První zmínka o pivovaru je z r. 1550. Za třicetileté války byl vypálen Švédy, obnoven v barokním slohu v r. 1653. Výroba ukončena r. 1932. V 60.–90. l. 20. stol. využit na sklady a ubytování. Pivovarské sklepy jsou vytesány ve skále pod hradištěm.
Hlavní obrázek místa
pivovarská budova s hvozdem
© Milan Caha 08/2008
Budova zámeckého pivovaru stojí východně od čtyřkřídlého zámku, nad vodním náhonem v sousedství někdejšího Panského mlýna. Barokní budova má půdorys protáhlého L. K pivovaru patřil starý sklep vytesaný ve skalnaté stráni jihovýchodně od areálu, pod lochovickým hradištěm. O sklepech se hovoří již v roce 1640 v dědické smlouvě mezi bratry Mitrovici. Slep má rozměry: 7x10m, výška klenutí je 3,5 m.
13.2. 2010
historie

Na lochovickém panství se chmel pěstoval již v 15. století, jednu z chmelnic 1409 daroval tehdejší majitel panství Bořivoj ze Svinař faře v Lochovicích. Pivo se zde pravděpodobně vařilo již za Viléma Zajíce z Valdeka. První písemná zmínka o zdejším pivovaru je z roku 1550. Před třicetiletou válkou zde jedna várka představovala více než 160 mázů, což odpovídá cca 22,5 hl. Za třicetileté války byl pivovar, stejně jako celé městečko, vypálen Švédy. Provoz v původním rozsahu byl obnoven v barokním slohu v roce 1653. V 18. století je lochovický pivovar uváděn mezi velkými pivovary s produkcí 14 sudů na jednu várku, s ročním výstavem kolem 310 sudů. V roce 1819 pivovar vyhořel, ale ještě téhož roku byl obnoven tehdejším majitelem panství Hieronymem Lützowem. V roce 1849 poničila pivovar velká povodeň. Vodní hladina tehdy dosahovala do výše oken v přízemí. Výroba ukončena byla okolo roku 1932. V 60.–90. letech…  číst dále

Milan Caha (zdroj: Jákl, P.: Encyklopedie pivovarů Čech, Moravy a Slezska, I. díl - Střední Čechy, Libri, Praha 2004 a www.pivovary.info), 13.2. 2010

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Lochovice

Místa v okolí

 Lochovice
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 kaple sv. Anny
 Otmíče
 Libomyšl
 židovský hřbitov
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Ostrý
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 Tihava
 Plešivec
 Neumětely
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 mariánský sloup
 Hořovice
 židovský hřbitov
 sloup odsouzenců
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 muzeum Výtopna Zdice
 Záhorsko
 kaple
 Jince
 kostel sv. Vavřince
 sladovna
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Mikuláše
 Tmaň
 Viereckschanze
 Suchomasty
 Osov
 kostel sv. Jiří
 Točník
 pivovar
 Žebrák
 Kotýz
 Zálužský hrad
 kaple sv. Blažeje
 Popovice
 Studený vrch
 Koněpruské jeskyně
 synagoga
 Všeradice
 větrný mlýn
 Komárov
 Bacín
 Hradec
 Památník padlým
 Valdek
 kostel sv. Martina
 Třenická hora
 Králův Dvůr
 Hluboš
 kostel sv. Tomáše
 Doubravka
 Buková u Příbramě
 rozhledna Máminka
 Pičín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Drahlín
 Děd
 synagoga
 Liteň
 Tetín
 Městská hora
 Korno
 kostel sv. Ludmily
 Muzeum Českého krasu
 děkanství
 městské opevnění
 Beroun
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 Tetín
 kaple sv. Anny
 Újezdec
 Obora
 Řebřík
 lom Alkazar
 jeskyně Nad Kačákem
 Svinaře
 synagoga
 židovský hřbitov
 radnice
 Dobříš
 zámecké zahrady
 Vargač
 Čertův most
 Budňanská skála
 Bubovické vodopády
 kostel sv. Palmácia
 Dlouhá Lhota
 Karlštejn
 lom Malá Amerika
 Solvayovy lomy
 kaple sv. Vojtěcha
 Týřov
 Chlukov
Základní informace místa
ID místa: 8799
Typ místa: technická památka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama