefa z Valdštejna, místodržitele Království českého, kde je popsán jako „starý a pustý“. Byl to neveliký hrad a podle zbytků kamenných zdí měl dvě části: obdélníkové stavení a čtyřbokou věž,…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1984, 14.2. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

Půdorys hradu
© T. Durdík Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Dodatky 1, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Kladno  (KL), Běleč

Místa v okolí

 Dřevíč
 kostel sv. Mikuláše
 Nižbor
 Masarykův most
 kostel sv. Martina
 skanzen Cyrus
 Hamousův statek
 Stradonice
 Vysoký vrch
 Jivno
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Petra
 Leontýn
 kostel sv. Tomáše
 Děd
 Křivoklát
 Zkamenělec
 mariánský sloup
 rozhledna Máminka
 rozhledna Veselov
 Suchý mlýn
 palmový skleník
 Lány
 Lhotka
 Městská hora
 Velká Dobrá
 děkanství
 Beroun
 Muzeum Českého krasu
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 městské opevnění
 Kyšice
 Malá Dobrá
 Králův Dvůr
 kaple sv. Floriána
 Velká Buková
 Turyňský rybník
 Braškov
 Sobín
 kostel sv. Havla opata
 měšťanský dům
 Unhošť
 Propadený zámek
 socha sv. Václava
 měšťanský dům
 kaple sv. Barbory
 Kožová hora
 kostel sv. Lukáše
 Popovice
 kaple sv. Mikuláše
 dub svatého Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 Tetín
 fara
 kostel sv. Václava
 Loděnice
 kaple sv. Blažeje
 vodárenská věž
 Chrustenická šachta
 Velké Přítočno
 Solvayovy lomy
 Červený Újezd
 lom Alkazar
 socha sv. Blažeje
 kaple sv. Isidora
 Kotýz
 synagoga
 muzeum Výtopna Zdice
 stará radnice
 kostel sv. Jiří
 vila Libochvíle
 Koněpruské jeskyně
 jeskyně Nad Kačákem
 dům U České koruny
 parní motorový mlýn
 Bubovické vodopády
 kostel sv. Jiří
 Středočeské divadlo
 Janoutova parfumerie
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Vojtěcha
 Okresní dům
 budova velkostatku
 arciděkanství
 mariánské sousoší
 synagoga
 Pavlov
 Kladno
 radnice
 Poldihaus
 sladovna
 Tmaň
 Bachrova vila
 kostel sv. Prokopa
 vápenné pece Kladno
 Mackova hora
 Týřov
 důl Mayrau
 Lužce
 lom Malá Amerika
 Korno
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Hřebeč
 Budňanská skála
 kostel sv. Palmácia
 Karlštejn
 synagoga
 Liteň
 kaple sv. Prokopa
 Vrapice
 kostel sv. Mikuláše
 Buštěhrad
 Muzeum Oty Pavla
 Buštěhrad
 Louštín
Základní informace místa
ID místa: 393
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.5.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama