Původně gotický hrad vazalů pánů z Hardeggu byl zřejmě v 17. století přestavěn na renesanční zámek. Po opuštění hradu Hardegg sem přesídlila správa panství a zemský soud. V 18. století přestavěn barokně a mezi lety 1886-1887 v historizujícím slohu. Dnes slouží jako rodinné sídlo.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí zámku Fronsburg
© Luděk Vláčil 09/2020
Fronsburg ležící v oblasti Waldviertel (česky Lesní čtvrť) v Dolním Rakousku je místní částí tržní obce (v ČR městys) Weitersfeld. Dominantou vesničky Fronsburg je rozsáhlý, dobře udržovaný a stále obydlený zámek. Areál je veřejnosti přístupný pouze po předchozí dohodě.
Luděk Vláčil, 12.12. 2021
popis

Rozsáhlý zámek nepravidelného půdorysu uzavírající dvě nádvoří se nalézá na terase nad vodním tokem Fugnitz. Západní průčelí bylo v 2. pol. 18. století přestavěno a vznikla zde brána. Tvoří je tříosý střední rizalit se dvěma vyčnívajícími válcovými věžemi (bastiony). Na trojúhelníkovém štítu nad vstupem je umístěn velký alianční erb rodu Khevenhüller-Metsch s rokokovou výzdobou. Za bránou je předhradí pocházející ještě ze 16. století. Jeho severozápadní stranu tvoří zámecká kaple přestavěná v 16. století a znovu upravená v 17. století. Kamenné ostění portálu je po stranách vyzdobeno drážkovými pilastry a bohatě zdobeným ornamentem trámoví. Nad portálem je erb rodu Khevenhüller. Ocelové kované dveře pocházejí ze 17. století a mají ještě původní zámek. Interiér je zaklenutý křížovou klenbou. Výklenek na svátosti spočívá na znovu použitém, pozdně gotickém kamenném rámu s barokními motivy. V 19. století byly na stěny zavěšeny náhrobní…  číst dále

https://www.apsida.cz/hrady/cizina/rak/drak/waldfiltr/fronsbrg/fronsbrg.htm, http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/result/burgid/1896 a další, 12.12. 2021

historie

Fronsburg, původně nazývaný Freundesperch, byl sídlem ministeriálního šlechtického rodu sloužícího hrabatům von Hardegg. Prvně se v roce 1230 vzpomíná jistý Hadmar von Freundesperch. Roku 1281 se v knize kláštera sv. Bernarda objevuje Winther von Vriuntsperch, jakož i jeho bratři Leutwin a Leo von Vreuntsperch. Po roce 1300 se zde vystřídalo několik majitelů. V roce 1430 hrad dobyli husité a posloužil jim jako základna pro vyplenění celého okolí. Roku 1448 předal Fronsburg hrabě Michal von Hardegg bratrům Oswaldovi a Štěpánovi von Eiczinger jako svobodné panství, ovšem pod podmínkou, že při vymření jejich rodiny se opět stane lénem. V roce 1569 hrabě Zikmund von Hardegg prodal panství Kryštofu Lampelu z Freundsbergu, který v roce 1587 získal šlechtický titul – svobodný pán von Fronsburg. Poslední člen rodu Lampel umírá v roce 1676. Roku 1739 prodává svobodný pán František Reinhold von Andlern již renesanční zámek hraběti…  číst dále

https://www.apsida.cz/hrady/cizina/rak/drak/waldfiltr/fronsbrg/fronsbrg.htm, http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/result/burgid/1896 a další, 12.12. 2021

Půdorys místa


© zdroj: mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Oberhöflein
 Ruegers
 Kaja
 Niederfladnitz
 Hardegg II
 Hardegg
 Hardegg III
 Hardeggská vyhlídka
 Braitava
 židovský hřbitov
 Galgen/šibenice
 Čížov
 Neudegg
 Vranov nad Dyjí
 jez
 Vlčí dvůr
 Grundův mlýn
 měšťanský dům
 Mniszkův kříž
 manufaktura
 kaple sv. Josefa
 Claryho kříž
 Vranovská přehrada
 Svatý Kámen
 Šobes
 Lesná
 Papírna
 kostel sv. Volfganga
 boží muka
 sousoší Piety
 Frejštejn
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 malovaný sklep
 boží muka
 Králův stolec
 Oslnovice
 Popice
 socha sv. Floriána
 Drosendorf
 městské opevnění
 radnice
 kostel sv. Václava
 Cornštejn
 Šenkenberk
 dvůr Mitrov
 Thürnau
 Uherčice
 Uherčice
 Kravsko
 Plenkovice
Základní informace místa
ID místa: 15270
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama