Raně barokní nový zámek v Hořovicích vybudoval zřejmě Ignác Bořita z Martinic jako náhradu starého zámku v r. 1652. V 18. a 19. st. klasicistně rozšiřován. Pilíře plotu dělící čestný dvůr od parku a Sluneční bránu zdobí sochy z dílny Matyáše Brauna.
Hlavní obrázek místa
Průčelí zámku z parku
2003 © Luděk Pitter
Zámek Hořovice má barokně-klasicistní podobu, jeho součástí je i zámecký park se Sluneční branou a plastikami z dílny M.Brauna. Ze zámeckých interiérů je zpřístupněn např. lovecký salónek, jídelna, knihovna. V části zámku je umístěna unikátní sbírka hracích strojků - automatofonů a umělecké litiny.
správa zámku Hořovice, 15.4. 2003
turistické

Prohlídkové okruhy:

I. okruh - Reprezentační prostory. Prohlídka s průvodcem (cca 55 min.). Okruh je přístupný v období duben - říjen. Okruh začíná zámeckým vestibulem, odkud se jde halovým prostorem schodiště s klenutým stropem (freska Jana Ferdinanda Schorra) do Přijímacího salónu (prezentace 6 generací rodu Vrbnů, kteří budovali barokní zámek a zasloužili se o rozvoj panství. Cenná ručně malovaná mapa panství z r. 1756). Následuje Rudolfova pracovna (Rudolf z Vrbna 1761-1823), Hudební salón, Hlavní sál (přebudován v pol. 19. stol. z pův. barokní kaple, okázalá novoklasicistní výzdoba, malby K. Würbse na stěnách, galerie předků). Přes Červený salónek (rodinné portréty Schaumburgů) a Zelený salón se přichází k Velké jídelně (druhorokoková úprava). Následuje prohlídka knihovny (oválný prostor s knihovnami po obvodu místnosti, cca 4 tisíce knih), Loveckého salónu (s funkcí herny, typicky pánská místnost), Zlatého salónku (ve stylu tzv.…  číst dále

E.H. podle http://www.zamek-horovice.cz, 15.8. 2013

historie

Archeologické nálezy dokládají osídlení na dnešním území města již od 10. století. Podstatný růst koncentrace osídlení však souvisel až se vznikem panského sídla na místě dnešního tzv. Starého zámku na přelomu 12. a 13. století. Toto bylo původně dvorcem (hospodářská zástavba + obytná budova), později gotickou tvrzí a hradem. První a né zcela průkazné zmínky o opevnění jsou z dob husitských válek, respektive obléhání Hořovic Sirotky z let 1422 a 1430. V dnešní stavbě Starého zámku lze již analyzovat prvky pozdně gotického hradu, na který byla tvrz přestavěna koncem 15. století. V roce 1639 byl hrad vypálen Švédy a po roce 1648 opraven v barokním stylu. Po vystavění nového zámku ztratil definitivně funkci šlechtického sídla a sloužil jako obydlí úředníkům a jako hospodářské zázemí. Kníže Jindřich Hanau-Schaumburg jej prodal státu a od roku 1929 je sídlem správy vojenských lesů. Ke starému hořovickému zámku (hradu) se…  číst dále

28.5. 2002

Komentáře

1.11.2011 11:44 Daniela
S šestiletou dcerou jsm si zaplatila vstup na prohlídku Hračky aristokratů.Slečna průvodkyně nastrojená v nepadnoucím pseudohistorickém oblečku nás vedla na prohlídku asi 10 návštěvníků. V první místnosti nás přivítala a jasnovidecky prohlásila:"Prohlídky lze dělat s výkladem či bez výkladu.Vy asi výklad nebudete chtít, tak si to tu prohlédněte a půjdeme dále.Kdybyste měli nějaký dotaz, ptejte se." Mlčky jsme proletěli dvě místnosti,pár lidí se odvážilo poptat na exponáty,ale průvodkyně o jejich funkci nevěděla zhola nic, takže se nikdo nic nedozvěděl.Náhle se s námi rozloučila,poděkovala za pozornost a byli jsme venku.Prohlídka trvala 8 minut a rozhodně nebyla levná. Ostatní návštěvníci se zmateně rozhlíželi a čekali,kde bude pokračování a má dcera se divila, proč té průvodkyni říkám Sbohem,když jindy se loučím s Nashledanou.....
28.6.2008 19:51 Eliška
Souhlasím,krásný a možná trochu opomenutý zámek.Přitom rozhodně stojí za návštevu!Na své si tu přijde každý.V I.okruhu můžete navštívit zámecké interiery, v II.okruhu pak uvidíte hračky malých aristokratů.Dále tu je expozice hracích strojků a hudebních automatů,výstava umělecké litiny a co určitě potěší zejména děti,ve sklepení jsou nadpřirozené bytosti.
5.11.2007 23:44 Martin
Krásný, možná trochu opomenutý zámek se skvělou průvodkyní, která se stará o www stránečky. Mnoho štěstí do další obnovy zámku.
Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Hořovice

Místa v okolí

 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 sloup odsouzenců
 Tihava
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Zálužský hrad
 židovský hřbitov
 Otmíče
 kostel sv. Vavřince
 Ostrý
 kostel sv. Rocha
 Komárov
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Lochovice
 kostel sv. Martina
 pivovar
 Žebrák
 Záhorsko
 Točník
 kaple sv. Anny
 Třenická hora
 Plešivec
 Doubravka
 větrný mlýn
 Valdek
 Jince
 kostel sv. Mikuláše
 Libomyšl
 muzeum Výtopna Zdice
 kostel sv. Václava
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 židovský hřbitov
 Újezdec
 mariánský sloup
 Neumětely
 kostel sv. Mikuláše
 Zbiroh
 Řebřík
 kostel sv. Mikuláše
 sladovna
 Tmaň
 kaple
 Viereckschanze
 Suchomasty
 Čertova skála
 kaple sv. Blažeje
 kostel sv. Jiří
 Drahlín
 kostel sv. Štěpána
 Osov
 Popovice
 Hluboš
 Kotýz
 Studený vrch
 Kohoutov
 rozhledna Máminka
 Památník padlým
 Rovný
 kostel sv. Tomáše
 Koněpruské jeskyně
 Buková u Příbramě
 Hradec
 Pičín
 synagoga
 Strašice
 Všeradice
 kostel sv. Vavřince
 Králův Dvůr
 Bacín
 Ostrovecký mlýn
 Terešov
 Chlukov
 Skryjská jezírka
 Děd
 Tři Trubky
 Týřov
 Městská hora
 Vimberk
 Muzeum Českého krasu
 děkanství
 městské opevnění
 Beroun
 Zajíčkův mlýn
 Tetín
 radnice
 kostel sv. Ludmily
 Podmokly
 Tetín
 Dlouhá Lhota
Kontaktní informace
Národní památkový ústav
správa státního zámku v Hořovicích
Vrbnovská 22
268 01 Hořovice
Tel: (+420) 311 512 479, 724 331 568
http://www.zamek-horovice.cz
horovice@stc.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 844
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama