Královský hrad z konce 14. stol., postavený na příkaz Václava IV., upraven renesančně a barokně. Opuštěn v 17. stol. Poslední majitel J. Colloredo-Mansfeld daroval zříceninu při 1. pozemkové reformě Klubu českých turistů.
Hlavní obrázek místa
Točník
Pohled na hrad od jihu.
© Josef Houdek, 06/2005
Hrad se poprvé připomíná roku 1398. A již od počátku byl projektován jako reprezentativní, architektonicky velmi vyspělá stavba. Po renesačních úpravách, provedených pány z Vartemberka a pány z Lobkovic, byl užíván až do období třicetileté války, během jejíhož průběhu zpustnul. Nadále byl dobře udržován pouze bývalý královský palác, jehož reprezentační sál byl v 18. století barokně upraven na poutní kapli sv. Bartoloměje. Poslední šlechtický majitel Josef Colloredo-Mannsfeld vlastnil hrad do roku 1923. Točník, jehož vývoj byl násilně přerušen husitskou revolucí, dodnes představuje jeden z vrcholů vývoje českých hradů na konci 14. století.
2.7. 2002
historie

Mezi nejmladší, ale rozlohou největší hrady v Čechách náleží Točník, nástupce hradu Žebráka. Král Václav IV. sice nechal hrad Žebrák v l. 1383–1396 upravit pro svou potřebu, ale ani to nepostačovalo a tak, když r. 1395 hrad značně poškodil požár, rozhodl se, že si nechá postavit hrad nový, který by se stal jeho důstojnějším i bezpečnějším útulkem. Pro stavbu nového hradu bylo zvoleno místo nedaleko Žebráka, na témže hřebeni, o 100 m výše. Kdy stavba začala, není známo, ale již r. 1398 byl bezpochyby dokončen alespoň obytný palác, neboť v tomto roce zde již král Václav IV. pobýval. Hrad byl již tehdy nazýván Točník, snad podle jména kopce, na kterém byl postaven (A. Sedláček). Podle lidové etymologie, zachycené poprvé u Schallera, to mělo být podle toho, že se každý musel třikrát otočit okolo hory, než se dostal do hradu. O postupu stavby hradu nejsme přesněji informováni. Nejisté postavení Václava IV. v Čechách však vyžadovalo, aby byl…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 28.10. 2009

Další texty historie
pověsti

Bílá střecha na Točníku

Zdi a stropy Točníka se řítily, tesané kvádry se valily po strmých svazích křemencové skály do údolí, železné okenní mříže mizely. Kdo jen mohl, olupoval hrad o poslední trám a poslední hřeb. Zborcené zdivo ovládly kavky a sovy, v podzemních místnostech se usídlili lotři. Neodvratně blížila se zkáza Točníka. Jen hlavní palác vzdoroval zubu řasu, neboť jej kryla zčernalá, šindelová střecha. K té střeše vzhlížel lid s obavami v duši, neboť i ona děravěla – a nedaleký byl den, kdy se mělo naplniti staré proroctví, že bude v Čechách velmi zle, až se na Točníku objeví nová, bílá střecha. Tak spočíval tu Točník nad krajem jako Bůh, v jehož rukou vězí lidský osud. Tajuplná byla jeho tvář, tajemné jeho útroby. Nejeden vesnický synek vypravil se se svými druhy na Točník, aby tu zblízka do jeho tváří pohleděl, nejeden šel sem s motykou zkusit štěstí. V rozechvění vstupovali do podzemních místností a v bývalém parku…  číst dále

2.9. 2002

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Točník

Místa v okolí

 pivovar
 Žebrák
 kostel sv. Rocha
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Záhorsko
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Prokopa
 Tihava
 židovský hřbitov
 Otmíče
 kostel sv. Martina
 Hořovice
 Hořovice
 kostel sv. Václava
 Třenická hora
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 sloup odsouzenců
 Zálužský hrad
 muzeum Výtopna Zdice
 Řebřík
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Lochovice
 rozhledna Máminka
 Doubravka
 Libomyšl
 Kohoutov
 Komárov
 kostel sv. Mikuláše
 Ostrý
 Zbiroh
 kostel sv. Tomáše
 Újezdec
 kaple sv. Anny
 Popovice
 kaple sv. Blažeje
 sladovna
 Čertova skála
 Tmaň
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Šemíkův pomník
 Plešivec
 Týřov
 Neumětely
 Ostrovecký mlýn
 Leontýn
 Neumětely
 Skryjská jezírka
 Kotýz
 Suchomasty
 Králův Dvůr
 Valdek
 Jince
 kostel sv. Mikuláše
 Rovný
 Koněpruské jeskyně
 Propadený zámek
 židovský hřbitov
 Terešov
 mariánský sloup
 Děd
 kaple
 Hřebečníky
 Stradonice
 kostel sv. Štěpána
 Podmokly
 Nižbor
 židovský hřbitov
 Osov
 Viereckschanze
 Městská hora
 Muzeum Českého krasu
 děkanství
 Beroun
 městské opevnění
 radnice
 Dřevíč
 Zajíčkův mlýn
 Zvíkovec
 Radeč
 Vůznice
 kaple se zvoničkou
 Studený vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Památník padlým
 Buková u Příbramě
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Floriána
Kontaktní informace
Hrady Točník a Žebrák
267 51 Zdice
Tel: 311 533 202
http://www.tocnik.com
tocnik@stc.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 308
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.3.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama