Barokní zámek postavili v letech 1724-1748 cistarciáci jako důstojné sídlo proboštů. Nad vchodem je hodnotný ranně barokní portál s vytesaným znakem velehradského kláštera. Po rekonstrukci zámku v něm dnes sídlí místní OÚ.
Hlavní obrázek místa
zámek od jihozápadu
© Jan P. Štěpánek 07/2014
Obec Bolatice leží severně od silnice I. třídy č. 56. Když odbočíte v Dolním Benešově nebo v obci Kravaře budete po 7 km v Bolaticích. Zámek se nachází na malém náměstíčku při hlavní silnici procházející obcí ve směru od Dolního Benešova na Kobeřice. V současné době je po rekonstrukci a sídlí v něm obecní úřad. Zámek z první poloviny 18. stol., jednopatrový, obdélníkový, s mansardovou střechou, v barokním slohu, s kamenným portálem a znakem velehradského kláštera.
27.11. 2004
historie

Bolatice náležely od 13. století velehradskému cesterciáckému klášteru, a to až do jeho zrušení v r. 1784. Ve vesnici byl do 18. století pouze vrchnostenský dvůr. U něho uprostřed vsi poblíž kostela vystavěli cisterciáci v l. 1724 - 1748 jednoduchý jednoposchoďový barokní zámek obdélníkového půdorysu s architektonicky hodnotnými kamennými portály (nad portálem je vytesán znak velehradského kláštera) a s mansardovou střechou. Při zámku byl založen velký park. Po zrušení velehradského kláštera se stal majitelem Bolatic pruský stát, který je ihned prodal baronům Hennebergům. V 19. a 20. století byl upraven zámecký interiér. Začátkem 20. let 19. století koupili statek a zámek Lichovští a připojili jej ke svému panství v Chuchelné. Patřily jim až do r. 1926. V r. 1927 dal tehdejší majitel Václav Bochýnek zámek upravit, přičemž však byly zničeny vrchní nástěnné malby interiérů. Po r. 1945 se stal bolatický zámek majetkem MNV…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, 1983, 27.11. 2004

Půdorys místa

, Půdorys přízemí zámku
Umělecké památky Moravy a Slezska , Bohumil Samek, Academia 1994, 1. svazek, str. 91
Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Albertovec
 kostel sv. Kateřiny
 Dolní Benešov
 hrobka Lichnovských
 Chuchelná
 Bělá
 Smolkov
 Závada
 Závada
 Smolkov
 Štítina
 Kravaře
 dvůr se stodolou
 Ostrá hůrka
 Hrabyně
 Velké Hoštice
 poutní kříž
 Suché Lazce
 obecní kaple
 Dobroslavice
 Přerovec
 Oldřišov
 Hlučín
 městské hradby
 Milotička
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Kříže
 Filípkův dvůr
 Raduň
 Pustá Polom
 Opava
 městské hradby
 Blücherův palác
 nová radnice
 Sobkův palác
 Slezské divadlo
 kostel sv. Mikuláše
 Obecní dům
 Obchodní dům Breda
 kostel sv. Alžběty
 Kyjovice
 socha Petra Bezruče
 synagoga
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 kaple sv. Víta
 kostel sv. Hedviky
 Justiční palác
 městské koupaliště
 Šilheřovice
 Lovecký zámeček
 Manor house
 Hošťálkovice
 Třebovice
 Stříbrná věž
 Annin dvůr
 Poruba
 jáma Josef
 kaple sv. Barbory
 Šance
 štola Štolní
 štola Tereza
 Jakubčovické šance
 štola Vilemína
 štola Nový
 Landek
 štola Hubert
 kostel Krista Krále
 Hradec nad Moravicí
 Důl Jindřich
 Polský dům
 Městská jatka
 vila dr. Julia Eisnera
 důl Šalamoun
 vila Felixe Neumanna
 Dům umění
 Palác Elektra
 Německý dům
 radnice
 Vítkovice
Kontaktní informace
Obecní úřad Bolatice
Hlučínská 3
747 23 Bolatice
Tel: 553 654 999
http://www.bolatice.cz/
bolatice@bolatice.cz
Základní informace místa
ID místa: 2706
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.11.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama