Barokní zámek postavili v letech 1724-1748 cistarciáci jako důstojné sídlo proboštů. Nad vchodem je hodnotný ranně barokní portál s vytesaným znakem velehradského kláštera. Po rekonstrukci zámku v něm dnes sídlí místní OÚ.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 11/2004
Obec Bolatice leží severně od silnice I. třídy č. 56. Když odbočíte v Dolním Benešově nebo v obci Kravaře budete po 7 km v Bolaticích. Zámek se nachází na malém náměstíčku při hlavní silnici procházející obcí ve směru od Dolního Benešova na Kobeřice. V současné době je po rekonstrukci a sídlí v něm obecní úřad. Zámek z první poloviny 18. stol., jednopatrový, obdélníkový, s mansardovou střechou, v barokním slohu, s kamenným portálem a znakem velehradského kláštera.
27.11. 2004
historie

Bolatice náležely od 13. století velehradskému cesterciáckému klášteru, a to až do jeho zrušení v r. 1784. Ve vesnici byl do 18. století pouze vrchnostenský dvůr. U něho uprostřed vsi poblíž kostela vystavěli cisterciáci v l. 1724 - 1748 jednoduchý jednoposchoďový barokní zámek obdélníkového půdorysu s architektonicky hodnotnými kamennými portály (nad portálem je vytesán znak velehradského kláštera) a s mansardovou střechou. Při zámku byl založen velký park. Po zrušení velehradského kláštera se stal majitelem Bolatic pruský stát, který je ihned prodal baronům Hennebergům. V 19. a 20. století byl upraven zámecký interiér. Začátkem 20. let 19. století koupili statek a zámek Lichovští a připojili jej ke svému panství v Chuchelné. Patřily jim až do r. 1926. V r. 1927 dal tehdejší majitel Václav Bochýnek zámek upravit, přičemž však byly zničeny vrchní nástěnné malby interiérů. Po r. 1945 se stal bolatický zámek majetkem MNV…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, 1983, 27.11. 2004

Půdorys místa

, Půdorys přízemí zámku
Umělecké památky Moravy a Slezska , Bohumil Samek, Academia 1994, 1. svazek, str. 91
Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Albertovec
 kostel sv. Kateřiny
 Dolní Benešov
 hrobka Lichnovských
 Chuchelná
 Bělá
 Smolkov
 Závada
 Závada
 Smolkov
 Štítina
 Kravaře
 Hrabyně
 Velké Hoštice
 Suché Lazce
 obecní kaple
 Přerovec
 Oldřišov
 Hlučín
 městské hradby
 Velká Polom
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 kaple sv. Kříže
 Filípkův dvůr
 Raduň
 Pustá Polom
 Opava
 městské hradby
 Blücherův palác
 nová radnice
 Sobkův palác
 Obecní dům
 Slezské divadlo
 kostel sv. Mikuláše
 Obchodní dům Breda
 kostel sv. Alžběty
 Kyjovice
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 synagoga
 kaple sv. Víta
 kostel sv. Hedviky
 městské koupaliště
 Šilheřovice
 Lovecký zámeček
 Manor house
 Hošťálkovice
 Třebovice
 Annin dvůr
 Poruba
 jáma Josef
 kaple sv. Barbory
 štola Tereza
 Šance
 štola Štolní
 štola Vilemína
 štola Nový
 Jakubčovické šance
 Landek
 štola Hubert
 kostel Krista Krále
 Hradec nad Moravicí
 Důl Jindřich
 Městská jatka
 vila dr. Julia Eisnera
 vila Felixe Neumanna
 důl Šalamoun
 Dům umění
 Palác Elektra
 Německý dům
 radnice
 Vítkovice
Kontaktní informace
Obecní úřad Bolatice
Hlučínská 3
747 23 Bolatice
Tel: 553 654 999
http://www.bolatice.cz/
bolatice@bolatice.cz
Základní informace místa
ID místa: 2706
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.11.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama