Původně gotický hrad vazalů pánů z Hardeggu byl zřejmě v 17. století přestavěn na renesanční zámek. Po opuštění hradu Hardegg sem přesídlila správa panství a zemský soud. V 18. století přestavěn barokně a mezi lety 1886-1887 v historizujícím slohu. Dnes slouží jako rodinné sídlo.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí zámku Fronsburg
© Luděk Vláčil 09/2020
Fronsburg ležící v oblasti Waldviertel (česky Lesní čtvrť) v Dolním Rakousku je místní částí tržní obce (v ČR městys) Weitersfeld. Dominantou vesničky Fronsburg je rozsáhlý, dobře udržovaný a stále obydlený zámek. Areál je veřejnosti přístupný pouze po předchozí dohodě.
Luděk Vláčil, 12.12. 2021
popis

Rozsáhlý zámek nepravidelného půdorysu uzavírající dvě nádvoří se nalézá na terase nad vodním tokem Fugnitz. Západní průčelí bylo v 2. pol. 18. století přestavěno a vznikla zde brána. Tvoří je tříosý střední rizalit se dvěma vyčnívajícími válcovými věžemi (bastiony). Na trojúhelníkovém štítu nad vstupem je umístěn velký alianční erb rodu Khevenhüller-Metsch s rokokovou výzdobou. Za bránou je předhradí pocházející ještě ze 16. století. Jeho severozápadní stranu tvoří zámecká kaple přestavěná v 16. století a znovu upravená v 17. století. Kamenné ostění portálu je po stranách vyzdobeno drážkovými pilastry a bohatě zdobeným ornamentem trámoví. Nad portálem je erb rodu Khevenhüller. Ocelové kované dveře pocházejí ze 17. století a mají ještě původní zámek. Interiér je zaklenutý křížovou klenbou. Výklenek na svátosti spočívá na znovu použitém, pozdně gotickém kamenném rámu s barokními motivy. V 19. století byly na stěny zavěšeny náhrobní…  číst dále

https://www.apsida.cz/hrady/cizina/rak/drak/waldfiltr/fronsbrg/fronsbrg.htm, http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/result/burgid/1896 a další, 12.12. 2021

historie

Fronsburg, původně nazývaný Freundesperch, byl sídlem ministeriálního šlechtického rodu sloužícího hrabatům von Hardegg. Prvně se v roce 1230 vzpomíná jistý Hadmar von Freundesperch. Roku 1281 se v knize kláštera sv. Bernarda objevuje Winther von Vriuntsperch, jakož i jeho bratři Leutwin a Leo von Vreuntsperch. Po roce 1300 se zde vystřídalo několik majitelů. V roce 1430 hrad dobyli husité a posloužil jim jako základna pro vyplenění celého okolí. Roku 1448 předal Fronsburg hrabě Michal von Hardegg bratrům Oswaldovi a Štěpánovi von Eiczinger jako svobodné panství, ovšem pod podmínkou, že při vymření jejich rodiny se opět stane lénem. V roce 1569 hrabě Zikmund von Hardegg prodal panství Kryštofu Lampelu z Freundsbergu, který v roce 1587 získal šlechtický titul – svobodný pán von Fronsburg. Poslední člen rodu Lampel umírá v roce 1676. Roku 1739 prodává svobodný pán František Reinhold von Andlern již renesanční zámek hraběti…  číst dále

https://www.apsida.cz/hrady/cizina/rak/drak/waldfiltr/fronsbrg/fronsbrg.htm, http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/result/burgid/1896 a další, 12.12. 2021

Půdorys místa


© zdroj: mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Oberhöflein
 Ruegers
 Niederfladnitz
 Kaja
 Hardegg II
 Hardegg
 Hardegg III
 Hardeggská vyhlídka
 Braitava
 židovský hřbitov
 Galgen/šibenice
 Čížov
 Neudegg
 Vranov nad Dyjí
 jez
 Vlčí dvůr
 měšťanský dům
 Grundův mlýn
 Mniszkův kříž
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Claryho kříž
 Vranovská přehrada
 Svatý Kámen
 Šobes
 Lesná
 Papírna
 kostel sv. Volfganga
 boží muka
 sousoší Piety
 Frejštejn
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 malovaný sklep
 boží muka
 Oslnovice
 Králův stolec
 Popice
 socha sv. Floriána
 Drosendorf
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Šenkenberk
 Cornštejn
 dvůr Mitrov
 Thürnau
 Uherčice
 Uherčice
 Kravsko
 Plenkovice
Základní informace místa
ID místa: 15270
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama