Královský hrad z konce 14. stol., postavený na příkaz Václava IV., upraven renesančně a barokně. Opuštěn v 17. stol. Poslední majitel J. Colloredo-Mansfeld daroval zříceninu při 1. pozemkové reformě Klubu českých turistů.
Hlavní obrázek místa
Zadní (nová) brána
© Ivan Grisa 08/2011
Hrad se poprvé připomíná roku 1398. A již od počátku byl projektován jako reprezentativní, architektonicky velmi vyspělá stavba. Po renesačních úpravách, provedených pány z Vartemberka a pány z Lobkovic, byl užíván až do období třicetileté války, během jejíhož průběhu zpustnul. Nadále byl dobře udržován pouze bývalý královský palác, jehož reprezentační sál byl v 18. století barokně upraven na poutní kapli sv. Bartoloměje. Poslední šlechtický majitel Josef Colloredo-Mannsfeld vlastnil hrad do roku 1923. Točník, jehož vývoj byl násilně přerušen husitskou revolucí, dodnes představuje jeden z vrcholů vývoje českých hradů na konci 14. století.
2.7. 2002
historie

Mezi nejmladší, ale rozlohou největší hrady v Čechách náleží Točník, nástupce hradu Žebráka. Král Václav IV. sice nechal hrad Žebrák v l. 1383–1396 upravit pro svou potřebu, ale ani to nepostačovalo a tak, když r. 1395 hrad značně poškodil požár, rozhodl se, že si nechá postavit hrad nový, který by se stal jeho důstojnějším i bezpečnějším útulkem. Pro stavbu nového hradu bylo zvoleno místo nedaleko Žebráka, na témže hřebeni, o 100 m výše. Kdy stavba začala, není známo, ale již r. 1398 byl bezpochyby dokončen alespoň obytný palác, neboť v tomto roce zde již král Václav IV. pobýval. Hrad byl již tehdy nazýván Točník, snad podle jména kopce, na kterém byl postaven (A. Sedláček). Podle lidové etymologie, zachycené poprvé u Schallera, to mělo být podle toho, že se každý musel třikrát otočit okolo hory, než se dostal do hradu. O postupu stavby hradu nejsme přesněji informováni. Nejisté postavení Václava IV. v Čechách však vyžadovalo, aby byl…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 28.10. 2009

Další texty historie
pověsti

Bílá střecha na Točníku

Zdi a stropy Točníka se řítily, tesané kvádry se valily po strmých svazích křemencové skály do údolí, železné okenní mříže mizely. Kdo jen mohl, olupoval hrad o poslední trám a poslední hřeb. Zborcené zdivo ovládly kavky a sovy, v podzemních místnostech se usídlili lotři. Neodvratně blížila se zkáza Točníka. Jen hlavní palác vzdoroval zubu řasu, neboť jej kryla zčernalá, šindelová střecha. K té střeše vzhlížel lid s obavami v duši, neboť i ona děravěla – a nedaleký byl den, kdy se mělo naplniti staré proroctví, že bude v Čechách velmi zle, až se na Točníku objeví nová, bílá střecha. Tak spočíval tu Točník nad krajem jako Bůh, v jehož rukou vězí lidský osud. Tajuplná byla jeho tvář, tajemné jeho útroby. Nejeden vesnický synek vypravil se se svými druhy na Točník, aby tu zblízka do jeho tváří pohleděl, nejeden šel sem s motykou zkusit štěstí. V rozechvění vstupovali do podzemních místností a v bývalém parku…  číst dále

2.9. 2002

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

28.8.2015 23:00 Jan Večeřa
Točník je impozantní hrad, návštěvu si nemohu vynachválit, krásné vstupenky, na pokladně lze zakoupit velmi sympatického tištěného průvodce po hradě, mrknout se na medvědy (Agátu s Martinem) a obdivovat architekturu doby Václava IV., jehož dvorská huť tu dokázala postavit opravdu krásnou stavbu. I ty výhledy do okolní krajiny rozhodně stojí za to! Celkově na vás hrad dýchne takovým vstřícným dojmem...i díky hradní posádce.
26.8.2014 12:24 marek jukl
V rámci našich toulek po hradech a zříceninách jsme nemohli nenavštívit Točník...no a samozřejmně Žebrák...
28.7.2007 16:03 Marie
Na Točník je velice krásný pohled i od dálnice při východu slunce. To je potom nezapomenutelný zážitek.
30.7.2006 00:00
Mé připomínky k hradům Točník a Žebrák najdete na stránkách hradu Žebrák. Irísek
1.10.2006 11:22 PepaL
Dle mého názoru jeden z nejkrásnějších našich hradů. Byl jsem tu jako kluk za hrozného počasí, kdy na hradě nebyla jinak ani noha. Správce nás i přes to sólo provedl po celém hradě. Naprosto nezapomenutelný zážitek s úchvatným výkladem, na který dodnes vzpomínám. Minulý týden jsem se tam vypravil po 15letech tentokrát na kole z Prahy (mimochodem kdo si troufne na cca 140km, vřele doporučuji po dálkové trase 3 kolem Karlštejna do Hořovic odkud po 303 až na Žebrák a Točník - lehká trasa bez výrazných stoupání s výjimkou vlastního vrcholu k Točníku:-) ). Kolo mi pohlídala pokladní. Prohlídka mě tentokrát bohužel malinko zklamala, protože jsem dostal jen tištěného průvodce (oproti prohlídce před 15ti lety velmi stručného), nicméně i to má své výhody, protože v každé části hradu může člověk zůstat jak dlouho chce, prohlédnout si co chce a především si v klidu vyfotit co ho zaujme. Z inventáře hradu příliš zachováno není. Původní je jen truhla na uchování pokladu Václava IV. Některé místnosti jsou ve velmi dobrém stavu, ostatní se opravují. Nepřístupné není jen poslední patro hradního paláce s komnatami královny. Tentokrát jsem měl štěstí na počasí a tak jsem si mohl vychutnat i nádherný výhled do kraje.
Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Točník

Místa v okolí

 pivovar
 Žebrák
 kostel sv. Rocha
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Záhorsko
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Prokopa
 Tihava
 židovský hřbitov
 Otmíče
 kostel sv. Martina
 Hořovice
 Hořovice
 kostel sv. Václava
 Třenická hora
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 sloup odsouzenců
 Zálužský hrad
 muzeum Výtopna Zdice
 Řebřík
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Lochovice
 rozhledna Máminka
 Doubravka
 Libomyšl
 Kohoutov
 Komárov
 kostel sv. Mikuláše
 Ostrý
 Zbiroh
 kostel sv. Tomáše
 Újezdec
 kaple sv. Anny
 Popovice
 kaple sv. Blažeje
 sladovna
 Čertova skála
 Tmaň
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Šemíkův pomník
 Plešivec
 Týřov
 Neumětely
 Ostrovecký mlýn
 Leontýn
 Neumětely
 Skryjská jezírka
 Kotýz
 Suchomasty
 Králův Dvůr
 Valdek
 Jince
 kostel sv. Mikuláše
 Rovný
 Koněpruské jeskyně
 Propadený zámek
 židovský hřbitov
 Terešov
 mariánský sloup
 Děd
 kaple
 Hřebečníky
 Stradonice
 kostel sv. Štěpána
 Podmokly
 Nižbor
 židovský hřbitov
 Osov
 Viereckschanze
 Městská hora
 Muzeum Českého krasu
 děkanství
 Beroun
 městské opevnění
 radnice
 Dřevíč
 Zajíčkův mlýn
 Zvíkovec
 Radeč
 Vůznice
 kaple se zvoničkou
 Studený vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Památník padlým
 Buková u Příbramě
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Floriána
Kontaktní informace
Hrady Točník a Žebrák
267 51 Zdice
Tel: 311 533 202
http://www.tocnik.com
tocnik@stc.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 308
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.3.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama