Barokní farní kostel sv. Mikuláše v Jincích nahradil zásluhou Frant. Karla Wratislava z Mitrovic v 1. pol. 18. stol. starší gotickou stavbu. Chodbou před průčelím spojen s okrouhlou barokní márnicí. Zařízení kostela vesměs barokní.
Hlavní obrázek místa
Jince - kostel sv. Mikuláše
© Jiří Špaček, 08/2016
Ves Jince, ležící v zaříznutém údolí říčky Litavky pod výrazným brdským vrcholem Plešivcem (654 m n. m.), je prvně zmiňována r. 1390. Její rozvoj významně poznamenaly těžba a zpracování železné rudy. V r. 1900 byla povýšena na městys a dnes má asi 2200 obyvatel. Status městyse jí byl vrácen r. 2006. Městysem prochází železniční trať 200 ze Zdic do Protivína a na zdejším nádraží zastavují i rychlíky. Dále tudy vede silnice II/118, která sleduje tok Litavky od dálnice D5 u Zdic do Příbrami. Z ní tu vychází ještě silnice II/115, která vede do pražské Zbraslavi. Městysem prochází dálková modře značená turistická trasa od Zbiroha, která dále pokračuje brdskými lesy do Rosovic u Dobříše. Zelená, která odtud vychází přes brdský hřeben, vede do města Hostomice. Jince byly sídlem správy vojenského újezdu Brdy, který byl zrušen počátkem r. 2016 a jeho území bylo prohlášeno za chráněnou krajinnou oblast. Brdské území západně od městyse je tedy sice již vesměs přístupné, ale zatím (tj. v r. 2016) není až výjimky turisticky značeno. V 19. století zde působil francouzský přírodovědec Joachim Barrande, který zkoumal místní naleziště trilobitů. Nejvíce se jich nachází na stráni Vinice, která je chráněna. Jeden z trilobitů se dostal i do jineckého znaku stejně jako dvojice hřebů upomínající na zdejší tradici cvočkařství. Kostel sv. Mikuláše se nachází ve svahu nad levým břehem Litavky a nad procházející silnicí II/118.
18.8. 2016
historie

V Jincích stál původně gotický kostel, patrně alespoň zčásti dřevěný. O současnou stavbu se zasloužil majitel panství František Karel Wratislav z Mitrovic, který v 1. polovině 18. stol. nechal postavit barokní kostel sv. Mikuláše. Je to jednolodní obdélná stavba s obdélným presbytářem a přilehlou sakristií. K průčelí kostela je připojena dřevěná krytá chodba vedoucí do sousední barokní márnice na kruhovém půdorysu. Nad západním průčelím je věž. Kostelní loď je sklenuta plackou, zatímco presbytář a sakristie valeně. Ve stěně sakristie je zazděn drobný gotický sanktuář. Hlavní oltář a kazatelna jsou barokní z doby po r. 1720. Na severní straně lodi je barokní oltář sv. Josefa, pocházející původně ze zámecké kaple, s novým obrazem z r. 1939 a barokní oltář sv. Václava s rokokovým obrazem Svaté rodiny na stěně. Na jižní straně lodi se nachází barokní oltář sv. Kříže s plastickou skupinou Ukřižování a oltář sv. Jana…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 1, Academia 1977 a stránky cs.wikipedia.org), 20.8. 2016

Komentáře

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Jince

Místa v okolí

 Jince
 Plešivec
 Ostrý
 židovský hřbitov
 Hluboš
 kaple sv. Anny
 Drahlín
 Valdek
 mariánský sloup
 Lochovice
 Lochovice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Ondřeje
 Buková u Příbramě
 Pičín
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Hořovice
 Hořovice
 Neumětely
 Studený vrch
 Tihava
 Památník padlým
 Šemíkův pomník
 židovský hřbitov
 Otmíče
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Viereckschanze
 Komárov
 rozhledna Zvonička
 Libomyšl
 Zálužský hrad
 Neumětely
 Osov
 Hradec
 kaple
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vojtěcha
 Hornický skanzen
 dub sv. Václava
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Záhorsko
 kostel sv. Martina
 Dlouhá Lhota
 Doubravka
 pivovar
 Žebrák
 Suchomasty
 Točník
 muzeum Výtopna Zdice
 sladovna
 Všeradice
 Třenická hora
 Tmaň
 synagoga
 kříž sv. Ivana
 synagoga
 Obora
 radnice
 kostel sv. Jiří
 větrný mlýn
 Dobříš
 židovský hřbitov
 zámecké zahrady
 Vargač
 kaple sv. Blažeje
 Kotýz
 Čertův most
 Bacín
 Koněpruské jeskyně
 Újezdec
 Chlukov
 Tři Trubky
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Liteň
 Řebřík
 Korno
 Svinaře
 Kohoutov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Jince
Žižkova 20
262 23 Jince
Tel: 318 692 216
Základní informace místa
ID místa: 12998
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama