Barokní farní kostel sv. Mikuláše v Jincích nahradil zásluhou Frant. Karla Wratislava z Mitrovic v 1. pol. 18. stol. starší gotickou stavbu. Chodbou před průčelím spojen s okrouhlou barokní márnicí. Zařízení kostela vesměs barokní.
Hlavní obrázek místa
Jince - kostel sv. Mikuláše
© Jiří Špaček, 08/2016
Ves Jince, ležící v zaříznutém údolí říčky Litavky pod výrazným brdským vrcholem Plešivcem (654 m n. m.), je prvně zmiňována r. 1390. Její rozvoj významně poznamenaly těžba a zpracování železné rudy. V r. 1900 byla povýšena na městys a dnes má asi 2200 obyvatel. Status městyse jí byl vrácen r. 2006. Městysem prochází železniční trať 200 ze Zdic do Protivína a na zdejším nádraží zastavují i rychlíky. Dále tudy vede silnice II/118, která sleduje tok Litavky od dálnice D5 u Zdic do Příbrami. Z ní tu vychází ještě silnice II/115, která vede do pražské Zbraslavi. Městysem prochází dálková modře značená turistická trasa od Zbiroha, která dále pokračuje brdskými lesy do Rosovic u Dobříše. Zelená, která odtud vychází přes brdský hřeben, vede do města Hostomice. Jince byly sídlem správy vojenského újezdu Brdy, který byl zrušen počátkem r. 2016 a jeho území bylo prohlášeno za chráněnou krajinnou oblast. Brdské území západně od městyse je tedy sice již vesměs přístupné, ale zatím (tj. v r. 2016) není až výjimky turisticky značeno. V 19. století zde působil francouzský přírodovědec Joachim Barrande, který zkoumal místní naleziště trilobitů. Nejvíce se jich nachází na stráni Vinice, která je chráněna. Jeden z trilobitů se dostal i do jineckého znaku stejně jako dvojice hřebů upomínající na zdejší tradici cvočkařství. Kostel sv. Mikuláše se nachází ve svahu nad levým břehem Litavky a nad procházející silnicí II/118.
18.8. 2016
historie

V Jincích stál původně gotický kostel, patrně alespoň zčásti dřevěný. O současnou stavbu se zasloužil majitel panství František Karel Wratislav z Mitrovic, který v 1. polovině 18. stol. nechal postavit barokní kostel sv. Mikuláše. Je to jednolodní obdélná stavba s obdélným presbytářem a přilehlou sakristií. K průčelí kostela je připojena dřevěná krytá chodba vedoucí do sousední barokní márnice na kruhovém půdorysu. Nad západním průčelím je věž. Kostelní loď je sklenuta plackou, zatímco presbytář a sakristie valeně. Ve stěně sakristie je zazděn drobný gotický sanktuář. Hlavní oltář a kazatelna jsou barokní z doby po r. 1720. Na severní straně lodi je barokní oltář sv. Josefa, pocházející původně ze zámecké kaple, s novým obrazem z r. 1939 a barokní oltář sv. Václava s rokokovým obrazem Svaté rodiny na stěně. Na jižní straně lodi se nachází barokní oltář sv. Kříže s plastickou skupinou Ukřižování a oltář sv. Jana…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 1, Academia 1977 a stránky cs.wikipedia.org), 20.8. 2016

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Jince

Místa v okolí

 Jince
 Plešivec
 Ostrý
 židovský hřbitov
 Hluboš
 kaple sv. Anny
 Drahlín
 Valdek
 mariánský sloup
 Lochovice
 Lochovice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Ondřeje
 Buková u Příbramě
 Pičín
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Hořovice
 Hořovice
 Neumětely
 Studený vrch
 Tihava
 Památník padlým
 Šemíkův pomník
 židovský hřbitov
 Otmíče
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Viereckschanze
 Komárov
 Libomyšl
 Zálužský hrad
 Neumětely
 Osov
 Hradec
 kaple
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vojtěcha
 Hornický skanzen
 dub sv. Václava
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Záhorsko
 kostel sv. Martina
 Dlouhá Lhota
 Doubravka
 pivovar
 Žebrák
 Suchomasty
 muzeum Výtopna Zdice
 Točník
 Třenická hora
 sladovna
 Všeradice
 Tmaň
 synagoga
 kříž sv. Ivana
 synagoga
 Obora
 radnice
 kostel sv. Jiří
 větrný mlýn
 Dobříš
 zámecké zahrady
 židovský hřbitov
 Vargač
 kaple sv. Blažeje
 Kotýz
 Čertův most
 Bacín
 Koněpruské jeskyně
 Újezdec
 Chlukov
 Tři Trubky
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 synagoga
 Liteň
 Řebřík
 Korno
 Svinaře
 Kohoutov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Jince
Žižkova 20
262 23 Jince
Tel: 318 692 216
Základní informace místa
ID místa: 12998
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama