Původně výšinné eneolitické sídliště, pak opevněná osada v mladší době bronzové, na akropoli vybudováno jednodílné hradiště v době halštatské a laténské, znovu využito a rozšířeno ve střední až mladší době hradištní.
Hlavní obrázek místa
hradiště od Praskoles
© Milan Caha 08/2008
Na výrazném zalesněném vrchu jménem Otmíčská hora jižně od obce Otmíče leží dvojdílné oválné hradiště opevněné dvěma obloukovitými valy na přístupné východní straně. Původně tu bývalo výšinné eneolitické sídliště, pak opevněná osada v mladší době bronzové, na akropoli vybudováno jednodílné hradiště v době halštatské a laténské, znovu využito a rozšířeno ve střední až mladší době hradištní. Dobře znatelná je část valu (zejména střední vnitřní val a val v severovýchodní části), na akropoli jsou zřetelné terénní náznaky, které však pravděpodobně nesouvisí s existencí hradiště ale spíše s dobýváním kamene v sousedním lomu. Území je chráněno jako přírodní památka.
Milan Caha, 20.6. 2007
historie

OTMÍČ.

Na louce, v tu stranu od Otmíče k Praskolesům, stávala tvrz Otmická, z níž jen chatrné známky příkopů zbyly, poněvadž tyto před časem byly zavezeny a louka srovnána. V 14. století měl tu popluží Pešík z Komárova; r. 1396 učinil smlouvu s farářem v Praskolesích o desátky, které z něho měl platiti. Popluží to u vsi ležící, tedy na nynější tvrziště dopadající, držela potom u věně Eléna, vdova po Pešíkovi, a odkázala odtud plat tří kop faráři a oltářníku na Mrtnice. Roku 1454 držel Otmíč Přech z Trnové a vydán roku 1470 z Rakovnicka a Podbrdska ke zřízení pole proti Uhrům. Vdova po něm Anéžka odkázala asi r. 1488 na zboží svém ve Jměňanech dvě kopy a 20 gr. míš. ke kostelu sv. Jiljí do Hořovic, na opravu toho božího domu polovici a faráři polovici; za to farář měl prositi pána Boha „po kázání nedělském“ za duši Přechovu, dcery a příbuzné jeho a za ten všechen rod, avšak takovým…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze české, kniha 6, 16.11. 2020

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Otmíče

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Tihava
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Lochovice
 Záhorsko
 Hořovice
 kostel sv. Vavřince
 Libomyšl
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 kostel sv. Rocha
 synagoga
 sloup odsouzenců
 kaple sv. Anny
 Ostrý
 muzeum Výtopna Zdice
 Točník
 pivovar
 Žebrák
 Šemíkův pomník
 Neumětely
 Plešivec
 Neumětely
 větrný mlýn
 Zálužský hrad
 kostel sv. Mikuláše
 sladovna
 Tmaň
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Jince
 kaple sv. Blažeje
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Suchomasty
 kostel sv. Mikuláše
 Popovice
 kaple
 Komárov
 Třenická hora
 Kotýz
 Viereckschanze
 Osov
 Koněpruské jeskyně
 Doubravka
 Valdek
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Tomáše
 rozhledna Máminka
 Králův Dvůr
 synagoga
 Studený vrch
 Všeradice
 Bacín
 Řebřík
 Újezdec
 Hradec
 kostel sv. Mikuláše
 Památník padlým
 Děd
 Zbiroh
 Hluboš
 Městská hora
 Muzeum Českého krasu
 děkanství
 městské opevnění
 Kohoutov
 Beroun
 Tetín
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 Drahlín
 Buková u Příbramě
 kostel sv. Ludmily
 Čertova skála
 židovský hřbitov
 Stradonice
 Tetín
 Leontýn
 Korno
 synagoga
 Pičín
 Liteň
 Nižbor
 lom Alkazar
 kostel sv. Štěpána
 jeskyně Nad Kačákem
 Týřov
 Skryjská jezírka
 kaple sv. Anny
 Bubovické vodopády
 Lhotka
 Strašice
 Solvayovy lomy
 kostel sv. Vavřince
 Hřebečníky
 Loděnice
Základní informace místa
ID místa: 5275
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama