První zmínka o pivovaru je z r. 1550. Za třicetileté války byl vypálen Švédy, obnoven v barokním slohu v r. 1653. Výroba ukončena r. 1932. V 60.–90. l. 20. stol. využit na sklady a ubytování. Pivovarské sklepy jsou vytesány ve skále pod hradištěm.
Hlavní obrázek místa
pivovarská budova s hvozdem
© Milan Caha 08/2008
Budova zámeckého pivovaru stojí východně od čtyřkřídlého zámku, nad vodním náhonem v sousedství někdejšího Panského mlýna. Barokní budova má půdorys protáhlého L. K pivovaru patřil starý sklep vytesaný ve skalnaté stráni jihovýchodně od areálu, pod lochovickým hradištěm. O sklepech se hovoří již v roce 1640 v dědické smlouvě mezi bratry Mitrovici. Slep má rozměry: 7x10m, výška klenutí je 3,5 m.
13.2. 2010
historie

Na lochovickém panství se chmel pěstoval již v 15. století, jednu z chmelnic 1409 daroval tehdejší majitel panství Bořivoj ze Svinař faře v Lochovicích. Pivo se zde pravděpodobně vařilo již za Viléma Zajíce z Valdeka. První písemná zmínka o zdejším pivovaru je z roku 1550. Před třicetiletou válkou zde jedna várka představovala více než 160 mázů, což odpovídá cca 22,5 hl. Za třicetileté války byl pivovar, stejně jako celé městečko, vypálen Švédy. Provoz v původním rozsahu byl obnoven v barokním slohu v roce 1653. V 18. století je lochovický pivovar uváděn mezi velkými pivovary s produkcí 14 sudů na jednu várku, s ročním výstavem kolem 310 sudů. V roce 1819 pivovar vyhořel, ale ještě téhož roku byl obnoven tehdejším majitelem panství Hieronymem Lützowem. V roce 1849 poničila pivovar velká povodeň. Vodní hladina tehdy dosahovala do výše oken v přízemí. Výroba ukončena byla okolo roku 1932. V 60.–90. letech…  číst dále

Milan Caha (zdroj: Jákl, P.: Encyklopedie pivovarů Čech, Moravy a Slezska, I. díl - Střední Čechy, Libri, Praha 2004 a www.pivovary.info), 13.2. 2010

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Lochovice

Místa v okolí

 Lochovice
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 kaple sv. Anny
 Otmíče
 Libomyšl
 židovský hřbitov
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Ostrý
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 Tihava
 Plešivec
 Neumětely
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 mariánský sloup
 Hořovice
 židovský hřbitov
 sloup odsouzenců
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 muzeum Výtopna Zdice
 Záhorsko
 kaple
 Jince
 kostel sv. Vavřince
 sladovna
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Mikuláše
 Tmaň
 Viereckschanze
 Suchomasty
 Osov
 kostel sv. Jiří
 Točník
 pivovar
 Žebrák
 Kotýz
 Zálužský hrad
 kaple sv. Blažeje
 Popovice
 Studený vrch
 Koněpruské jeskyně
 synagoga
 Všeradice
 větrný mlýn
 Komárov
 Bacín
 Hradec
 Památník padlým
 Valdek
 kostel sv. Martina
 Třenická hora
 Králův Dvůr
 Hluboš
 kostel sv. Tomáše
 Doubravka
 Buková u Příbramě
 rozhledna Máminka
 Pičín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Drahlín
 Děd
 synagoga
 Liteň
 Tetín
 Městská hora
 Korno
 kostel sv. Ludmily
 Muzeum Českého krasu
 děkanství
 městské opevnění
 Beroun
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 Tetín
 kaple sv. Anny
 Újezdec
 Obora
 Řebřík
 lom Alkazar
 jeskyně Nad Kačákem
 Svinaře
 synagoga
 židovský hřbitov
 radnice
 Dobříš
 zámecké zahrady
 Vargač
 Čertův most
 Budňanská skála
 Bubovické vodopády
 kostel sv. Palmácia
 Dlouhá Lhota
 Karlštejn
 lom Malá Amerika
 Solvayovy lomy
 kaple sv. Vojtěcha
 Týřov
 Chlukov
Základní informace místa
ID místa: 8799
Typ místa: technická památka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama