Pozdně gotický přibližně orientovaný kostel z r. 1522, rozšířen barokně (1728) a novogoticky (1885) s podporou knížecí rodiny Fürstenbergů podle plánů J. Mockera. Obnoven po roce 1989. Jednolodní stavba s hranolovou věží v čele má odsazený polygonální závěr se sakristií a kaplí při severním boku.
Hlavní obrázek místa
Kostel od východu
© Ivan Grisa 09/2011
Kostel tvoří dominantu někdejšího Amalína, tedy horní části dnešního Křivoklátu, asi 500 m nad hradem. Příjezd po místních komunikacích od silnice II/201. U kostela lze parkovat. Interier je přístupný během bohoslužeb, které se konají pravidelně o nedělích od 10.30.
Ivan Grisa, 5.9. 2011
historie

Pozdně gotický přibližně orientovaný kostel vysvěcený roku 1522 byl roku 1728 barokně rozšířen. I přesto jeho velikost postupně přestala stačit a proto byla roku 1885 stará loď zbořena a podle návrhu J. Mockera s podporou knížecí rodiny Fürstenbergů postavená nová pseudogotická loď s hranolovou věží v průčelí. Po přestavbě byl kostel vysvěcen 11. 10. 1885. Obnoven v 90. letech 20. století. Jednolodní stavba s hranolovou věží v čele má odsazený polygonální závěr se sakristií a kaplí při severním boku.

Zany, 1.1. 2015

Půdorys místa

půdorys kostela, černě vyznačeno gotické zdivo, šrafovaně novogotická dostavba J. Mockera
© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 39 Politický okres rakovnický, II. díl, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1913
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Křivoklát

Místa v okolí

 Křivoklát
 Masarykův most
 Hamousův statek
 kostel sv. Martina
 Velká Buková
 Leontýn
 Propadený zámek
 Jivno
 Dřevíč
 Jenčov
 Vůznice
 kostel sv. Mikuláše
 rozhledna Máminka
 skanzen Cyrus
 Všetaty
 Nižbor
 Týřov
 kostel Všech svatých
 Stradonice
 kostel sv. Tomáše
 kostel sv. Kateřiny
 palmový skleník
 Hřebečníky
 Lány
 Sobín
 židovský hřbitov
 kaple sv. Isidora
 kostel sv. Barbory
 synagoga
 stará radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Pražská brána
 sokolovna
 dům cisterciáků
 socha T. G. Masaryka
 mariánský sloup
 Vysoká brána
 radnice
 Samsonův dům
 synagoga
 Vysoký vrch
 Mackova hora
 Děd
 pivovar
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Havla opata
 dub svatého Václava
 Skryjská jezírka
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Prokopa
 Zkamenělec
 mariánský sloup
 socha Ježíše Krista
 kaple sv. Floriána
 Železniční muzeum
 Hlavačov
 Husův sbor
 kostel sv. Jiljí
 rozhledna Veselov
 Turyňský rybník
 Kohoutov
 bojiště u Rakovníka
 židovský hřbitov
 Králův Dvůr
 Louštín
 Popovice
 Městská hora
 socha sv. Blažeje
 Velká Dobrá
 muzeum Výtopna Zdice
 děkanství
 Beroun
 Muzeum Českého krasu
 radnice
 městské opevnění
 Zajíčkův mlýn
 Malá Dobrá
 kaple sv. Blažeje
 Zvíkovec
 Podmokly
 Ostrovecký mlýn
 kostel sv. Martina
 Olešná
 Krušovice
 kaple sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 fara
 kostel sv. Václava
 Kotýz
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Jiří
 sladovna
 Tmaň
 vodárenská věž
 Koněpruské jeskyně
 kostel sv. Prokopa
 důl Mayrau
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Zbečno
270 24 Zbečno 1
Tel: 313 554 881
farnost.zbecno@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 10384
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama