Původně gotický hrad vazalů pánů z Hardeggu byl zřejmě v 17. století přestavěn na renesanční zámek. Po opuštění hradu Hardegg sem přesídlila správa panství a zemský soud. V 18. století přestavěn barokně a mezi lety 1886-1887 v historizujícím slohu. Dnes slouží jako rodinné sídlo.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí zámku Fronsburg
© Luděk Vláčil 09/2020
Fronsburg ležící v oblasti Waldviertel (česky Lesní čtvrť) v Dolním Rakousku je místní částí tržní obce (v ČR městys) Weitersfeld. Dominantou vesničky Fronsburg je rozsáhlý, dobře udržovaný a stále obydlený zámek. Areál je veřejnosti přístupný pouze po předchozí dohodě.
Luděk Vláčil, 12.12. 2021
popis

Rozsáhlý zámek nepravidelného půdorysu uzavírající dvě nádvoří se nalézá na terase nad vodním tokem Fugnitz. Západní průčelí bylo v 2. pol. 18. století přestavěno a vznikla zde brána. Tvoří je tříosý střední rizalit se dvěma vyčnívajícími válcovými věžemi (bastiony). Na trojúhelníkovém štítu nad vstupem je umístěn velký alianční erb rodu Khevenhüller-Metsch s rokokovou výzdobou. Za bránou je předhradí pocházející ještě ze 16. století. Jeho severozápadní stranu tvoří zámecká kaple přestavěná v 16. století a znovu upravená v 17. století. Kamenné ostění portálu je po stranách vyzdobeno drážkovými pilastry a bohatě zdobeným ornamentem trámoví. Nad portálem je erb rodu Khevenhüller. Ocelové kované dveře pocházejí ze 17. století a mají ještě původní zámek. Interiér je zaklenutý křížovou klenbou. Výklenek na svátosti spočívá na znovu použitém, pozdně gotickém kamenném rámu s barokními motivy. V 19. století byly na stěny zavěšeny náhrobní…  číst dále

https://www.apsida.cz/hrady/cizina/rak/drak/waldfiltr/fronsbrg/fronsbrg.htm, http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/result/burgid/1896 a další, 12.12. 2021

historie

Fronsburg, původně nazývaný Freundesperch, byl sídlem ministeriálního šlechtického rodu sloužícího hrabatům von Hardegg. Prvně se v roce 1230 vzpomíná jistý Hadmar von Freundesperch. Roku 1281 se v knize kláštera sv. Bernarda objevuje Winther von Vriuntsperch, jakož i jeho bratři Leutwin a Leo von Vreuntsperch. Po roce 1300 se zde vystřídalo několik majitelů. V roce 1430 hrad dobyli husité a posloužil jim jako základna pro vyplenění celého okolí. Roku 1448 předal Fronsburg hrabě Michal von Hardegg bratrům Oswaldovi a Štěpánovi von Eiczinger jako svobodné panství, ovšem pod podmínkou, že při vymření jejich rodiny se opět stane lénem. V roce 1569 hrabě Zikmund von Hardegg prodal panství Kryštofu Lampelu z Freundsbergu, který v roce 1587 získal šlechtický titul – svobodný pán von Fronsburg. Poslední člen rodu Lampel umírá v roce 1676. Roku 1739 prodává svobodný pán František Reinhold von Andlern již renesanční zámek hraběti…  číst dále

https://www.apsida.cz/hrady/cizina/rak/drak/waldfiltr/fronsbrg/fronsbrg.htm, http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/result/burgid/1896 a další, 12.12. 2021

Půdorys místa


© zdroj: mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Oberhöflein
 Ruegers
 Niederfladnitz
 Kaja
 Hardegg II
 Hardegg
 Hardegg III
 Hardeggská vyhlídka
 Braitava
 židovský hřbitov
 Galgen/šibenice
 Čížov
 Neudegg
 Vranov nad Dyjí
 jez
 Vlčí dvůr
 měšťanský dům
 Grundův mlýn
 Mniszkův kříž
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Claryho kříž
 vodní nádrž Vranov
 Svatý Kámen
 Šobes
 Lesná
 Papírna
 kostel sv. Volfganga
 boží muka
 sousoší Piety
 Frejštejn
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 malovaný sklep
 boží muka
 Oslnovice
 Králův stolec
 Popice
 socha sv. Floriána
 Drosendorf
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Šenkenberk
 Cornštejn
 dvůr Mitrov
 Thürnau
 Uherčice
 Uherčice
 Kravsko
 Plenkovice
Základní informace místa
ID místa: 15270
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama