Původně gotický hrad vazalů pánů z Hardeggu byl zřejmě v 17. století přestavěn na renesanční zámek. Po opuštění hradu Hardegg sem přesídlila správa panství a zemský soud. V 18. století přestavěn barokně a mezi lety 1886-1887 v historizujícím slohu. Dnes slouží jako rodinné sídlo.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí zámku Fronsburg
© Luděk Vláčil 09/2020
Fronsburg ležící v oblasti Waldviertel (česky Lesní čtvrť) v Dolním Rakousku je místní částí tržní obce (v ČR městys) Weitersfeld. Dominantou vesničky Fronsburg je rozsáhlý, dobře udržovaný a stále obydlený zámek. Areál je veřejnosti přístupný pouze po předchozí dohodě.
Luděk Vláčil, 12.12. 2021
popis

Rozsáhlý zámek nepravidelného půdorysu uzavírající dvě nádvoří se nalézá na terase nad vodním tokem Fugnitz. Západní průčelí bylo v 2. pol. 18. století přestavěno a vznikla zde brána. Tvoří je tříosý střední rizalit se dvěma vyčnívajícími válcovými věžemi (bastiony). Na trojúhelníkovém štítu nad vstupem je umístěn velký alianční erb rodu Khevenhüller-Metsch s rokokovou výzdobou. Za bránou je předhradí pocházející ještě ze 16. století. Jeho severozápadní stranu tvoří zámecká kaple přestavěná v 16. století a znovu upravená v 17. století. Kamenné ostění portálu je po stranách vyzdobeno drážkovými pilastry a bohatě zdobeným ornamentem trámoví. Nad portálem je erb rodu Khevenhüller. Ocelové kované dveře pocházejí ze 17. století a mají ještě původní zámek. Interiér je zaklenutý křížovou klenbou. Výklenek na svátosti spočívá na znovu použitém, pozdně gotickém kamenném rámu s barokními motivy. V 19. století byly na stěny zavěšeny náhrobní…  číst dále

https://www.apsida.cz/hrady/cizina/rak/drak/waldfiltr/fronsbrg/fronsbrg.htm, http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/result/burgid/1896 a další, 12.12. 2021

historie

Fronsburg, původně nazývaný Freundesperch, byl sídlem ministeriálního šlechtického rodu sloužícího hrabatům von Hardegg. Prvně se v roce 1230 vzpomíná jistý Hadmar von Freundesperch. Roku 1281 se v knize kláštera sv. Bernarda objevuje Winther von Vriuntsperch, jakož i jeho bratři Leutwin a Leo von Vreuntsperch. Po roce 1300 se zde vystřídalo několik majitelů. V roce 1430 hrad dobyli husité a posloužil jim jako základna pro vyplenění celého okolí. Roku 1448 předal Fronsburg hrabě Michal von Hardegg bratrům Oswaldovi a Štěpánovi von Eiczinger jako svobodné panství, ovšem pod podmínkou, že při vymření jejich rodiny se opět stane lénem. V roce 1569 hrabě Zikmund von Hardegg prodal panství Kryštofu Lampelu z Freundsbergu, který v roce 1587 získal šlechtický titul – svobodný pán von Fronsburg. Poslední člen rodu Lampel umírá v roce 1676. Roku 1739 prodává svobodný pán František Reinhold von Andlern již renesanční zámek hraběti…  číst dále

https://www.apsida.cz/hrady/cizina/rak/drak/waldfiltr/fronsbrg/fronsbrg.htm, http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/result/burgid/1896 a další, 12.12. 2021

Půdorys místa


© zdroj: mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Oberhöflein
 Ruegers
 Kaja
 Niederfladnitz
 Hardegg II
 Hardegg
 Hardegg III
 Hardeggská vyhlídka
 Braitava
 židovský hřbitov
 Galgen/šibenice
 Čížov
 Neudegg
 Vranov nad Dyjí
 jez
 Vlčí dvůr
 měšťanský dům
 Grundův mlýn
 Mniszkův kříž
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Claryho kříž
 Vranovská přehrada
 Svatý Kámen
 Šobes
 Lesná
 Papírna
 kostel sv. Volfganga
 boží muka
 sousoší Piety
 Frejštejn
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 malovaný sklep
 boží muka
 Králův stolec
 Oslnovice
 socha sv. Floriána
 Popice
 městské opevnění
 radnice
 Drosendorf
 kostel sv. Václava
 Cornštejn
 Šenkenberk
 dvůr Mitrov
 Thürnau
 Uherčice
 Uherčice
 Kravsko
 Plenkovice
Základní informace místa
ID místa: 15270
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama