Raně barokní nový zámek v Hořovicích vybudoval zřejmě Ignác Bořita z Martinic jako náhradu starého zámku v r. 1652. V 18. a 19. st. klasicistně rozšiřován. Pilíře plotu dělící čestný dvůr od parku a Sluneční bránu zdobí sochy z dílny Matyáše Brauna.
Hlavní obrázek místa
Hořovice - Nový zámek.
Vstupní průčelí zámku.
© Josef Houdek, 06/2005
Zámek Hořovice má barokně-klasicistní podobu, jeho součástí je i zámecký park se Sluneční branou a plastikami z dílny M.Brauna. Ze zámeckých interiérů je zpřístupněn např. lovecký salónek, jídelna, knihovna. V části zámku je umístěna unikátní sbírka hracích strojků - automatofonů a umělecké litiny.
správa zámku Hořovice, 15.4. 2003
turistické

Prohlídkové okruhy:

I. okruh - Reprezentační prostory. Prohlídka s průvodcem (cca 55 min.). Okruh je přístupný v období duben - říjen. Okruh začíná zámeckým vestibulem, odkud se jde halovým prostorem schodiště s klenutým stropem (freska Jana Ferdinanda Schorra) do Přijímacího salónu (prezentace 6 generací rodu Vrbnů, kteří budovali barokní zámek a zasloužili se o rozvoj panství. Cenná ručně malovaná mapa panství z r. 1756). Následuje Rudolfova pracovna (Rudolf z Vrbna 1761-1823), Hudební salón, Hlavní sál (přebudován v pol. 19. stol. z pův. barokní kaple, okázalá novoklasicistní výzdoba, malby K. Würbse na stěnách, galerie předků). Přes Červený salónek (rodinné portréty Schaumburgů) a Zelený salón se přichází k Velké jídelně (druhorokoková úprava). Následuje prohlídka knihovny (oválný prostor s knihovnami po obvodu místnosti, cca 4 tisíce knih), Loveckého salónu (s funkcí herny, typicky pánská místnost), Zlatého salónku (ve stylu tzv.…  číst dále

E.H. podle http://www.zamek-horovice.cz, 15.8. 2013

historie

Archeologické nálezy dokládají osídlení na dnešním území města již od 10. století. Podstatný růst koncentrace osídlení však souvisel až se vznikem panského sídla na místě dnešního tzv. Starého zámku na přelomu 12. a 13. století. Toto bylo původně dvorcem (hospodářská zástavba + obytná budova), později gotickou tvrzí a hradem. První a né zcela průkazné zmínky o opevnění jsou z dob husitských válek, respektive obléhání Hořovic Sirotky z let 1422 a 1430. V dnešní stavbě Starého zámku lze již analyzovat prvky pozdně gotického hradu, na který byla tvrz přestavěna koncem 15. století. V roce 1639 byl hrad vypálen Švédy a po roce 1648 opraven v barokním stylu. Po vystavění nového zámku ztratil definitivně funkci šlechtického sídla a sloužil jako obydlí úředníkům a jako hospodářské zázemí. Kníže Jindřich Hanau-Schaumburg jej prodal státu a od roku 1929 je sídlem správy vojenských lesů. Ke starému hořovickému zámku (hradu) se…  číst dále

28.5. 2002

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Hořovice

Místa v okolí

 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 sloup odsouzenců
 Tihava
 Zálužský hrad
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Otmíče
 Ostrý
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Rocha
 Komárov
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Lochovice
 kostel sv. Martina
 Žebrák
 pivovar
 Záhorsko
 Točník
 kaple sv. Anny
 Třenická hora
 Plešivec
 větrný mlýn
 Doubravka
 Valdek
 Jince
 kostel sv. Mikuláše
 Libomyšl
 muzeum Výtopna Zdice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 Újezdec
 mariánský sloup
 Neumětely
 kostel sv. Mikuláše
 Zbiroh
 Řebřík
 kostel sv. Mikuláše
 sladovna
 Tmaň
 kaple
 Viereckschanze
 Suchomasty
 kostel sv. Jiří
 Drahlín
 Osov
 kostel sv. Štěpána
 Popovice
 kaple sv. Blažeje
 Hluboš
 Studený vrch
 Kotýz
 rozhledna Máminka
 Památník padlým
 Rovný
 Koněpruské jeskyně
 kostel sv. Tomáše
 Buková u Příbramě
 Hradec
 Pičín
 synagoga
 Strašice
 Všeradice
 kostel sv. Vavřince
 Králův Dvůr
 Bacín
 Ostrovecký mlýn
 Terešov
 Chlukov
 Skryjská jezírka
 Děd
 Tři Trubky
 Týřov
 Městská hora
 Vimberk
 Muzeum Českého krasu
 děkanství
 městské opevnění
 Beroun
 Tetín
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 kostel sv. Ludmily
 Podmokly
 Tetín
 Dlouhá Lhota
Kontaktní informace
Národní památkový ústav
správa státního zámku v Hořovicích
Vrbnovská 22
268 01 Hořovice
Tel: (+420) 311 512 479, 724 331 568
http://www.zamek-horovice.cz
horovice@stc.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 844
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama