Barokní zámek postavili v letech 1724-1748 cistarciáci jako důstojné sídlo proboštů. Nad vchodem je hodnotný ranně barokní portál s vytesaným znakem velehradského kláštera. Po rekonstrukci zámku v něm dnes sídlí místní OÚ.
Hlavní obrázek místa
zámek od jihozápadu
© Jan P. Štěpánek 07/2014
Obec Bolatice leží severně od silnice I. třídy č. 56. Když odbočíte v Dolním Benešově nebo v obci Kravaře budete po 7 km v Bolaticích. Zámek se nachází na malém náměstíčku při hlavní silnici procházející obcí ve směru od Dolního Benešova na Kobeřice. V současné době je po rekonstrukci a sídlí v něm obecní úřad. Zámek z první poloviny 18. stol., jednopatrový, obdélníkový, s mansardovou střechou, v barokním slohu, s kamenným portálem a znakem velehradského kláštera.
27.11. 2004
historie

Bolatice náležely od 13. století velehradskému cesterciáckému klášteru, a to až do jeho zrušení v r. 1784. Ve vesnici byl do 18. století pouze vrchnostenský dvůr. U něho uprostřed vsi poblíž kostela vystavěli cisterciáci v l. 1724 - 1748 jednoduchý jednoposchoďový barokní zámek obdélníkového půdorysu s architektonicky hodnotnými kamennými portály (nad portálem je vytesán znak velehradského kláštera) a s mansardovou střechou. Při zámku byl založen velký park. Po zrušení velehradského kláštera se stal majitelem Bolatic pruský stát, který je ihned prodal baronům Hennebergům. V 19. a 20. století byl upraven zámecký interiér. Začátkem 20. let 19. století koupili statek a zámek Lichovští a připojili jej ke svému panství v Chuchelné. Patřily jim až do r. 1926. V r. 1927 dal tehdejší majitel Václav Bochýnek zámek upravit, přičemž však byly zničeny vrchní nástěnné malby interiérů. Po r. 1945 se stal bolatický zámek majetkem MNV…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, 1983, 27.11. 2004

Půdorys místa

, Půdorys přízemí zámku
Umělecké památky Moravy a Slezska , Bohumil Samek, Academia 1994, 1. svazek, str. 91
Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Albertovec
 kostel sv. Kateřiny
 Dolní Benešov
 hrobka Lichnovských
 Chuchelná
 Bělá
 Smolkov
 Závada
 Závada
 Smolkov
 Štítina
 Kravaře
 Hrabyně
 Velké Hoštice
 Suché Lazce
 Dobroslavice
 obecní kaple
 Přerovec
 Oldřišov
 Hlučín
 městské hradby
 Milotička
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 kaple sv. Kříže
 Filípkův dvůr
 Raduň
 Pustá Polom
 Opava
 městské hradby
 Blücherův palác
 nová radnice
 Sobkův palác
 Obecní dům
 Slezské divadlo
 kostel sv. Mikuláše
 socha Petra Bezruče
 Obchodní dům Breda
 kostel sv. Alžběty
 Kyjovice
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 synagoga
 kaple sv. Víta
 Justiční palác
 kostel sv. Hedviky
 městské koupaliště
 Šilheřovice
 Lovecký zámeček
 Manor house
 Hošťálkovice
 Třebovice
 Annin dvůr
 Poruba
 jáma Josef
 kaple sv. Barbory
 štola Tereza
 Šance
 štola Štolní
 štola Vilemína
 štola Nový
 Jakubčovické šance
 Landek
 štola Hubert
 kostel Krista Krále
 Hradec nad Moravicí
 Důl Jindřich
 Městská jatka
 vila dr. Julia Eisnera
 důl Šalamoun
 vila Felixe Neumanna
 Dům umění
 Palác Elektra
 Německý dům
 radnice
 Vítkovice
Kontaktní informace
Obecní úřad Bolatice
Hlučínská 3
747 23 Bolatice
Tel: 553 654 999
http://www.bolatice.cz/
bolatice@bolatice.cz
Základní informace místa
ID místa: 2706
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.11.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama