Barokní farní kostel sv. Mikuláše v Jincích nahradil zásluhou Frant. Karla Wratislava z Mitrovic v 1. pol. 18. stol. starší gotickou stavbu. Chodbou před průčelím spojen s okrouhlou barokní márnicí. Zařízení kostela vesměs barokní.
Hlavní obrázek místa
Jince - kostel sv. Mikuláše
© Jiří Špaček, 08/2016
Ves Jince, ležící v zaříznutém údolí říčky Litavky pod výrazným brdským vrcholem Plešivcem (654 m n. m.), je prvně zmiňována r. 1390. Její rozvoj významně poznamenaly těžba a zpracování železné rudy. V r. 1900 byla povýšena na městys a dnes má asi 2200 obyvatel. Status městyse jí byl vrácen r. 2006. Městysem prochází železniční trať 200 ze Zdic do Protivína a na zdejším nádraží zastavují i rychlíky. Dále tudy vede silnice II/118, která sleduje tok Litavky od dálnice D5 u Zdic do Příbrami. Z ní tu vychází ještě silnice II/115, která vede do pražské Zbraslavi. Městysem prochází dálková modře značená turistická trasa od Zbiroha, která dále pokračuje brdskými lesy do Rosovic u Dobříše. Zelená, která odtud vychází přes brdský hřeben, vede do města Hostomice. Jince byly sídlem správy vojenského újezdu Brdy, který byl zrušen počátkem r. 2016 a jeho území bylo prohlášeno za chráněnou krajinnou oblast. Brdské území západně od městyse je tedy sice již vesměs přístupné, ale zatím (tj. v r. 2016) není až výjimky turisticky značeno. V 19. století zde působil francouzský přírodovědec Joachim Barrande, který zkoumal místní naleziště trilobitů. Nejvíce se jich nachází na stráni Vinice, která je chráněna. Jeden z trilobitů se dostal i do jineckého znaku stejně jako dvojice hřebů upomínající na zdejší tradici cvočkařství. Kostel sv. Mikuláše se nachází ve svahu nad levým břehem Litavky a nad procházející silnicí II/118.
18.8. 2016
historie

V Jincích stál původně gotický kostel, patrně alespoň zčásti dřevěný. O současnou stavbu se zasloužil majitel panství František Karel Wratislav z Mitrovic, který v 1. polovině 18. stol. nechal postavit barokní kostel sv. Mikuláše. Je to jednolodní obdélná stavba s obdélným presbytářem a přilehlou sakristií. K průčelí kostela je připojena dřevěná krytá chodba vedoucí do sousední barokní márnice na kruhovém půdorysu. Nad západním průčelím je věž. Kostelní loď je sklenuta plackou, zatímco presbytář a sakristie valeně. Ve stěně sakristie je zazděn drobný gotický sanktuář. Hlavní oltář a kazatelna jsou barokní z doby po r. 1720. Na severní straně lodi je barokní oltář sv. Josefa, pocházející původně ze zámecké kaple, s novým obrazem z r. 1939 a barokní oltář sv. Václava s rokokovým obrazem Svaté rodiny na stěně. Na jižní straně lodi se nachází barokní oltář sv. Kříže s plastickou skupinou Ukřižování a oltář sv. Jana…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 1, Academia 1977 a stránky cs.wikipedia.org), 20.8. 2016

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Jince

Místa v okolí

 Jince
 Plešivec
 Ostrý
 židovský hřbitov
 Hluboš
 kaple sv. Anny
 Drahlín
 Valdek
 mariánský sloup
 Lochovice
 Lochovice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Ondřeje
 Buková u Příbramě
 Pičín
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Hořovice
 Hořovice
 Neumětely
 Studený vrch
 Tihava
 Památník padlým
 Šemíkův pomník
 židovský hřbitov
 Otmíče
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Viereckschanze
 Komárov
 Libomyšl
 Zálužský hrad
 Neumětely
 Osov
 Hradec
 kaple
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vojtěcha
 Hornický skanzen
 dub sv. Václava
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Záhorsko
 kostel sv. Martina
 Dlouhá Lhota
 Doubravka
 pivovar
 Žebrák
 Suchomasty
 muzeum Výtopna Zdice
 Točník
 Třenická hora
 sladovna
 Všeradice
 Tmaň
 synagoga
 kříž sv. Ivana
 synagoga
 Obora
 radnice
 kostel sv. Jiří
 větrný mlýn
 Dobříš
 zámecké zahrady
 židovský hřbitov
 Vargač
 Kotýz
 Čertův most
 Bacín
 Koněpruské jeskyně
 Újezdec
 Chlukov
 Tři Trubky
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 synagoga
 Liteň
 Řebřík
 Korno
 Svinaře
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Jince
Žižkova 20
262 23 Jince
Tel: 318 692 216
Základní informace místa
ID místa: 12998
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama