Původně výšinné eneolitické sídliště, pak opevněná osada v mladší době bronzové, na akropoli vybudováno jednodílné hradiště v době halštatské a laténské, znovu využito a rozšířeno ve střední až mladší době hradištní.
Hlavní obrázek místa
hradiště od Praskoles
© Milan Caha 08/2008
Na výrazném zalesněném vrchu jménem Otmíčská hora jižně od obce Otmíče leží dvojdílné oválné hradiště opevněné dvěma obloukovitými valy na přístupné východní straně. Původně tu bývalo výšinné eneolitické sídliště, pak opevněná osada v mladší době bronzové, na akropoli vybudováno jednodílné hradiště v době halštatské a laténské, znovu využito a rozšířeno ve střední až mladší době hradištní. Dobře znatelná je část valu (zejména střední vnitřní val a val v severovýchodní části), na akropoli jsou zřetelné terénní náznaky, které však pravděpodobně nesouvisí s existencí hradiště ale spíše s dobýváním kamene v sousedním lomu. Území je chráněno jako přírodní památka.
Milan Caha, 20.6. 2007
historie

OTMÍČ.

Na louce, v tu stranu od Otmíče k Praskolesům, stávala tvrz Otmická, z níž jen chatrné známky příkopů zbyly, poněvadž tyto před časem byly zavezeny a louka srovnána. V 14. století měl tu popluží Pešík z Komárova; r. 1396 učinil smlouvu s farářem v Praskolesích o desátky, které z něho měl platiti. Popluží to u vsi ležící, tedy na nynější tvrziště dopadající, držela potom u věně Eléna, vdova po Pešíkovi, a odkázala odtud plat tří kop faráři a oltářníku na Mrtnice. Roku 1454 držel Otmíč Přech z Trnové a vydán roku 1470 z Rakovnicka a Podbrdska ke zřízení pole proti Uhrům. Vdova po něm Anéžka odkázala asi r. 1488 na zboží svém ve Jměňanech dvě kopy a 20 gr. míš. ke kostelu sv. Jiljí do Hořovic, na opravu toho božího domu polovici a faráři polovici; za to farář měl prositi pána Boha „po kázání nedělském“ za duši Přechovu, dcery a příbuzné jeho a za ten všechen rod, avšak takovým…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze české, kniha 6, 16.11. 2020

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Otmíče

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Tihava
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Lochovice
 Záhorsko
 Hořovice
 kostel sv. Vavřince
 Libomyšl
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 kostel sv. Rocha
 synagoga
 sloup odsouzenců
 kaple sv. Anny
 Ostrý
 muzeum Výtopna Zdice
 Točník
 pivovar
 Žebrák
 Šemíkův pomník
 Neumětely
 Plešivec
 Neumětely
 větrný mlýn
 Zálužský hrad
 kostel sv. Mikuláše
 sladovna
 Tmaň
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Jince
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Suchomasty
 kostel sv. Mikuláše
 Popovice
 kaple sv. Blažeje
 kaple
 Komárov
 Třenická hora
 Kotýz
 Viereckschanze
 Osov
 Koněpruské jeskyně
 Doubravka
 Valdek
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Tomáše
 rozhledna Máminka
 Králův Dvůr
 synagoga
 Studený vrch
 Všeradice
 Bacín
 Řebřík
 Újezdec
 Hradec
 kostel sv. Mikuláše
 Památník padlým
 Děd
 Zbiroh
 Hluboš
 Městská hora
 Muzeum Českého krasu
 děkanství
 městské opevnění
 Beroun
 Tetín
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 Drahlín
 Buková u Příbramě
 kostel sv. Ludmily
 židovský hřbitov
 Stradonice
 Tetín
 Leontýn
 Korno
 synagoga
 Pičín
 Liteň
 Nižbor
 lom Alkazar
 kostel sv. Štěpána
 jeskyně Nad Kačákem
 Týřov
 Skryjská jezírka
 kaple sv. Anny
 Bubovické vodopády
 Lhotka
 Strašice
 Solvayovy lomy
 kostel sv. Vavřince
 Hřebečníky
 Loděnice
Základní informace místa
ID místa: 5275
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama